Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vídeň, město plné Habsburků a Mozartových melodií

Samcová Jana

Samcová Jana

27. 6. 2010

!SPECIÁL! Hlavní město Rakouska skýtá kromě několika světově proslulých památek i mnohá jiná zákoutí, o nichž širší veřejnost nemá ani potuchy. Schválně, dokázali byste vyjmenovat alespoň tři nejznámější turistické atrakce? Mnohé z vás napadne zábavní park Prater, Dóm sv. Štěpána nebo zámek Schönbrunn. Ale co třeba i Hofburg, Belvedere, nebo Hundertwasser Haus?  

Vídeň, pomník W. A. Mozarta, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Vídeň se nedá popsat několika větami. Na poznání jejích krás nestačí den ani dva. V metropoli protkané rodem Habsburků byste museli strávit alespoň týden, abyste stihli vstřebat nefalšovanou vídeňskou atmosféru. Pohodlně se usadit v kavárně na Štěpánském náměstí, objednat si Sacherův dort, poctivou vídeňskou kávu a za tónů Mozartovy Malé noční hudby pozorovat shluky turistů nejrůznějších národností, kterak povinně fotografují veškeré městské výjevy a nechávají se zlákat na večerní koncerty z pera mistrů Beethovenů, Straussů, Brahmsů či Schubertů.

Štěpánské náměstí je centrem centra

Vídeň je sympatická tím, že se většina proslulých památek nachází při sobě přímo v centru. Není tu nutné nachodit desítky kilometrů jako například v Paříži, abyste se přesunuli od jedné památky ke druhé. Takovým centrem centra je Štěpánské náměstí. Stephanplatz je prakticky ve dne v noci vystaveno nájezdu turistů z celého světa a kočárů s koňmi – takzvaných fiakrů. Na náměstí je kromě četných obchůdků se suvenýry a čokoládovými Mozartovými koulemi nejzajímavější Dóm sv. Štěpána neboli Stephansdom.

Dóm sv. Štěpána, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Stephansdom je nejoslavovanější gotická pamětihodnost Vídně, k níž se váže nejedna zajímavost. Předně ani po více než 860 letech stále není dokončena. Její historie sahá až do roku 1147, od téže doby chrám prošel několikerou přestavbou a rozšiřováním. Dóm v průběhu zažil i nejednu destrukci, například v době napoleonských válek, kdy byl chrám odstřelován děly a poté i za druhé světové války, kdy byl dóm letecky bombardován.

Za výhled z věže zaplatíte svou duší

Součástí chrámu a také jednou z vídeňských dominant je jižní věž, Vídeňany familiárně nazývaná Steffl. Vstupné do věže stojí 3,50 eur a k jejímu zdolání musíte pokořit 343 schodů – výtah se zde totiž nevyskytuje. Pro fyzicky méně zdatného člověka je výstup na věž skutečně šibeniční, proto dopředu zvažte, zda vás na točitých schodech nakonec nebudou muset evakuovat záchranáři. Výhled ze Stefflu je zážitkem. Na nejvyšším bodě věže, kam se běžný smrtelník dostane, se nachází človíček se suvenýry a – jak prozíravé – ledovým džusem. Nahlédnout do dáli je možné pouze ze čtyř zamřížovaných oken, i tak je ovšem pohled z ptačí perspektivy na Belvedere nebo Prater nezapomenutelný.

Výhled z věže Steffl, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Navštívit lze i severní věž, která je oproti jižní věži nižší a jež zůstala nedokončena. Nahoru vás vyveze výtah, kde můžete obdivovat největší rakouský a druhý největší evropský zvon Pummerin vážící přes 21 tun. Kromě výhledu na město stojí za to prohlédnout si střechu Stephansdomu zdobenou barevnými taškami. Je na ní vyobrazen erb Habsburků a je tak strmá, že se na ní neudrží sníh. Podobnost Dómu sv. Štěpána s pražským chrámem sv. Víta není náhodná. Jednak byl Dóm pod dohledem stavitelů z Prachatic, druhak i Vídeň toužila po své dominantě.

Ve Vídni je pohřbena elita habsburské monarchie

Překvapením může být, že Stephansdom není hlavním pohřebištěm rakouských panovníků. Většina habsburků byla pochována v kryptě pod kostelem Kapuzinerkirche na náměstí Neuer Markt, jen pár kroků od Štěpánského náměstí. Spočívají tam ostatky mnoha císařů a císařoven, z nichž nejznámější jsou Marie Terezie, císařovna Sisi a František Josef I. Sarkofágy habsburské dynastie jsou povětšinou pompézní, zdobí je bohaté busty, sousoší i klenoty. Hrob Františka Josefa I. se utápí v záplavě květin, stejné pocty se dostává i jeho manželce Sisi. Vstupné do pohřebiště činí pět eur.

Císařská hrobka, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Dopravní dostupnost na Štěpánské náměstí je vynikající. Přímo pod náměstím se nacházejí linky metra U1 a U3, které jednoduše poznáte podle velké modré kostky s písmenem U. Více se dopravě, parkování a dalším památkám vídeňské metropole budeme věnovat v pokračování, které vyjde 4. července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vídeň, město plné Habsburků a Mozartových melodií