Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Skutečný příběh horolezce Arona Ralstona. Co se dělo během nekonečných 127 hodin?

Eva Chytková

Eva Chytková

3. 2. 2011

Pro Arona Ralstona to byl horolezecký den jako každý jiný. Chtěl si užít vytoužený víkend v utažských horách, ale v momentě se mu celý život změnil v hotové peklo.

V dubnu roku 2003 se horolezec z Aspenu vydal na skalní výstup do Blue John CanyonUtahu. Během lezení v tzv. komíně, se na jeho pravou ruku svalil čtyřisetkilový balvan, který mu ruku zmáčkl a rozdrtil. Balvan mu bránil v jakémkoli pohybu a Aron uvízl mezi dvěma skalami.

127 hodin utrpení a přemýšlení

Po pěti dnech v ukrutných bolestech a celkové dehydrataci se Aron rozhodl ke statečnému činu. Touha žít a znovu se setkat se svojí rodinou byla velmi silná motivace. Docházela mu také voda a zásoby a pomoc stále nikde. Natočil dokonce i na kameru odkaz, ve kterém se se všemi loučil, v případě, že by své „rozhodnutí“ nepřežil. A poté přešel k radikálnímu řešení – amputoval si vlastní ruku. K dispozici měl při sobě pouze kapesní nůž, který byl ještě k tomu všemu bohužel tupý. Nebýt však tohoto činu, nikdy by se ze skal nedostal.

Slunce, žízeň, bolest a nikde nikdo

Poté, co se neuvěřitelným způsobem vyprostil ze skal, ho čekala jedenáctikilometrová trasa bez vody, v horku a s krvácející paží. Důležitým faktem bylo, že nikomu nedal o svém výletu vědět. Jeho matka nakonec pojala podezření a zkontrolovala mu vzkazy a emaily. Díky nim se jim podařilo vystopovat jeho auto.

Aron Ralston

Aron Ralston

Další šťastnou shodou okolností bylo načasování amputace. Ralston si ruku uřízl v okamžiku, kdy ho právě začali hledat. To znamená, že kdyby to udělal dříve, vykrvácel by. Kdyby amputaci neprovedl, nikdy by ho tak rychle ve skalách nenašli a zřejmě by zemřel.

Místo radosti ze záchrany ho ovládla beznaděj

Ihned po záchraně byl podroben několika operacím. Aron sám však propadl hlubokým depresím, chtěl dokonce spáchat sebevraždu. Nakonec však vše překonal a po několika operacích byl opět tam, kde si byl nejvíce  jistý – mezi skalami. Místo ruky si sestrojil speciální protézu, která mu umožnila opět zdolávat své milované hory. Původní zbytek ruky byl policií vyproštěn, spálen a Ralston popel rozsypal na místě nehody.

O svém zážitku napsal Aron Ralston knihu Between a Rock and a Hard Place. Doslovný překlad „Mezi skálou a tvrdým místem“ trefně popisuje jeho situaci, kdy musel udělat snad svoje nejtěžší rozhodnutí v životě. Příběhem se poté inspiroval slavný režisér Danny Boyle (Milionář z chatrče) a natočil dobrodružný drama 127 hodin.

Dnes žije Aron Ralston jako každý jiný horolezec. Po úspěchu knihy a filmu se stal slavným a dokonce prvním člověkem, který zdolal všech 59 vrcholů státu Colorada. Dále plánuje pokořit nejvyšší horu světa, ale na to si asi ještě počká. Zatím má ale jiné cíle a priority, narodil se mu první syn.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Skutečný příběh horolezce Arona Ralstona. Co se dělo během nekonečných 127 hodin?