Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Homeland: Válečný hrdina plánuje útok na USA. Nebo snad ne?

Redakce

Redakce

16. 2. 2012

FOTO: Nicholas Brody po návratu ze zajetíDostal Zlatý glóbus, bodoval u fanoušků i kritiků. Seriál Homeland se objevil ve stínu zavedených značek, o to důrazněji z něj však brzy vystoupil.

FOTO: Nicholas Brody po návratu ze zajetí

Nicholas Brody (vpravo). Válečný hrdina, nebo terorista?, Zdroj: youtube.com

Neokoukané téma, neokoukaní herci, ale úspěšný tvůrce – to zní jako recept na kvalitní seriál. Homeland přesně tímto způsobem zabodoval. Pro televizi Showtime ho vytvořili Howard Gordon a Alex Gansa, autoři veleúspěšného seriálu 24 hodin. Vzorem jim při tom byla izraelská série Hatufim, známá pod názvem Prisoners of War. Rukopis autorů čtyřiadvacítky fanoušci určitě rozpoznají: už kvůli námětu, který se opět točí okolo terorismu, tentokrát ale z úplně jiného úhlu.

Hudbu k seriálu Homeland má na svědomí americký skladatel Sean Callery. Jeho charakteristické instrumentální melodie doplněné o počítačové zvukové efekty budou také nejvíce rezonovat mezi fanoušky 24 hodin – vždyť právě na tomto seriálu se Callery proslavil, vydal k němu tři soundtracky. Mimo to se postaral i o hudbu k počítačové hře 24: The Game, stejně jako k videohře Everything or Nothing, kde místo Jacka Bauera září ještě slavnější agent: James Bond. Callery také nahrál doprovod k seriálu Brutální Nikita.

Homeland není akční seriál, je to drama postavené na chytrých dialozích, nejednoznačných postavách a netradiční zápletce: seržant Nicholas Brody (Damian Lewis) se po osmi letech v zajetí al-Káidy vrací do USA. Zatímco země oslavuje vysvobození válečného hrdiny, v agentce CIA Carrie Mathisonové (Claire Danes) raší pochybnosti. Během vlastní mise v Iráku totiž zjistila, že teroristé dostali na svou stranu jednoho z válečných zajatců. A po Brodyho návratu nabude přesvědčení, že jde právě o něj.

[youtube_660]q4-KYAWPKzY[/youtube_660]

Ale může to vůbec být pravda? Brody působí jako milující manžel a oddaný voják. Má krásnou ženu (Morena Baccarin), dvě děti, velký dům. Po návratu domů ochotně vystupuje na veřejnosti, přednese důstojný projev na pohřbu svého kamaráda, navenek nejeví žádné známky toho, že by se změnil.

Napínavá hra s publikem

Tvůrci si však s divákem šikovně hrají. V jeden moment mu nastrčí několik důkazů, posilujících myšlenku o Brodyho nevině, v ten další ho zmrazí záběrem, v němž seržant se zadumaným pohledem hledí na Bílý dům. Co se mu tak honí hlavou? Plánuje snad teroristický útok? Nebo je Brody jen rád, že je doma?

FOTO: Nicholas Brody se svou ženou Jessicou

Brody se svou půvabnou ženou Jessicou

Skvěle napsanou postavu dokonale doplňuje Lewisův herecký výkon. Věříte mu úsměv i lež, tušíte, že něco skrývá, ale přes jeho neproniknutelný výraz těžko odhadnete, co vlastně. Dělá mu problém se zapojit po návratu ze zajetí do normálního života? Mrzí ho, že nedokáže obnovit vášeň ve vztahu s manželkou, která už přestala věřit tomu, že žije?

Kdo je vlastně hrdina? Vyberte si sami

Ale nejen Lewis září. Vedle něj tvůrci obsadili Claire Danes do role pohledné blondýnky Carrie. Navenek vysněná partnerka leckterého muže, uvnitř však psychicky labilní bytost stíhaná démony z minulosti a posedlá svou prací. Zejména v posledních dvou dílech Danes předvádí maximum ze svého umění, snad i proto dostala Zlatý glóbus za nejlepší ženský herecký výkon v dramatickém seriálu.

Ty nejlepší scény pak přichází, když se obě hlavní postavy setkají. Jiskří mezi nimi vzájemná podezíravost, jenže brzy jejich vztah dostane i erotický náboj. Jejich konfrontace představují nejlepší momenty dvanáctidílné série, snad také proto, že často znamenají významný posun v ději.

FOTO: Agentka Carrie Mathisonová

Agentku Carrie Mathisonovou rozkrývání Brodyho úmyslů zcela pohltí

Ten ale navzdory minimu akce i tak utíká rychle. Každá postava postupně odhaluje svá tajemství, čímž Homeland udržuje diváky v napětí. Seriál navíc jen těžko může urazit nějakou národnostní či náboženskou skupinu – jeho pohled na to, čemu Západ říká terorismus, je hodně netradiční. Homeland neříká, kdo je dobrý nebo špatný, vysvětluje však motivaci obou stran tak dobře, že se sami budete muset zamyslet, komu ve finále vlastně přejete.

Rozuzlení seriálu leckoho překvapí, byť v něm mohli být tvůrci ještě trochu odvážnější (jako třeba v první řadě 24 hodin). Ale je zřejmé, že si nechali prostor pro další sérii, která by se měla začít natáčet na jaře 2012. Pokud udrží laťku kvality, máme se na co těšit.

Homeland

Drama
USA, 2011, 12 x 50-60 minut

Režie: Michael Cuesta
Hrají: Damian Lewis, Claire Danes, Mandy Patinkin, Morena Baccarin, David Harewood, Laura Fraser, David Marciano

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Homeland: Válečný hrdina plánuje útok na USA. Nebo snad ne?