Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Nejšpinavější města na světě. Podívejte se, kde se lidé doslova koupou v odpadcích!

Kristýna Motlová

Kristýna Motlová

13. 7. 2011

O místech s krásnými památkami, nádhernou přírodou, kvalitními restauracemi či nejčiřejším mořem se napsalo už mnoho. Každá mince má ale dvě strany, pojďme se proto podívat do míst, kam byste na dovolenou asi vyrazit nechtěli.

FOTO: Lagoský slum Ajegunle, Nigérie

Lagoský slum Ajegunle, Nigérie, Zdroj: youtube.com

Znečištění je v současné době jeden z nejvážnějších problémů naší planety. Znečištěné ovzduší způsobuje rakovinu či nemoci dýchacích cest, v důsledku znečištění vody zemře denně více než 14 tisíc lidí, hlukové znečištění zase vyvolává u lidí agresivitu a může vést k poruchám spánku nebo i ke ztrátě sluchu.

Přestože ani u nás, v České republice, není situace ohledně životního prostředí ideální, můžeme být rádi, že nežijeme na jednom z níže zmíněných míst. Což však neznamená, že bychom měli problém znečištění ignorovat. Naopak bychom to měli brát jako varování, kam až může situace zajít, budeme-li k životnímu prostředí lhostejní.

5. Lagos, Nigérie

Nigerijské město Lagos je plné kontrastů. Na jedné straně tu najdeme moderní výškové budovy a v nich bohaté podnikatele, na straně druhé rozsáhlé slumy, kde lidé bojují o přežití. Typickým příkladem chudinské čtvrti je Ajegunle. V bídě zde žije neuvěřitelné množství lidí, podle odhadů kolem čtyř až sedmi milionů, přesné číslo ale samozřejmě nikdo nezná.

4. Karáčí, Pákistán

Karáčí je nejrušnějším městem Pákistánu a i zde lze najít mezi obyvateli propastné rozdíly. Vedle rostoucí ekonomiky, která produkuje největší podíl pákistánského HDP, sužují město problémy jako znečištěné ovzduší, špinavá voda či psychické choroby, které už dohromady postihly 35 % místních obyvatel.

3. Dháka, Bangladéš

FOTO: Záplavy odpadků v Dháce, Bangladéš

Záplavy odpadků v Dháce, Bangladéš

Miliony rodin mají v hlavním městě Bangladéše vážné problémy se znečištěním vody a vzduchu a množstvím odpadků. Především situace ohledně znečištění místních toků je alarmující, voda je zde otrávena látkami z průmyslových firem, pesticidy i bakteriemi z ostatních domácností. Pět tisíc dětí pod pět let tu každý rok zemře na průjmová onemocnění.

2. Bandar Seri Begawan, Brunej

Brunej je malou, ale bohatou zemí na jihovýchodě Asie. Většina lidí si zde žije dobře, s příjemnými platy. Tamější obyvatelé si však ještě plně neuvědomili fakt, že každodenně dýchají vzduch s velmi vysokou mírou znečištění. Za hlavní zdroj škodlivých látek v ovzduší jsou považovány výfukové plyny z motorových vozidel.

1. Bagdád, Irák

Znečištění vzduchu způsobené elektrickými továrnami, spalováním olejů, motorovými vozidly a znečištění vody špínou z jiných domácností či průmyslovými odpady, to jsou vážné problémy hlavního města Iráku, jejichž význam roste každý den. Problémem se zabývala už i OSN, špatnou situaci ale ještě zhoršuje četnost válek na bagdádském území.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Nejšpinavější města na světě. Podívejte se, kde se lidé doslova koupou v odpadcích!