Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Geocaching: Hledejte poklady s GPS

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

27. 9. 2010

FOTO: Keš a logbookRádi chodíte na výlety, ale už nevíte, kam vyrazit? Pokud se začnete věnovat geocachingu, nikdy se vám to nestane. O co tedy jde? V přírodě nebo ve městě jsou schované schránky a zveřejněny jejich souřadnice. Pomocí GPS je může účastník hry najít a případně si ze schránky vzít nějaký předmět, který tam dal jiný hráč, a zase tam vložit nějaký svůj „poklad“.

FOTO: GPS, důležitá pomůcka pro geocaching

GPS, důležitá pomůcka pro geocaching, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Geocaching (česky geokešink) je turistická hra, ke které je zapotřebí přístup na internet a obrovskou výhodou je GPS. Lidé, kteří se hře věnují, si říkají kešeři nebo také kačeři. Hra spočívá v tom, že někdo schová na neznámém místě v přírodě nebo ve městě schránku a na internetu zveřejní její souřadnice a další doplňující informace. Tak se o schránce dozvědí další účastníci hry a můžou se ji vydat hledat.

Jak to začalo…

Hledání schránek má počátky v roce 2000, kdy byla vypnuta umělá chyba v GPS navigaci. Američan umístil v Oregonu první keš (anglicky cache) a zveřejnil její souřadnice, během pár dnů již bylo schránek několik. Už tehdy si nálezce mohl z keše vzít nějaký předmět, pokud tam zanechal jiný. Postupně vznikaly další schránky po celém světě a nyní je geocaching celosvětová hra, která má svá pravidla.

Schránky mohou mít různou velikost, ve všech kromě velikosti micro je několik předmětů, které tam nechali jiní kešeři. Můžou to být plyšáci, pastelky, náramky – záleží na fantazii nálezců a pravidlech (například jídlo se do schránek pochopitelně dávat nesmí). Nálezce má právo si ze schránky vzít jakýkoliv předmět, ale musí tam také dát nějaký vlastní minimálně stejné hodnoty.

FOTO: Keš velikosti micro

Keš velikosti micro, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Zatím byla řeč pouze o tradičních keších, existují ale také netradiční schránky. Časté jsou multi-keše, musíte projít více míst, na kterých postupně zjistíte souřadnice finální schránky. Zajímavé jsou také předměty, které by se daly označit jako putovní – jednoduše je jednotliví hráči přemisťují do jiných schránek.

Chcete se věnovat geocachingu?

Pokud se chcete věnovat geocachingu, musíte se zaregistrovat na www.geocaching.com a zároveň i na www.geocaching.cz. Až se přihlásíte, budete si moci vybrat, na jakou keš se vypravíte. Je dobré začínat na těch, co jsou označené jako lehké. Při hledání a následném vracení musíte dávat velký pozor, nikdo nezasvěcený se o schránce samozřejmě nesmí dozvědět. Zvlášť na frekventovaných místech je vrácení keše mnohdy těžší než samotné hledání.

Pokud keš najdete, musíte se zapsat do tzv. logbooku, zapisuje se tam uživatelské jméno z internetových stránek, datum a čas nálezu. Sluší se také poděkovat zakladateli keše. I když budete mít třeba přes tisíc nalezených schránek, žádnou svoji zakládat nemusíte. Ale téměř všechny časem přepadne touha něco založit a připravit výlet pro další účastníky hry.

FOTO: Keš a logbook

Keš a logbook, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Seznam keší se dá najít na internetu – a že jich je v České republice opravdu dost! Výhodou geocachingu je také to, že si každý může vybrat, na jaká místa se vydá hledat – jestli do města, nebo do přírody. Užitečné jsou doplňující informace, z nichž se dozvíte nejen obtížnost hledání, ale také terénu.

Obecně platí, že schránky by měly být zakládány na zajímavých místech. Kačerům totiž většinou nejde o poklad, který ve schránce najdou. Rádi navštěvují různá místa, mají radost, že keš dokázali najít. Zvlášť oblíbené jsou schránky, které jsou něčím zajímavé – skrýší nebo třeba zajímavou krabičkou…

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Geocaching: Hledejte poklady s GPS