Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Tržby v USA kinech jsou nejhorší za čtyři roky. Batman má ale miliardu

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

10. 9. 2012

!Box Office! Komerční katastrofa z minulého týdne byla jen předzvěstí dění následujícího. První víkend po prázdninách si s sebou ponese cejch komerčně nejhoršího víkendu za poslední čtyři roky. V čele žebříčku tržeb se i přesto udržel horor The Possession.

I přes nuzné tržby na první příčce zůstal horor The Possession. Zdroj: Forum Film CZ

Horor The Possession je už po druhém týdnu v kinech pro producenty důvodem k úsměvu. Po slušném vstupu se udržel na prvním místě, které opanoval se skromným přídělem 10 milionů dolarů, a to hlavně díky nízkému 46% propadu oproti minulému týdnu.

Hororové fláky totiž rok co rok provází propady tržeb po prvním víkendu přesahující závratných 60 %. Při celosvětových tržbách za hranicí 40 milionů je ale tento horor s rozpočtem 14 milionů dolarů jasnou trefou do černého.

Čtěte také: Horor The Possession vládl žebříčku také minulý týden

Na druhém místě se museli před bubáky opět sklonit mafiáni ze Země bez zákona. Nuzných 6 milionů na kontě vytáhlo celkové tržby ze zámořských kin na slabých 24 milionů. Komerční úspěch se nekoná, tvůrce tak mohou hřát alespoň kladné recenze a přijetí na světových filmových festivalech.

Na bronzovou pozici se vyšplhal jeden z nováčků v kinech, drama ze stáje televizní stanice CBS s názvem The Words. 5 milionů v kasičce se může na první pohled jevit jako bída s nouzí, hvězdně obsazený snímek si ale vystačil s rozpočtem jen o milion vyšším.

video
play-sharp-fill

Neporazitelné pokračování Postradatelných se na čtvrtém místě stále drží v celkových tržbách na dostřel svému staršímu bratříčkovi. Na konto si připsalo téměř 5 milionů, celkově pak drží solidních 75 milionů.

V pětici nejlepších se udržel také Bourneův odkaz. Další 4 miliony v kapse přenesly celkové tržby pokračování slavné série přes pověstnou hranici sta milionů. Vzhledem k tomu, že pobíhání Jeremyho Rennera po všech čertech přišlo producenty na 125 milionů, což je rozpočet předchozích dvou dílů, se ale o velké důvody k oslavám nejedná.

Pokračování Postradatelných se o přední pozice v návštěvnosti kin pere už čtvrtý týden

Překvapivě ostrouhala akční podívaná Cold Light of Day, která sázela hlavně na ústřední herecké duo Bruce Willis a Henry Cavill. Naneštěstí narazila na malý počet kinosálů a minimální marketing, který ji odsoudil na pozici mimo nejvýdělečnější desítku.

Na kompletní žebříček tržeb se můžete podívat níže.

[table id=130 /]

Komerční pohroma v zámořských kinech, která z uplynulého víkendu dělá vůbec nejhorší zářez v návštěvnosti za poslední čtyři roky, se očekávala už na základě výsledků tržeb z minulého týdne, mnohému napovídaly také výdělky z let minulých. Začátek září byl totiž vždy ve znamení menších snímků. V minulých dvou letech opanovaly přední příčky filmy Dluh a Američan. Oba se ale na rozdíl od letošních kolegů dokázali přiblížit hranici 15 milionů.

Nejen negativními informacemi je člověk živ, vlnu optimismu tak přináší alespoň komerční úspěchy posledního zářezu do batmanovské trilogie ve stylu Christophera Nolana. Jeho Temný rytíř povstal se během uplynulého víkendu přenesl v celosvětových tržbách přes magickou jednu miliardu dolarů a přidal se tak do skromné skupinky 13 filmů, kterým se podobný kousek povedl.

Temný rytíř povstal se zařadil po bok filmů s miliardovým celosvětovým výdělkem. Zdroj: Warner Bros.

O následujícím víkendu se do zámořských kin poprvé podívá kritiky vychvalované drama z dílny Paula Thomase Andersona s názvem The Master, velký komerční potenciál skýtající Resident Evil: Odplata a znovu uvedený pixarovský hit Hledá se Nemo. Na předních příčkách žebříčku tržeb tak lze o příštím víkendu očekávat slušná škatulata.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tržby v USA kinech jsou nejhorší za čtyři roky. Batman má ale miliardu