Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejlevnější města v Evropě. Dovolená za pár eur!

Redakce

Redakce

17. 4. 2011

Jestli si rádi hodíte batoh na záda a vyrážíte za české hranice, určitě vám přijde vhod několik cestovatelských rad v úhledném balíčku. TOP 11 měst, která byste si rozhodně při svém evropském turné neměli nechat ujít.

FOTO: Batůžkaření, levné cestování

Batůžkaření, levné cestování, Foto: Tomáš Zbyňovský

I do podvědomí českých turistů už se pomalu začínají dostávat pojmy backpacker nebo budget traveller. Ve své podstatě to znamená vyrazit poznávat cizí kraje s batohem na zádech a s co nejnižším zatížením vaší cestovatelské peněženky.

Před nedávnem byl zveřejněn European Backpackers Index 2011, který hodnotí 40 evropských měst podle cen. Porovnává balíček základních cestovatelských nákladů v každém z nich. Ovšem to, že město je nejlevnější, neznamená, že stojí za to ho vidět a naopak. Město, ve kterém je poměrně draze, ještě přeci nemusíte vypouštět ze svého plánu.

Nechte se zlákat místy, která rozhodně stojí za vidění. Ke každému městu uvádíme průměrné denní náklady, tzv. Daily Backpacker Index.

1. Krakov, Polsko

I když tohle město v jižní části Polska není úplně známou a obvyklou destinací turistů, neváhejte se tam na pár nocí zastavit. Má výbornou turistickou infrastrukturu s množstvím levných hostelů a ubytoven. V centru najdete všechno, co od evropského města očekáváte – hrady, věže, paláce, radnice a katedrály. Na rozdíl od jiných měst ale bez davů lidí. Ve městě panuje přátelská atmosféra a pivo pod dolar neseženete nikde jinde na kontinentu.

FOTO: Krakov

Krakov, Foto: Petr Koutský, Topzine.cz

Daily Backpacker Index: PLN 78.60 = US$ 26.55/day

2. Budapešť, Maďarsko

Budapešť je sice o něco dražší než Krakov, zato je více fotogeničtější a je plná nádherných památek. Rozkládá se po obou březích Dunaje a dělí se na hornatou Budu a plochou Pešť. Procházka po Hradním vrchu zabere několik hodin, ale rozhodně stojí za to. V podvečer je z Budy nádherný pohled na osvětlený Parlament na protějším břehu Peště.

Další nespornou výhodou jsou termální lázně, které jsou unikátní svou starou římskou architekturou, stejně jako příznivými cenami. Příznivci paprikové kuchyně tu mohou velmi levně uspokojit své mlsné jazýčky.

FOTO: Budapešť, budova parlamentu na břehu Dunaje

Budapešť, budova parlamentu na břehu Dunaje, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Daily Backpacker Index: HUF 6900 – US$ 33.10/day

3. Istanbul, Turecko

Oproti předchozím desetiletím se Istanbul stává čím dál více dražším městem. Ale nad jeho unikátností a exotickým nádechem musíte žasnout. Naleznete zde chrámy, trhy a katedrály, které se svým vzezřením nepodobají jiným v celé Evropě. Tohle město se mění každým dnem a přesto si zachovává svoji historickou nádheru. Velmi levně a chutně tu můžete ochutnávat u pouličních stánků typická turecká jídla a k tomu si dopřát nějaký alkoholický drink, který je stále v porovnání s jinými zeměmi velmi levný.

Daily Backpacker Index: TRY 55.80 – US$35.77/day

4. Praha, Česká republika

Praha láká svojí romantickou atmosférou tisíce turistů. Historie tu dýchá na každém kroku. Pravdou je, že za posledních pár let Praha podražila, ale stále je ještě pro většinu turistů relativně levným městem. Přespat se dá v hostelech i levnějších hotelech za přijatelné ceny. Když sejdete z hlavních turistických cest, kde se stejně musíte neustále mačkat s davem turistů, můžete v Praze najít krásné hospůdky s lidovými cenami.

Daily Backpacker Index: CZK 754 – US$40.21/day

5. Brugy, Belgie

I když jsou Brugy v drahém koutu Evropy, mohou být i cenově výhodné a plné šarmu starého kontinentu. Díky množství hostelů mají středověké Brugy pokoje pro tisíce backpackerů z celého světa. Brugy jsou městem, kde všechny hlavní památky zvládnete projít během dvoudenního pobytu. Ale díky cenové výhodnosti a velmi příjemné atmosféře stojí za to se v Brugách zastavit na delší čas.

