Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vychutnejte si severskou idylku v podobě ledového větru a poletujících racků ve Stockholmu

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

17. 10. 2010

Stockholm, hlavní město Švédska, je vysoce navštěvovaným místem, díky svým přírodním krásám, historickému centru a přátelské atmosféře. Stockholm, nazývaný také „Benátky severu“ nebo „Město na vodě“, je vystavěn na čtrnácti ostrovech, navzájem spojených 53 mosty.

 

  

Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

Stockholmem snadno a rychle

Město má vybudovanou velmi kvalitní infrastrukturu. Na hlavní stanici se střetávají tři linky metra, které jsou barevně rozděleny na červenou, modrou a zelenou, což umožňuje snadnou orientaci a přehlednost. Stanice metra jsou viditelně označeny modrým písmenem T (tunnelbana) a najdete je prakticky na každém rohu.

Přestože metro patří mezi hlavní dopravní prostředky, místní obyvatelé i turisté využívají k přepravě i autobusy a tramvaje. Pro cestování do okolních měst je nejvýhodnější využít vlak. Oproti autobusu si připlatíte jen minimálně a v cílovém městě budete zaručeně rychleji.

Foto: Archiv Jany Homolové

Za poznáním Gamla stan

Nejlépe poznáte staré město, Gamla stan, pokud se budete jen bezcílně toulat ulicemi. Cestou narazíte na spoustu historických budov, Královský palác, Nobelmuseum a nespočet nádherných parků. Každý den v pravé poledne a o víkendech v jednu hodinu je možné vidět na nádvoří Královského paláce střídání stráží. Celá přehlída trvá zhruba dvacet minut a rozhodně stojí za zhlédnutí.

Pokud chcete poznat Stockholm z jiného pohledu, zaplaťte si okružní plavbu městem a nasávejte atmosféru z paluby. Na výběr máte z několika možných okruhů, od plavby celým Stockholmem, kde projedete pod 15 mosty, až po rychloplavbu, kde proplujete celým Stockholmem rychlostí 50 km/h. 

Nezapomeňte se na projížďku teple obléci. Stockholm je i v letních měsících velmi chladný. Teploty se pohybují kolem třinácti stupňů a všudypřítomný ledový vítr vám k zahřátí moc nepomůže.

Foto: Monika Bukáčková, Topzine.cz

Ve Stockholmu lze navštívit podniky s živou hudbou a příjemným posezením. Nekuřáci si tu přijdou na své, protože ve většině těchto zařízení je přísný zákaz kouření. Pokud to bez své cigarety nevydržíte, osvěžení na ledovém severském vzduchu vás nemine. Hodinu po půlnoci se veškeré hospody a restaurace zavírají a zábava se přesouvá do nočních klubů.

Konzervativní Švédsko

Ohledně vstupu do barů a na diskotéky platí ve Švédsku zcela jiná pravidla, než na jaká jsme zvyklí v České republice. Do většiny podniků je povolen vstup až od dvaceti let, ale není výjimkou, že i ve 23 letech budete mít velké potíže se vstupem. Majitelé tak předchází výtržnostem a problémům s mládeží. To nás přivádí na další omezení co se týče společenského života. Švédsko je známo svým konzervativním přístupem k alkoholu. Veškeré alkoholické nápoje, kromě nápojů s obsahem alkoholu menší než 3,5 %, zakoupíte jen ve specializovaných obchodech. Otevírací doba těchto alkoholových prodejen končí v 17 hodin.

Foto: Archiv Jany Homolové

Konec blondýnů ve Švédsku

Pokud očekáváte, že se ocitnete uprostřed záplavy blonďatých, modrookých Švédů, budete překvapeni. Čeká vás přehlídka všech evropských i světových národností. V metru uslyšíte směsici nejrůznějších jazyků, od švédštiny přes turečtinu až po italské drmolení. Většina obyvatel hlavního města jsou přistěhovalci, kteří přijeli do Stockholmu kvůli studiu a práci. Švédsko obecně nabízí velmi kvalitní vzdělání a mnoho pracovních příležitostí. Za modrookými blonďáčky a blondýnkami budete muset vyrazit do severní části Švédska.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vychutnejte si severskou idylku v podobě ledového větru a poletujících racků ve Stockholmu