Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Američan. Který se ovšem snaží tvářit evropsky

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

5. 12. 2010

George Clooney. Tohle jméno často funguje jako účinná návnada na masové diváky. Tentokrát se ale objevil ve filmu, který se naopak snaží vypadat co nejméně hollywoodsky. A paradoxně se jmenuje Američan.

Američan s tváří George Clooneyho, Zdroj: distributor filmu

Většině filmů nebývá na škodu, když chtějí ubrat na pompéznosti a třpytivých ohňostrojích, a místo toho zamíří do vod skromnějších. Pokud ještě jde o thriller, nabere tím snímek na atraktivitě pro diváky, kteří úplně nespadají do středního proudu, a rádi se podívají na chladnou akční podívanou ve stylu Romana Polanského. Přesně o tohle se zde pokusil Nizozemec Anton Corbijn.

Američan je ale spíš průměrný…

Že by se mu to ale jó povedlo, se říct nedá. Ne každý nezávislý počin se totiž musí nutně vydařit. Především pokud si vyberete ne zrovna šikovného scenáristu. A Rowan Joffe je právě takový. Průměrný. A z toho vychází i celkový koncept Američana.

Na druhou stranu to může u diváka vyvolávat mírné rozladění, až pocit teď už fakt usnu… Zná to trochu povrchně, ale Američan je holt nudný. A to především díky scénáři, který nenabízí nic nového, plus jako bonus je hlavní postavou mlčenlivý samotář s nízkým charismatem.

Režisér s herečkou Theklou Reuten

Odstup a chladnost, jako vlastnosti filmu, jsou tu ale mnohem účinnější než vlastnosti hlavní postavy. Světlé, došeda zbarvené záběry navozují správně tísnivou atmosféru, kdy nevíte, za kterým rohem na vás číhá ještě zlejší padouch než ten Clooneyho. Italské prostředí, v němž se příběh odehrává, by teoreticky mělo dodávat snímku jistou vroucnost a možná i vášeň. Naopak ale malá vesnička, odříznutá od velkého světa s moderními technologiem,i působí uzavřeně, až mírně klaustrofobicky.

Evropský film bez originality

A to je největší škoda Američana. Že má nakročeno k velkému dílu, jeho záběry působí přesně tak, jak mají. Ale děj a hlavní postava nezvládají dodržet rámec onoho evropského filmu, který se vyznačuje nejen komorností, ale i jistou mírou originality.

Jenže příběh o Jackovi, jenž umí složit pušku během minuty se zavázanýma očima, je drsný a nepoddajný, ale pak se zamiluje do italské prostitutky, působí nejen nereálně, ale i lacině. Když pak jde do tuhého, a po Jackovi začne pátrat jeho tajemný šéf, každému pomalu začne být jasné, jak asi můžou jeho zabijácké peripetie skončit. A film s koncem, který tušíte už od jeho prvních scén, je přece jen zbytečný.

Američan (American, The)

Krimi / Drama
USA, 2010, 105 min

Režie: Anton Corbijn
Hrají: George Clooney, Bruce Altman, Thekla Reuten, Paolo Bonacelli, Violante Placido, Filippo Timi, Irina Björklund, Samuli Vauramo, Björn Granath

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Američan. Který se ovšem snaží tvářit evropsky