Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Trosky bývají v Českém ráji sázkou na jistotu

Samcová Jana

Samcová Jana

16. 8. 2010

FOTO: TroskyKdo jednou okusí, už nechce jinak. Platí do slova a do písmene o Českém ráji. Oblast nabízí nepřeberné množství výletů a atraktivního způsobu trávení dovolené, díky čemuž je Český ráj jednou z nejoblíbenějších prázdninových destinací v ČR. Kost, Frýdštejn nebo Drábské světničky jsou tak celoročně podrobeny náporu turistů. My pro tentokrát s Topzine.cz okusíme zříceninu Trosky.

FOTO: Trosky

Trosky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Základní kámen hradu Trosky byl položen koncem 14. století Čeňkem z Vartenberka, zakladatelem hradu. Po jeho smrti hrad vystřídal několik majitelů, mj. Trosky patřily Václavu IV., Otovi z Bergova nebo Janu Zajíci z Hazmburka. Častou změnou majitelů a dobýváním hrad postupně chátral a pustl. Kouzlo téměř zapomenuté zříceniny bylo znovuobjeveno v 19. století, kdy se hrad stal vděčným objektem básníků i malířů. Jak vlastně hrad vypadal v době svého vzniku, zůstává obestřeno tajemstvím. Veškeré obrazy, rytiny i ostatní archivní materiály podlehly v průběhu času plamenům.

Zřícenina je pod dozorem Panny s Babou

FOTO: Trosky, věž Baba

Trosky, věž Baba, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Charakteristickou podobu hradu vtiskly vlastnosti terénu. Trosky byly postaveny mezi dvěma čedičovými homolemi, kromě nichž byl hrad chráněn z jižní strany strmým svahem, ze severní strany předhradím. Na obou homolích byly vystavěny věže – nižší Baba a vyšší Panna. Na Babě je od roku 2000 přístupové schodiště a vyhlídkový ochoz, z něhož je úchvatný výhled do blízkého i dalekého okolí a hlavně na sousední věž Pannu.

Trosky se nacházejí ve středu Českého ráje a možností, jak se k nim dostat, je bezpočet. Trávíte-li v Českém ráji dovolenou, pak vás k Troskám dovedou snad všechna turistická značení. Chcete-li si opravdu dát do těla a pokochat se dechberoucím okolím této chráněné krajinné oblasti, vydejte se na pěší cestu například od Prachovských skal. Po červené je to pouhých 11 kilometrů, které ale svižně odsýpají. Posledních pár kroků do strmého kopce ke vstupní bráně Trosek budete sice proklínat všechny svaté, ale ten výhled skutečně stojí za to.

I Trosky mají svou tajnou chodbu

FOTO: Trosky, věž Panna

Trosky, věž Panna, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Nebyl by to hrad se všemi pé, kdyby nebyl zahalen rouškou tajemství. K hradu náleží tajná podzemní chodba, která dle pověsti ústí k podzemnímu jezírku, které bylo využíváno jako hradní zásobárna vody. Tuto pověst podtrhuje fakt, že dosud na hradě nebyly nalezeny žádné stopy po studni. Koridor mohl být využívaný i jako zásobárna potravinami v případě obléhání hradu nebo jako úniková cesta před nepřítelem. Podle jiné pověsti vede tajná chodba ke dveřím, za nimiž je ukrytý poklad uloupený z Opatovického kláštera v roce 1415.

Prohlídky hradu jsou individuální, pro větší skupiny lze v hlavní letní sezóně (červenec, srpen) předem objednat průvodce.

Návštěvní doba hradu  

duben a říjen – pouze so, ne, svátky

08:30 – 16:00 

květen až srpen – úterý až neděle

08:30 – 17:30

září – úterý až neděle

08:30 – 16:00

 

Kam dál v Českém ráji?  

 Drábské světničky jsou rozpadajícím se klenotem Českého ráje 

Návštěva zámku Hrubá skála, to je den ve středověku a romantika zároveň

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Trosky bývají v Českém ráji sázkou na jistotu