Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Letem světem po Evropě. Jak se slaví Velikonoce jinde?

Redakce

Redakce

25. 4. 2011

FOTO: VelikonoceVelikonoce máme spojeny s oslavou jara, příchodem nového života a znovuzrozením přírody po dlouhé zimě. U nás se váží k malovaným vejcím, pomlázce a beránkovi. Ne všude po Evropě je to však stejné, pojďte s Topzine zjistit, jak moc se tyto zvyky liší!

FOTO: Velikonoce

Velikonoce jsou u nás spojeny hlavně s pomlázkami, Foto: Barbora Bednaříková

V českých zemích mezi symboly Velikonoc patř především kočičky, pomlázka, velikonoční zajíček či kuřátka. Je také zvykem, že děti na Velikonoční pondělí chodí koledovat. Je tomu stejně i v jiných evropských státech? Jak moc se naše zvyky liší od zvyků našich sousedů? Náš článek poodhalí víc.

Dánsko

V době Velikonoc nic nenasvědčuje tomu, že by do Dánska zavítalo jaro. To ale Dánům vůbec nebrání v tom, aby si domy ozdobili jehňátky, kuřátky a jinou drobotinou a slavili Velikonoce stejně, jako se slaví i v zemích, které jsou již v jarním rozpuku.

FOTO: Dopisní obálka

Dánové na Velikonoce posílají škádlivé dopisy, Foto: Pavel Cizner, Topzine.cz

Jednou z dánských tradic jsou tzv. škádlivé dopisy. Jsou vystřihované z papíru, na kterých je napsaná říkanka a místo podpisu se píší jen tečky, odpovídající počtu písmen ve jméně pisatele. Pod podpisem se skví: Moje jméno je napsáno tečkami, pozor ať tě nepopíchá. Jde o to, že adresát musí uhádnout, kdo je pisatel. Pokud to uhádne, autor dopisu mu musí dát čokoládové vejce. Jestliže neuhádne, pak je to on, kdo posílá odesilateli vejce.

Švédsko

Dříve se věřilo, že na Škaredou středu každý musí uchránit sebe, svůj dům a své blízké před rejem čarodějnic. Dnes se za čarodějné síly převlékají malé děti, které pod dveře strkají dopisy s motivy čarodějnic, ve kterém se buď píše něco milostného, nebo to, že adresát bude čarodějnicemi brzy unesen na sabat. Jakmile strčí pod dveře dopis, zaťukají na dveře a utečou. Pak odněkud zpovzdálí pozorují, jak se dotyčný zachová.

Anglie

Angličanům je zcela cizí pomlázka v domácnostech a koledování, stejně jako barvení vajec. Vajíčka se zde objevují pouze v čokoládové podobě, čehož využívají především děti, které ve Velikonocích nevidí žádný svátek, ani oslavy jara, nýbrž příležitost, jak se přejíst čokoládovými vejci a pak schovávat upatlaná ústa. Vajíčka v Anglii nosí zajíc a ukrývá je různě po domě a zahradě, děti pak mají za úkol všechna vejce najít. Kdo víc najde, víc si zamlsá.

FOTO: Velikonoce

V Anglii děti milují čokoládová vajíčka, Zdroj: sxc.hu

Anglie vlastní i jednu tradici pro dospělé. Druhé pondělí po Velikonocích ženy přiváží svého muže k židli a jako výkupné chtějí drobné. Muži jim to oplatí druhý den, ovšem místo peněz chtějí od žen polibek. Ženy tak z této lehce násilnické tradice vyjdou nejlépe.

Irsko

Tradiční jídlo irských Velikonoc je pórková polévka a pečené jehněčí. Celý velikonoční čas je pro Iry časem pro půst a modlitby. Na Boží hod se tančí v ulicích a tanečníci soutěží o koláče. Další tradicí je kutálení vajíček pomocí bambusového kolíku či lžíce. Úkolem soutěžících je dokutálet vejce do cíle v co nejrychlejším čase.

Španělsko

Ve Španělsku je během Velikonoc vše vzhůru nohama, v městech se zastaví doprava. Skupiny lidí se obléknou do středověkého oblečení a pak putují z kostela do hlavní katedrály v centru města a zase zpět. Při této příležitosti se lidé obléknou do svátečního a jdou se bavit procesím, které putuje přes celé centrum města.

FOTO: Kostel sv. Vavřince

Ve Španělsku lidé chodí do kostela, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Počet procesí závisí na počtu kostelů ve městě. Na začátku průvodu jde kajícník s kuželovým kloboukem, který se pomocí vysílačky domlouvá s kajícníky ostatních procesí, aby byly společně v souladu. Každé procesí provází kapela, která hudbou vytváří atmosféru doby španělské inkvizice. Lidé využívají této příležitosti, aby se sešli s rodinou a přáteli. Restaurace, vinárny a kavárny tak bývají po dobu Velikonoc vždy plné.

Itálie

Jak už bývá v Itálii zvykem, Velikonoce pro Italy znamenají především jídlo. Tradičním pokrmem jsou preclíky, jejichž zkroucený tvar má představovat ruce při modlitbách. Oslava Velikonoc začíná už v lednu, a to karnevaly. Lidé nosí různé typy masek, například černé masky duchů a čarodějnic. Součástí karnevalů jsou pestré průvody, hudba, tanec a podobně. Symbolem karnevalu je obtloustlý muž, který znázorňuje hody. Naproti tomu je stará hubená žena, symbol půstu.

Bulharsko

Podle tradice se v Bulharsku barví vejce načerveno a peče se velikonoční chléb. Rodiny pak vejce i bochníky posílají svým přátelům nebo příbuzným na znamení úcty. Doručovatel těchto darů dostane něco málo peněz jako poděkovaní. Další tradicí je ťukání vajec o sebe. Lidé mezi sebou ťukají vejci, a komu zůstane nepoškozené vajíčko, ten bude po celý rok šťastný.

Rusko

Zde se můžeme konečně setkat s tradicí malování vajec. Vejce se malují přírodním způsobem (tedy pomocí cibule, trávy a tak dále), umělé barvy se v podstatě nepoužívají, stejně jako nálepky. Hlavním jídlem velikonoční tabule je „pascha“, což je zdobené těsto, které se peče do tvaru useknuté pyramidy a má znázorňovat hrob Hospodina.

Ve všech evropských zemích mají Velikonoce své tradice, lidé si je užívají, ať už jsou zbožní, či nevěřící. Já osobně si Velikonoce nejvíce užiji u babiček na Moravě. Mám se tam dokonce lépe než Angličané, čokoládu hledat nemusím a kvůli drobným nikoho k židli nepřivazuji. Stejné Velikonoce plné sladkého mlsání a pořádné koledy si užijte i vy, čtenáři Topzine!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Letem světem po Evropě. Jak se slaví Velikonoce jinde?