Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Amsterdam: Hříšné město, v němž místo kyslíku dýcháte marihuanu

Samcová Jana

Samcová Jana

26. 9. 2010

FOTO: Amsterdam!FOTOGALERIE! Pro mnohé je Amsterdam synonymem svobody, nespoutaného života a užívání si sexu s jointem mezi prsty. Nic není černobílé a platí to i v případě nizozemského hlavního města. Amsterdam, to jsou kromě hříšných myšlenek také dřeváky, tulipány nebo vyhlášené holandské pivo Heineken.

FOTO: Amsterdam

Amsterdam, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Vyjádřit jedním slovem, potažmo jednou větou, co znamená Amsterdam, jednoduše nelze. Město hříchu má nespočet charakteristik, které holandské metropoli dodávají tvář. Ať už jde o výše zmíněné dřeváky a tulipány, nebo o coffee shopy, kanály, mosty, jízdní kola, prostitutky, marihuanu či typickou architekturu. To vše je nedílnou součástí Amsterdamu, města, kde nic není nemožné.

Čemu dáte přednost? Sexu nebo trávě?

Mnoho zejména mladších ročníků cestuje do Amstru jen a pouze za zábavou. Oprostit se od každodenních povinností a pro jednou si vyhodit z kopýtka. Proč ne právě s nějakou pěknou konkubínou z výlohy. Ptáte se z jaké výlohy? V Amsterdamu totiž existuje jedno velice atraktivní místo, kam se na procházku s dětmi rozhodně nevydávejte. Jedná se o čtvrť Red Light District, nebo chcete-li Čtvrť červených luceren, kde se vaše nejtajnější sexuální tužby stanou skutečností.

FOTO: Amsterdam

Amsterdam, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Nevěstky různé velikosti i vzezření (sem tam, pravda, dosti bizarního) lákají zákazníky zpoza neonově osvětlených výloh, v nichž v případě potřeby zatáhnou závěsy a patřičně mastná hodina lásky nechť započne. V Amsterdamu není prostituce nezákonná, proto se zde prodejné dívky nabízejí ve dne v noci a za přítomnosti stovek turistů. Uličky lásky jsou jednou z největších atrakcí města, bodejť by ne, kde jinde si můžete prohlížet polonahé prodejné děvy legálně? Jedinou vadou na kráse je skutečnost, že se nabízené dívky a ženy nesmějí fotografovat. Udělat si radost můžete alespoň v některém z četných sex shopů.

Amsterdam pro erotomany, vyznavače lehkých drog,  milovníky umění a historie, Amsterdam pro každého

Kromě erotických radovánek nabízí Amsterdam ještě jedno pokušení, které je v jiných zemích trestáno paragrafem. Kouření marihuany. Nizozemí toleruje lehké drogy, ovšem tak benevolentní, aby se konopí smělo kouřit na veřejných prostranstvích, vláda není. Povoleno zapálit si trávu je pouze na vyhrazených místech, takzvaných coffee shopech, kde vám kromě marihuany poskytnou i hašiš. I přesto se leckomu, obzvláště ve večerních hodinách, často poštěstí, že při procházce městem propluje ilegálním oblakem marihuanového dýmu. Jak paradoxní vzhledem k faktu, že normální cigaretu si většinou smíte zapálit jen venku, nikoli v hospodě.

FOTO: Red Light District

Red Light District, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Marihuana je v Amsterdamu turisticky velmi populární, a proto téměř v každém obchodě se suvenýry narazíte na marihuanové lízátko, čaj, bonbóny, žvýkačky, zapalovače, trička, hrníčky a vůbec cokoli ostatního s typickým obrázkem listu marihuany. Platit za konopné výrobky můžete téměř všude platebními kartami, je to ostatně nizozemský vynález. Jste-li konzervativnějšího zaměření, pak vás potěší barevné dřeváky, cibulky tulipánů, slavné nizozemské sýry nebo ryby.

Do Amsterdamu se ovšem nejezdí jen za hříchem. Nenechte se mýlit. Město, přestože nemá žádný výrazný symbol, podle něhož by šel Amsterdam jednoznačně identifikovat, může nabídnout potěchu i pro milovníky umění, ale i historie. Metropole se pyšní několika galeriemi s obrazy slavných malířů, například s díly Vincenta van Gogha. Historikové a všichni ti, které zajímá druhá světová válka, ocení Muzeum Anny Frankové, židovské dívenky, která se spolu s rodinou téměř dva roky ukrývala před nacisty právě v Amsterdamu.

FOTO: Náměstí Dam a pivo Heineken

Náměstí Dam a pivo Heineken, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Z pamětihodností stojí za slovo náměstí Dam, které je centrem centra. Nachází se tu Královský palác, burza, Muzeum Madame Tussaud, Nový kostel i Národní památník obětem druhé světové války. Dam je podobně jako český Václavák nebo Staromák místem národních veselic a naopak i demonstrací. Zmiňme se ještě o dvoře Begijnhofu nebo proslulých brusírnách diamantů, které mají v Amsterdamu tradici již od 17. století.

Městem na kole přes mosty a kanály

Zvláštností města je i nadměrný počet kanálů. Pozor – ne těch odpadních. V celém Amsterdamu se jich nachází kolem 160, přes něž se klene více jak 1200 mostů. Většinou se jedná o zvedací mosty nebo o vysoko klenuté, aby pod nimi mohly projíždět větší lodě. Nejznámějším zvedacím mostem je patrně Magere Brug.  

Co se týče dopravy po městě, nejpopulárnějším dopravním prostředkem jsou tu jízdní kola. Najdete je opřená doslova všude, na každém rohu. Díky jejich používání je ovzduší v Amsterdamu výrazně čistší než kdekoli jinde. Nejlépe je místním obyvatelům, ale i turistům v některém z četných parků, které se nacházejí přímo v centru. A kdyby vám výše jmenované přednosti města přece jen nestačily, zajděte se ještě podívat na fotbalový stadion Ajax Amsterdam. V Čechách tak velký a krásný fotbalový svatostánek určitě neuvidíte.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/nizozemsko-amsterdam-cestovani-2008/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Amsterdam: Hříšné město, v němž místo kyslíku dýcháte marihuanu