Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom se dopovali chemií?

Obr.: zkumavky-sxc.huŘadím se k lidem, kteří si rádi pochutnají na dobrém a kvalitním jídle a pití. Není mi líto si za to trochu připlatit. Rozhodně je ta lítost menší, než jak mě dokáže rozplakat prázdná peněženka, když její obsah padne třeba na kabelku. Protože kabelku si na sebe jenom navěsím, ale jídlo…to nasoukám do sebe!

Obr.: zkumavky-sxc.hu

Víte, co jíte? Zdroj: sxc.hu

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom žili? Nenechme si na nos věšet bulíky. Nežijeme sice proto, abychom jedli, ale žijeme proto, abychom si život užívali. A jídlo požitek je! A gurmán je druh životního požitkáře, který ví, že život není o tom toho zkonzumovat co nejvíc, ale umět si vybrat to nejlepší, jídlo vychutnat a ocenit!

Ze všeho nejradši mám ten typ požitkářů, kteří si zajdou na manikúru, cestou domů si koupí drahou pleťovou masku s výtažky z čehokoliv, co zní nadmíru luxusně. Pak si ještě skočí si do fitka, kde propotí fešné značkové tílko. Znavení po tom báječném dnu přijdou domů a nasoukají do sebe obsah vepřové konzervy ze supermarketu za výhodnou cenu.

Víš, co jíš?

Nejsem zastánce vegetariánství, veganství ani nemilosrdné zdravé výživy. Maso je potřeba a pořádný steak, ten je alespoň jednou za čas nutností! Ale při pomyšlení, co měla chudák kráva, co mi přistála na talíři, za složitý a krušný osud, je mi do breku. Kdepak se asi pásla kravička moje? Kdepak ji skolili? Jakpak ji chladili? A jak a kdy po tom všem maso připravili, než mi přistálo pod nosem?

Ale tak dobrá, nehrajme si  zase až na takové snoby! Pravděpodobně nepůjdeme nahánět krávy na pastviny biofarmy, abychom si zkontrolovali kvalitu masa. Naše generace mladých a neklidných se beztak musí z finančních důvodů v tomhle ohledu trochu uskromnit. Ale i za málo lze pro sebe získat dost. Pokud tedy umíte číst!

Foto: steak-zdroj-sxc.hu

Nabídka obchodů s potravinami je bohatá a neustále se rozšiřuje. Ale kdybyste se prošli všemi regály  a  opravdu pečlivě si přečetli složení veškerých dobrot, které nám tam jsou prezentovány, nejspíš vám budou stát všechny chlupy na těle.

Co do košíku nepatří?

Máte rádi třeba takovou tyčinku Margot? Mezi českou populací je to poměrně oblíbená národní pochoutka. Koukli jste někdy na obal? Na složení téhle dobrůtky? To jste měli, stálo vy vám to za to! Na to, že má poměrně nenápadný vzhled, obsahovalo její původní složení až neuvěřitelné množství barviv, které mají za následek různé alergie, dětskou hyperaktivitu a některá můžou působit rakovinotvorně. V dnešní době už má nové, vylepšené složení. Ale ani to není ideální. Až přespříliš (ne)chutných barviv ale obsahují spousty dalších laskomin: pudinky, ovocné kompoty, hořčice

O škodlivosti glutamanu sodného (E621) už asi nemusíme mluvit. V tomhle ohledu Česká republika před pár lety zaznamenala obrovský boom, když byla náhle objevena škodlivost téhle soli. Přesto je víc než těžké se mu vyhnout. Najdete ho v předlouhém seznamu potravin, především v uzeninách, konzervách, pochutinách, koření, instantních pokrmech, ale i v tavených sýrech a pomazánkách.

Snídáte zdravé jogurtové nápoje s probiotickou kulturou, abyste se udrželi fit? Pak, kvůli vašemu nadšení pro zdravou výživu, přeji šťastnou ruku. V jedné lahvičce nejmenované, ale poměrně oblíbené a hodně propagované značky, krom neobyčejně zdravé a báječné kultury, která je tak báječná hlavně proto, že vám to řekla paní v televizi, najdete i spoustu jiných lahůdek, které byste tam asi nečekali.

A úplně nejlepší jsou jogurty typu light, co po jejich každodenní konzumaci zázračně zhubnete. Označení light si vysloužily zejména proto, že obsahují náhradní sladidla jako Aspartam (E951) a Acesulfam (E950). O škodlivosti náhradních sladidel se dodnes vedou spory.

Foto: supermarket-zdroj-sxc.hu

O negativních účincích kyseliny karmínové (E120), kterou taky obsahuje řada jogurtů a tvarohů, zejména takzvaných jahodových, se ale už nikdo nepře. Je to sice přírodní barvivo, ale má vliv na vznik alergií. A mimochodem, vyrábí se ze sušených těl hmyzu. No, ale zase na druhou stranu – kolik mušek denně spolykáme, že? Čerstvé nebo sušené. Změna je život!

Žijeme ve špatné době?

Smutné je, že najít opravdu dobré, ničím škodlivým nevylepšené potraviny je těžké. Jsme generace astmatiků, alergiků a jiných podobných chorob. A nemůže za to jen znečištěné ovzduší, na které to rádi svádíme, ale náš celkový životní styl.

Uvědomuji si, že drastická změna životního stylu ze dne na den není možná. Přece jen jsme mlsouni a sušení brouci nebrouci, zdlábneme občas něco varovně nezdravého. Ale mělo by to být výjimečné zhřešení. Neměli bychom denodenně svá těla ládovat škodlivinami.

A rada nakonec?

Osobně se snažím vhodně nahradit alespoň ty potraviny, které nahradit jdou a vybírat si takové, ke kterým toho bylo na jejich cestě ke spotřebiteli přidáno co nejméně. Je lepší dát si obyčejný tvaroh místo žervé, místo žluté limonády zlatavé točené, místo nekvalitního ovocného jogurtu čerstvý ovocný salát s podmáslím.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nežijeme proto, abychom jedli, ale jíme proto, abychom se dopovali chemií?