Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Toulejte se s námi po Českém ráji a poznejte krásu tamních zřícenin

Samcová Jana

Samcová Jana

23. 8. 2011

FOTO: Drábské světničkyZřícenin je v české kotlině takřka nespočet. Jedna z největších koncentrací rozpadajících se pevností se nachází v Českém ráji. Topzine.cz představuje výčet těch nejznámějších.

FOTO: Pantheon-Vranov

Pantheon-Vranov, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Přímo v srdci Malé Skály nad řekou Jizerou je na strmém útesu položen skalní hrad Pantheon-Vranov. Jeho komplikované umístění na příkrých vrcholcích skal vyžaduje velmi opatrnou prohlídku. Uvnitř komplexu je k vidění kaple, pamětní desky i světničky vytesané do pískovce. Nejatraktivnější a zároveň nejnebezpečnější je výstup na nejvyšší bod zříceniny – na věž s velkým železným křížem, odkud se rozprostírá výhled na celou Malou Skálu, na protější Suché skály i na hrad Frýdštejn.

Hrad Frýdštejn

FOTO: Frýdštejn

Frýdštejn

Poznávacím znamením středověkého skalního hradu, jenž se vypíná mezi Turnovem a Malou Skálou, je vysoká kulatá věž tyčící se do výšky 15 metrů. Z věže se naskýtá nádherný výhled na okolní krásy Českého ráje. Za zmínku stojí komůrky vytesané do pískovcového ostrohu, vrátnice a sklepy. Pohádkovost gotického sídla inspirovala nejeden filmový štáb. Nejznámějším snímkem, který se zde natáčel, je pohádka O princezně Jasněnce a létajícím ševci.

Zbirohy

Zůstaneme-li ještě v okolí Malé Skály, zavede nás modré turistické značení ke zřícenině Zbirohy. Vznik hradu není přesně znám, předpokládané založení se datuje k počátku 14. století. Pozůstatky hradu se nacházejí na nesnadno přístupném lesním terénu, což napomáhalo k obraně hradu. Přesto byl hrad v polovině 15. století dobyt a napůl zbořen. Od té doby je evidován jako pustý.

FOTO: Zbirohy

Zbirohy, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Rotštejn

Rotštejn je zřícenina gotického hradu ležící poblíž Turnova v rezervaci Klokočské skály. Hrad byl založen v půli 13. století a jako pustý je uváděn už od počátku století šestnáctého. Od té doby byly ruiny hradu rozebírány vesničany, kteří si z cihel a kamenů stavěli vlastní příbytky. Dvacátá léta minulého století znamenala pro hrad rozsáhlé opravy, které pokračují dodnes.

Valdštejn

Valdštejn byl postaven kolem roku 1260 v okrese Semily u Turnova. Jako mnoho hradů před ním, i toto sídlo často střídalo majitele, odolávalo loupeživým rytířům, dobývání husity a požárům. Romantická zřícenina a malebné okolí sem ročně přiláká desítky tisíc turistů.

Trosky

FOTO: Trosky

Trosky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Trosky jsou jednou z dominant a zároveň poznávacích znamení Českého ráje. Najdeme je poblíž městečka Rovensko pod Troskami. Charakteristickým znakem Trosek jsou dvě věže – podsaditá Baba a vysoká a štíhlá Panna. Přístupná je ovšem pouze prvně jmenovaná.

Pokud se chcete dozvědět o Troskách více: přečtěte si článek Topzine.cz.

Valečov

Půvabná zřícenina na západní straně Českého ráje poblíž Mnichova Hradiště má za sebou pestrou a nelehkou minulost. Valečov vznikl v první polovině 14. století a zažil útrapy v podobě dobytí, vypálení, několikerého přestavování a nesčetných změn majitelů. Po třicetileté válce v 17. století byl dokonce rozebírán na stavební materiál. Od roku 1933 slouží jako oblíbený turistický cíl.

FOTO: Valečov

Valečov, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Drábské světničky

Kdo se dychtí vžít do pocitu horolezců, kteří právě zdolali vrchol vysokých skal, měl by své kroky nasměrovat ke Drábským světničkám, které leží pouhých pár kilometrů severně od Valečova. Jedná se o středověké komůrky vytesané přímo do skal, vzájemně propojené mostky a zábradlími. Výhled na okolní krajinu je skutečně mimořádný.

Navštivte s námi tento klenot Českého ráje.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Toulejte se s námi po Českém ráji a poznejte krásu tamních zřícenin