Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Návštěva zámku Hrubá Skála, to je den ve středověku a romantika zároveň

FOTO: Zámek Hrubá SkálaČeský ráj je skutečně výstižný název a právě v této nádherné krajině stojí na pískovcových skaliscích zámek Hrubá Skála. Návštěvníky v létě láká na program se středověkou a pohádkovou tématikou.

FOTO: Zámek Hrubá Skála

Zámek Hrubá Skála, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Něco málo k historii Hrubé Skály

Ve 14. století dal pravděpodobně Hynek z Valdštejna na dvou pískovcových skalách v Českém ráji v blízkosti říčky Libuňky postavit hrad Skála. Z hlediska možnosti obrany hradu bylo místo zvoleno opravdu velmi dobře, hrad byl totiž přístupný jen z jednoho místa a tam se nacházel padací most. Aby se Skála odlišila od jiného hradu se stejným názvem, dostala ještě přívlastek Hrubá. Hrad byl časem přestavěn na pohodlný zámek. Jedním z mnoha majitelů Hrubé Skály byl Albrecht z Valdštejna.

FOTO: Zámek Hrubá Skála, vyhlídková věž

Zámek Hrubá Skála, vyhlídková věž, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Na prostranství před zámkem stojí kostel svatého Josefa a od něj se přes most dostanete k zámecké bráně. Na nádvoří s dvěma věžemi se dostanete přes druhý most, který pochází z roku 1724. Menší věž je schodišťová a ta druhá, mnohem vyšší, je vyhlídková a často bývá označována za největší ozdobu Hrubé Skály. Pokud zdoláte všechny její schody, bude vám odměnou krásný výhled do Českého ráje, za jižním křídlem zámku můžete vidět Trosky.

Poznej středověk – Tvůj středověký den začíná

V létě na Hrubé Skále můžete potkat rytíře, zámecké poddané, tanečnice, muzikanty nebo kejklíře. Probíhá zde totiž projekt s názvem Poznej středověk – Tvůj středověký den začíná, který návštěvníky zámku opravdu vtáhne do středověkého života. Uvidíte zábavná historická představení, vystoupení tanečnic a muzikantů a připraveny jsou i expozice. Děti si na Hrubé Skále také přijdou na své, je pro ně totiž připraven sportovní a zábavný areál. Lanové centrum nebo například lukostřelba samozřejmě láká i dospělé.

FOTO: Zámek Hrubá Skála

Představení na Hrubé Skále, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

V zámku je nyní také hotel, návštěvníci mohou také posedět v zahradní restauraci a kochat se krásou zámku i okolní krajiny. Hrubá Skála láká i filmaře, natáčela se zde například známá česká pohádka Princ Bajaja.

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návštěva zámku Hrubá Skála, to je den ve středověku a romantika zároveň