Daily Backpacker Index: €41 – US$54.67/day

6. Lisabon, Portugalsko

Jakmile tohle město spatříte na vlastní oči, budete mírně šokovaní, jak moc odlišné je od velkých měst ve Španělsku a jak se ceny oproti Madridu či Barceloně snížily. Toto historické přístavní město je úžasně umístěno mezi sedm kopců a ční se nad přístavem. Tím je velmi podobné například San Franciscu, ve kterém jsou také kontrasty viditelné na každém kroku. Nehledě na to, jakým směrem se podíváte.

Navíc je Lisabon plný ubytoven, které jsou v hodnocení vysoko nad evropským průměrem. Je také více formální než španělská města. Jsou zde vynikající restaurace s přijatelnými cenami a zároveň zde naleznete bujarý noční život, který vás ale nenutí vyloupit banku.

FOTO: Lisabon, přístav

Lisabon, přístav, Zdroj: sxc.hu

Daily Backpacker Index: €41.50 – US$55.33/day

7. Berlín, Německo

Berlín je i po tolika letech od revoluce mnohem více dostupnější než Mnichov nebo Hamburg. Klíčovým se zdá být fakt, že v bývalém Východním Berlíně jsou desetitisíce bývalých komunistických budov, které nabízejí nižší nájemné než v Západním Berlíně. Levné hostely jsou díky tomu rozesety mezi prapodivnými bary a trendy galeriemi, kde jsou ceny stále ovlivněny bývalou érou. Když se pěšky vydáte nádhernou procházkou z Nového Berlína, seznámíte se cestou se všemi historickými památkami v centru města.

Daily Backpacker Index: €43.80 – US$58.40/day

8. Londýn, Anglie

Londýn je všeobecně považován za jedno z nejdražších měst v Evropě. Ale i tady se dají ušetřit peníze tam, kde byste jinde museli sáhnout hluboko do kapsy. Nicméně Londýn stojí za to vidět víc než kterékoliv jiné město. Na jedné straně tu naleznete předražené britské fish and chips, na druhé straně cenově výhodné hostely na okraji města. Stačí jen hledat. Pro všechny cestovatele je v Londýně jedno velké plus. A to jsou bezplatné vstupy do státních muzeí bez rozdílu. British Museum jeden den a Tate Museum den druhý. Tady budete v kulturním nebi.

Daily Backpacker Index: £38.00 – US$58.46/day

9. Atény, Řecko

I Atény prošly v posledních letech vlnou zdražování. Ale co byste měli vidět jiného než Atény, kde se psaly dějiny celé Evropy. Najdete tu jedny z nejimpozantnějších památek starověkého Řecka. Hlavní pamětihodnosti stihnete projít během několika málo dní. A když budete mít chuť uniknout z horkých uliček, stačí sjet dolů do přístavu Piraeus, skočit na trajekt mířící na jeden z prázdninových řeckých ostrovů a objevovat krásu Řecka z některé pláže. Je to velmi příjemné spojení kultury a odpočinku.

FOTO: Starořecké divadlo v Aténách

Starořecké divadlo v Aténách

Daily Backpacker Index: €45.30 – US$60.40/day

10. Madrid, Španělsko

Ve srovnání s Francií a Německem je Španělsko obecně pro cestovatele levnější. Madrid patří sice k dražším městům, přesto centrum hlavního města Španělska rozhodně stále má punc důležitosti. Jako všude jinde na Pyrenejském poloostrově tu pravou španělskou atmosféru poznáte po půlnoci v jakémkoliv baru či hospůdce. Temperament na vás dýchne ze všech koutů. Levné a dobré jídlo seženete v tapas restauracích.

FOTO: Retiro Park ve španělském Madridu

Retiro Park ve španělském Madridu

Daily Backpacker Index: €47.10 – US$62.80/day

11. Reykjavik, Island

Hlavní město Islandu Reykjavik se stává více cenově více dostupným, než tomu bylo v minulosti. Reykjavik stojí za zastávku kvůli přírodním skvostům, které na ostrově najdete. Abyste všechnu tu dramaticky nádhernou přírodu objevili, je nutné tu zůstat minimálně dvě noci. Letenky na Island jsou nyní velmi levné. Na Islandu je úplně jiný svět než ve zbytku Evropy. Příroda si tu pohrála a připravila pro turisty nádherné podívané v jakoukoliv noční či denní hodinu.

Daily Backpacker Index: ISK 7,660 – US$66.34/day

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Nejlevnější města v Evropě. Dovolená za pár eur!