Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Za Malou mořskou vílou do Kodaně

Redakce

Redakce

3. 4. 2011

Malá mořská víla je pohádka, kterou zná asi každý. Napsal ji dánský spisovatel Hans Christian Andersen, a proto není divu, že právě v Kodani můžete spatřit její podobiznu. Sochu smutné Malé mořské víly navštíví každoročně tisíce turistů.

FOTO: Malá mořská víla v zátoce kodaňského přístavu

Malá mořská víla v zátoce kodaňského přístavu, Foto: Denisa Preissová

Malá mořská víla žila spokojeně na dně oceánu se svým otcem a sestrami až do okamžiku, kdy zachránila z troskotající lodi prince a zamilovala se do něj. Příběh nekončí šťastně. Malá mořská víla umírá vinou neopětované lásky.

Hans Christian Andersen napsal Malou mořskou vílu v roce 1836. Po vynálezu filmu dostala Malá mořská víla mnoho podob, ať už v hraném nebo kresleném filmu. V roce 1975 byla natočena českým režisérem Karlem Kachyňou. Pro děti je asi nejznámější verze z roku 1989 z dílny Walta Disneyho.

Kodaňskou sochu vytvořil sochař Edvard Eriksen a v roce 1913 ji nechal umístit v kodaňském přístavu Carl Jacobsen, majitel pivovaru Carlsberg. Modelem sochaři stála jeho vlastní žena, baletka.

 

Socha Malé mořské víly smutně hledící do moře se stala turisticky zajímavou až po incidentu, kdy přišla z neznámého důvodu o hlavu. V následujících letech byla ještě několikrát poškozena, ale vždy byla znovu opravena.

Kodaň není jen Malá mořská víla

Kodaň, foto: Denisa Preissová

Kodaň, foto: Denisa Preissová

Kodaň je turisticky zajímavé město a Malá mořská víla není jedinou atrakcí, kterou město může nabídnout. Oblíbený je zábavní park Tivoli, kodaňská Koncertní hala, radnice, fontána bohyně Gefion nebo Dánské královské divadlo.

Kodaňská radnice, foto: Denisa Preissová

Kodaňská radnice, foto: Denisa Preissová

Mimo jiné se jedná o jedno z nejhezčích a nejupravenějších měst v Evropě. Nejpříhodnější roční doba, kdy navštívit Kodaň, je od dubna do října. Nejpříjemněji je v Dánsku od května do června. V té době se zde koná řada festivalů.

Do Kodaně se dá letět z pražského letiště Ruzyně. Cesta trvá přibližně dvě hodiny. Oficiální měnou je dánská koruna, ale platit se dá i eurem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Za Malou mořskou vílou do Kodaně