Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Staňte se pravým dobrodruhem a poznejte divokou krásu Skotska. Program Work and travel vám to umožní

Redakce

Redakce

12. 12. 2010

Rádi byste prožili prázdniny netradičně? Už vás nebaví organizované zájezdy s CK? Láká vás dobrodružství, adrenalin a svět jako z pohádky? Navštivte Skotsko, jednu ze čtyř zemí konstituční monarchie Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Poznejte skutečný svět s pár drobnými v kapse. Cestujte low-cost (s nízkými náklady).

FOTO: Záliv u městečka Stonehaven

Záliv u městečka Stonehaven, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz

Programy jako Work and travel neboli pracovní pobyty v zahraničí s možností poznání kultury a pamětihodností dané země nejsou na trhu žádnou novinkou. Narazit ale můžete na nezbytnost vysokého počátečního kapitálu s přemrštěnými poplatky za zprostředkování. Pokud však máte trochu dobrodružství v krvi, není nic lepšího, než vyhnout se zbytečným poplatkům agenturám a vycestovat na vlastní pěst.

Kam tedy vyrazit? Volba padla na Skotsko

Dnes se za prací spojenou s cestováním vyráží do celého světa. Čeští turisté však nejčastěji vyjíždějí do USA, Kanady, Řecka či Anglie. Sama za sebe mohu doporučit Skotsko. Jeho okouzlující příroda, tajemné útesy a nekončící zelené pastviny učarují kdekomu. Jste 2 400 km daleko, a přesto zde nepochybně objevíte kus české kultury. Na farmy v okolí Glasgow, Aberdeenu či Edinburghu se ročně sjíždějí desítky mladých českých studentů za prací a novými zážitky.

FOTO: Přírodní krásy v okolí Stonehavenu

Přírodní krásy v okolí Stonehavenu, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz

Nám učarovala farma Castleton nedaleko městečka Stonehaven, městečka s bohatou historií a nádhernou přírodní scenérií. Nejlepší spojení s Londýnem zde zajišťuje vnitrostátní společnost Megabus. Je to jako návrat do středověku. Prostá, přesto fascinující architektura, kamenné domky u pobřeží, pastviny plné ovcí a chlupatých krav (highland cows) a širý oceán všude kolem.

Jak jsme se přesvědčili, se stanováním ve volné přírodě tady člověk nemá problém. Skotové jsou vstřícní, pohostinní a rádi vás zavedou na místa, která jsou rájem pro všechny trampy. Skoro to člověka láká říci, že není nic lepšího, než se nechat probouzet šuměním Severního moře a vychutnat si horkou kávu při pohledu z útesu na krajinu jako vystřiženou z fantasy filmu.

Malebné městečko s hradem

Městečko Stonehaven vzniklo z původní rybářské osady Stonehyve. Z malé osady se tak rozrostlo na městečko čítající 9 577 obyvatel. V blízkosti Stonehavenu se nachází hrad Dunnottar, který je dominantou celé oblasti. Tento hrad byl původně sídlem rodu Keith. V průběhu občanské války ve Skotsku sloužil hrad jako skrýš pro skotské korunovační klenoty.

V roce 1296 poskytl král Edward I. hrad Williemu Wallacovy, který na něm provedl rozsáhlou rekonstrukci. V 15. století byl hrad zničen vojsky Olivera Cromwella, který zde hledal korunovační klenoty. Ty však byly ještě před vpádem přemístěny do půvabného kostela v obci Kineff. V současné době si můžete za 5 liber prohlédnout alespoň pozůstatky hradu a nasát tak kouzlo dávných věků.

FOTO: V Dunnottar castle byly ukryty korunovační klenoty

V Dunnottar castle byly ukryty korunovační klenoty, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz

Jak to chodí na farmě

Na farmu Castleton narazíte několik málo kilometrů od městečka Stonehaven. Pokud si vše správně domluvíte před odjezdem, majitelé si pro vás do Stonehavenu přijedou. Přesto ale není problém se na farmu dostat. Samozřejmostí je pomoc místních obyvatel. Ti vás rádi na farmu nasměrují. Navíc jsou zde ideální podmínky pro stopování. Po příjezdu na farmu si velmi rychle přestanete připadat jako ve Skotsku.

Čeká na vás uměle vytvořený multikulturní svět. Polština, maďarština, němčina, bulharština, rumunština, čeština, angličtina. Polský hip-hop, tradiční rumunská hudba, keltské písně. Odlišná historie, odlišná gastronomie, odlišné tradice. Rozmanitost jednotlivých evropských národů si zde začnete uvědomovat dříve než kdekoli jinde.

Farma disponuje internetovou místností, improvizovanou diskotékou a společenskou místností s televizí a kulečníkem. Abyste se ale mohli pořádně bavit, čeká vás denně trocha práce. Farmy ve Skotsku se soustřeďují zejména na exportní plodiny: jahody, maliny a borůvky. Práce není náročná, ačkoliv po několika dnech začne být ubíjející, což je vždy tím správným okamžikem pro jednodenní či několikadenní výlet.

Pěšky či na kole se zde můžete vydat do blízkého okolí, malebných vesniček Laurencekirk či Auchenblae. Několikadenní výlet si pak můžete naplánovat do Edinburghu, hlavní perly Skotska, přístavního města Dundee, které v historii proslulo svým velrybářským průmyslem, či bývalého královského města Aberdeen.

FOTO: St. James Church v Aberdeenu

St. James Church v Aberdeenu, Foto: Jana Koplová, Topzine.cz

Stříbrné město se zlatými písky

Aberdeen je třetím největším městem ve Skotsku. Díky materiálu a barvě zdejších architektonických památek si město získalo přídomek The Silver City with the Golden Sands, tedy Stříbrné město se zlatými písky. Jednou z nejzajímavějších památek Aberdeenu jsou pozůstatky Torry Baterry neboli dělostřelecké základny, která obraňovala město za 1. i 2. světové války. Mezi další zajímavosti patří The Tolbooth, nejstarší vězení v Aberdeenu z doby před jakobitským povstáním. Objevovat historii můžete také v řadě muzeí, z nichž většina je k dispozici zdarma. Na své si přijdou i milovníci dobrodružných výprav. Z Aberdeenu se můžete vydat na cestu v Orient Expressu, který vás zavede až na druhý cíp Skotska na samotný Isle of Skye, nebo se můžete vydat lodí po stopách delfínů a velryb.

Ve Skotsku se nepřizpůsobujete času, ale čas se přizpůsobuje vám. Proto plánujte věci za pochodu, těšte se z nepopsatelné krásy místní přírody, a když už vám věci nevyjdou podle představ, věřte, že se najdou Skotové, kteří vám rádi v nesnázích pomohou.

Rádi byste cestovali, ale nemáte na to dostatek finančních prostředků? Najděte si svou farmu již dnes, místa se plní rychle. Kontakty snadno najdete na oficiálních internetových stránkách farem. Pro narůstající počet zájemců vznikl také seznam farem nabírající ročně desítky brigádníků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Staňte se pravým dobrodruhem a poznejte divokou krásu Skotska. Program Work and travel vám to umožní