×
TOPZINE.cz

Dýcháte čerstvý vzduch? Berlín je město s nejčistším ovzduším v Evropě

FOTO: Čistý vzduch v BerlíněKvůli vzrůstajícímu znečištění planety byl sestaven žebříček evropských měst s nejčistějším ovzduším. Nejčistší vzduch mají v Berlíně. Klidně dýchat můžete i v Kodani nebo ve Stockholmu.

FOTO: V mnoha evropských městech se snaží snížit emise škodlivých látek
V mnoha evropských městech se snaží snížit emise škodlivých látek, Zdroj: sxc.hu

Berlíňané věří, že více než polovina úspěšně sníženého znečištění tkví ve vytvoření ekologických zón s minimálním přístupem aut do centra města. Berlínská souhrnná strategie řeší vysoké znečištění emitory a zaměřuje se na výrazné snížení používání automobilů. To vše má i v budoucnu stálé více zvyšovat kvalitu městského ovzduší.

Namáhejte nohy, šetřete vzduch

Dalším tajemstvím úspěchu je jistě fungující systém veřejné hromadné dopravy.

FOTO: Berlín má nejčistší ovzduší v Evropě
Berlín má nejčistší ovzduší v Evropě

V kombinaci s novým trendem přemísťování se na jízdních kolech tvoří komplexně fungující systém nebo chcete-li – ekosystém. Navíc se infrastruktura cyklotras, budovaná ve městě už přes deset let, neustále zlepšuje. Dle statistik úředníků životního prostředí exponenciálně klesá produkce částic škodlivých ovzduší.

„V Berlíně se podíl automobilové dopravy na silnicích snížil o šest procent. Navíc se používání jízdních kol zdvojnásobilo na 13 procent,“ zaslouženě se chlubí zástupci ekologické skupiny BUND.

Emise škodlivých látek klesla v roce 2010 o celých 33 procent ve srovnání s rokem předchozím. V porovnání s rokem 2007 je to více než o polovinu. A to už jsou obrovská čísla.

Na bicyklu po Kodani i Stockholmu

Druhé místo na seznamu měst s nejčistším vzduchem si rozdělili Dánové a Švédové. Jejich metropole, Kodaň a Stockholm, se navíc mohou pochlubit výrazně vyšším procentem užívaní jízdních kol. Pokud se zde chtějí lidé někam dostat, téměř polovina z nich si zvolí tento způsob dopravy.

FOTO: Jízdní kolo využívá mnoho lidí k dopravě do centra měst
Jízdní kolo využívá mnoho lidí k dopravě do centra města

Zmíněný žebříček 17 evropských měst je založen na posouzení devíti kategorií opatření, které mohou snížit emise škodlivých látek a zvýšit kvalitu ovzduší. Sami si jistě dokážete představit aspekty hodnocení.

Prvních pět měst dosáhlo hodnocení B a všechna překročila počet 80 bodů ze 100 možných. Žádné z našich měst se do první sedmnáctky nevešlo. Posuďte sami, která města navštívit s čistým svědomím i s čistým dýchacím ústrojím.

  • Berlín, Německo – 84%
  • Kodaň, Dánsko – 82%
  • Stockholm, Švédsko – 82%
  • Vídeň, Rakousko – 80%
  • Curych, Švýcarsko – 71%
  • Amsterdam, Nizozemsko  – 67%
  • Lyon, Francie – 64%
  • Glasgow, UK – 64%

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..