Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Kam na víkend: Zříceniny Zvířetice a Michalovice u Mladé Boleslavi

Hana Chytrá

Hana Chytrá

10. 5. 2011

Člověk je až překvapen, kolik krásných zřícenin se jen tak povaluje po krajině. I v okolí Mladé Boleslavi je na co koukat a co navštívit.

FOTO: Zřícenina hradu Zvířetice

Zřícenina hradu Zvířetice, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Naše trasa vedla z Bakova nad Jizerou, podél řeky Jizery až do Mladé Boleslavi. Pokud budete vyrážet z Prahy jako my, čekejte asi hodinovou pohodlnou jízku vlakem a poté romantickou železniční zastávku v Bakově. Dříve byla celá trasa označena červenou turistickou značkou a dodnes je ještě zaznačena v turistických mapách, vlastní trasa v terénu bohužel byla zrušena.

FOTO: trasa výletu z Bakova nad Jizerou do Mladé Boleslavi

Trasa výletu z Bakova nad Jizerou do Mladé Boleslavi, Zdroj:google.com

I přesto se dá podél toku řeky pěkně a bezproblémově dojít až do Mladé Boleslavi. Jediná překážka byla pouze mokřina v jednom úseku cesty, kde půda kolem řeky byla silně podmáčená a člověk si ušpinil boty od bahna. Ovšem nic, co by se nedalo zvládnout, jen předem nezapomeňte naimpregnovat obuv.

Zřícenina Zvířetice

FOTO: Zřícenina hradu Zvířetice

Zřícenina hradu Zvířetice

Tato malebná a již zdálky dobře viditelná stavba se nachází jen asi kilometr od železniční zastávky v Bakově nad Jizerou. Vede k ní dobře značená a udržovaná cesta.

Hrad byl založen v prvním desetiletí 14. století Markvarticem Zdislavem, synem purkrabího Pražského hradu Havla z Lemberka a jeho manželky blahoslavené Zdislavy. Později byl renesančně přestavován. Opuštěn po požárech v letech 1693 až 1720.

Samotná zřícenina se vypíná na udržovaném kopečku, který vypadá až téměř idylicky. Obnažené zdivo budov paláce a věže se nachází v areálu hradu, kde vás na první pohled zaujme krásně zelený „golfový“ trávník. Lze jasně rozeznat původní stavby ze 14. století (palác) a novější renesanční přístavby v podobě zdí a oken. Areál je volně přístupný a bezpečný.

Zřícenina gotického hradu Michalovice

FOTO: Zřícenina hradu Michalovice

Zřícenina hradu Michalovice, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Podél toku řeky Jizery jsme se dostali do bezprostřední blízkosti Mladé Boleslavi. Zde se připravte na lehký výstup, zřícenina hradu se dle očekávání nachází na kopci. Objekt je velmi dobře vidět a je z něj krásný výhled do krajiny. Prostor hradu je lehce oplocen a platí se zde vstupné.

FOTO: Zřícenina hradu Michalovice, věž zvaná Putna

Zřícenina hradu Michalovice, věž zvaná Putna

Cena vstupného je ale symbolická, dospělý zaplatí pouze 20 korun. Areál hradu je možné obejít zprava či zleva, je to jen na vás. Na levé straně se ale nachází informační tabule s podrobnými informacemi o objektu.

Hrad založili opět Markvartici, a to již ve 13. století, majitelem byl též Jan z Michalovic. Jeho rod držel hrad až do roku 1468, kdy byl připojen k Mladé Boleslavi. Opuštěn byl v 16. století.

Je vidět, že objekt je udržován, po výstupu na akropoli se dočkáte opravené centrální věže s možností vystoupat na její nejhořejší plošinu. Charakteristicky nakloněná věž zvaná Putna je unikátní svým vzhledem, polovina věže se sesunula níže než část druhá a působí bizarním dojmem. Věž byla totiž v 19. století podkopaná hledači pokladů.

Základní informace

Trasa: z Bakova nad Jirezou do Mladé Boleslavi

Délka: cca 12 – 15 km

Náročnost: lehká

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kam na víkend: Zříceniny Zvířetice a Michalovice u Mladé Boleslavi