Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Drábské světničky jsou rozpadajícím se klenotem Českého ráje

Samcová Jana

Samcová Jana

14. 6. 2010

Do Českého ráje cesta příjemná je, praví jedna z písní Ivana Mládka. Ne nadarmo získal Český ráj svůj název. Na jeho území se nachází mnoho přírodních krás a zajímavostí. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je středověký hrádek Drábské světničky.

Drábské světničky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Drábské světničky se nacházejí přibližně 75 kilometrů od Prahy, od Mnichova Hradiště pak 4 kilometry severovýchodně. Jsou obklopeny trojící obcí Olšina, Dneboh a Mužský. Drábské světničky jsou místnůstky vytesané buď částečně, nebo úplně do pískovcových skal. V podstatě jde o komplex sedmi skalních bloků, které od sebe dělí úzké štěrbiny.

O středověkém hradu nejsou dochovány žádné písemné zmínky, je proto prakticky nemožné určit přesné datum jeho vzniku. Podle archeologických nálezů můžeme hradu přisoudit osídlenost zhruba v 15. století, tedy v době husitských válek. Původně bylo do skal vytesáno na třicet světniček, z nichž se dnes dochovalo pouhých osmnáct. Patrné jsou i stopy po dřevěných stavbách a můstcích, které byly pojítkem mezi skalními bloky.

Drábské světničky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Vytesané světničky sloužily převážně jako zásobárny, ke složení hlav byla určena dřevěná stavení. Součástí světniček je i svatyně, která byla objevena až relativně pozdě – po první světové válce. Jedná se o sedm metrů dlouhou a čtyři metry širokou prostoru, v níž se do dnešních dnů zachovala kamenná lavice a oltář. Kromě ubytování a zásobáren hrad sloužil i jako válečné útočiště a úkryt.

Název Drábské světničky je stejně jako jeho původ zahalen rouškou tajemství. Jeden z pramenů tvrdí, že je název odvozen od slovesa drápati, což ve staročeštině znamenalo tesat. Jiný pramen se přiklání k domněnce, že se na hradě v pozdější době ukrývali drábové neboli loupežníci.

Skalnímu hradu škodí turisté i sama příroda

Drábské světničky se těší vysokému zájmu turistů, čímž ovšem objekt velmi trpí. Nebezpečně mu ubližují i povětrnostní vlivy, světničky se pomalu ale jistě rozpadají. Proto je v muzeu v Mnichově Hradišti umístěn model světniček, který zachycuje jejich současný stav pro budoucí generace.

Drábské světničky, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Skalní hrad je oblíben i pro úchvatný výhled do okolí, při dobré viditelnosti je rozeznatelný i Ještěd. Jednotlivé skály jsou dnes propojeny železnými můstky a schůdky, kudy denně projde značné množství návštěvníků. Je to i proto, že se v objektu nevybírá žádné vstupné. Neexistence hlídačů má za následek rozsáhlé vandalství uvnitř světniček. Mnozí návštěvníci nesmyslně vyrývají do chatrných pískovců své iniciály a mnohou světničku neváhají použít i jako toaletu.

Okolí Drábských světniček a potažmo celého Českého ráje je ideální pro trávení dovolené v penzionu i pod stanem. Vzhledem k rozmanitému výběrů turistických cílů (Trosky, Kost, Prachovské skály, Jinolické rybníky a jiné) se nuda do nejoblíbenějších dnů v roce rozhodně nevkrade.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drábské světničky jsou rozpadajícím se klenotem Českého ráje