Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tip na víkend: Vyzkoušejte inline stezky u Lužických jezer v Německu

Redakce

Redakce

9. 8. 2011

Pokud jste vášnivými vyznavači inline bruslení, jeďte do Saska k Lužickým jezerům. Na zdejším hladkém asfaltu budete chrochtat blahem. Nezapomeňte si přibalit i plavky, voda jezer láká k příjemnému zchlazení během projížďky i po ní.

FOTO: Lužická jezera na bruslích

Stezka podél jezera Geierswalde, Foto: Pavla Popelářová,Topzine.cz

Oblast Lužických jezer v německém Sasku severně od Drážďan je vzdálena z Prahy přibližně 250 km. Mezi městy Senftenberg a Hoyerswerda jsou zde v rovině rozeseta jezera vzniklá zatopením hnědouhelných dolů. Na jejich březích byla v posledních letech vybudována poměrně hustá síť stezek pro cyklisty, které jsou díky svému hladkému povrchu ideální také pro vyznavače inline bruslení.

Oblast Lužických jezer je centrem turistického ruchu

Jezero Senftenberg zde vzniklo již v roce 1973 jako největší umělé jezero v Evropě. Od té doby je postupně v oblasti budován spletitý systém jezer, která jsou vzájemně propojena splavnými kanály. Na jejich březích začala vznikat centra rekreačního a turistického ruchu, jejichž oblíbenost a návštěvnost neustále stoupá.

Obrovské investice do infrastruktury, budování pláží, přístavů, kempů, vodního letiště a plovoucích domů si kladou za cíl udělat z oblasti magnet pro turisty, kteří rádi spojí sportovní a odpočinkové trávení své dovolené.

FOTO: Písečná pláž na břehu jezera Senftenberg

Písečná pláž na břehu jezera Senftenberg

Dobrou volbou ubytování je kemp Geierswalde ležící na břehu stejnojmenného jezera. Rezervací přes internet je možné objednat si místo pro stany či karavany, nebo využít nabídky poměrně levného, ale zároveň pohodlného ubytování v mobilhomech. Luxusnějším ubytováním jsou plovoucí domy.

Aktivit se nabízí velké množství, nudit se určitě nebudete

U kempu je navíc písečná pláž, na níž nechybí stánky s občerstvením, půjčovna šlapadel a dalšího sportovního vybavení, díky kterým si jezera opravdu užijete.

FOTO: Lužická jezera - sochy

Stezku lemují lavičky vybízející k odpočinku nebo umělecké výtvory studentů

I když se na březích jezer nachází další kempy, právě kemp Geierswalde je nejlepším startovacím bodem pro vyjížďky okolo jezer. Na trasách vedoucích především po rovince na vás čeká množství zajímavostí, na něž upozorňují informační tabule. Podél tras jsou rozesety lavičky lákající k odpočinku a několik stánků s občerstvením.

Inline trasy:

  • okružní okolo jezera Parwitze, délka 22 km, hladký povrch
  • okružní okolo jezera Geierswalde, délka 16 km, hladký povrch
  • okružní okolo jezera Senftenberg, délka 17 km, částečně hrbolatý povrch
  • okružní okolo jezer Geierswalde a Sedlitze, délka 41 km, úplně hladký povrch
  • podél jezera Blunoe, v jednom směru13 km, nový úplně hladký povrch
  • podél jezera Neuwiese, v jednom směru 8 km, nový úplně hladký povrch

FOTO: Lužická jezera - rozhledna

Z industriální rozhledny se nabízí krásný pohled do okolí

Velmi zajímavou stavbou je industriální rozhledna u kanálu Sornoe spojujícího jezera Sedlitz a Geierswalde. Pokud na ni vystoupáte, z vyhlídkové plošiny na jejím vrcholu se vám naskytne úchvatný pohled na několik jezer s okolím. Zjistíte také, jak daleko je to vzdušnou čarou do Berlína, České republiky či jinam. Na své si přijdou i příznivci geocachingu, pro něž je v blízkosti stezek uloženo pár kešek.

K návštěvě láká také nedaleké město Senftenberg ležící na břehu stejnojmenného jezera nebo poněkud vzdálenější město Hoyerswerda.

Pokud budete využívat v okolí placená parkoviště, nezapomeňte vhodit mince do parkovacího automatu, protože placení je kontrolováno a pokuta by vám zbytečně způsobila čáru přes rozpočet.

Budování dalších stezek probíhá průběžně a pokud sem přijedete za rok, užijete si úplně nový kvalitní hladký asfalt. Inline trasy je možné vzájemně kombinovat a určit si tak vyhovující délku vyjížďky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na víkend: Vyzkoušejte inline stezky u Lužických jezer v Německu