Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Scarlett Johansson: Sexsymbol 21. století umí i zpívat

Marek Benda

Marek Benda

28. 10. 2011

OBR: Lost in Translation!Profil herečky!Svůj půvab a talent ukazuje na filmovém plátně již od dětství. Zahrála si jak v hořkých komediích, tak v kostýmních dramatech či v komiksových adaptacích. Kromě filmu se věnuje také divadlu a hudbě.

OBR: Lost in Translation

Scarlett Johansson je Ztracena v překladu, Zdroj: distributor filmu

Hereččino jméno evokuje skandinávský původ. Scarlett Johansson se však narodila ve Spojených státech amerických, konkrétně v New Yorku, dne 22. listopadu 1984. Se zemí drsného severu ji tak spojuje pouze otec Karsten Johansson, který se narodil v Dánsku. Matka, Melanie Sloan, má polský původ a pochází z Bronxu.

Rodiče se rozvedli, když bylo Scarlett třináct let. Přesto své dětství popisuje pozitivně: „Když se ohlédnu zpět, pomyslím si: udělala jsem tolik věcí, které spousta lidí nestihne za celý život.“ Scarlett má tři sourozence: starší sestru Vanessu, která se také věnuje herectví, staršího bratra Adriana a o tři minuty mladší dvojče Huntera.

Scarlett chodila dva roky se svým kolegou z branže, Joshem Hartnettem. Dokonce si už stihla okusit slasti a útrapy manželství. „Nikdy jsem nepřemýšlela o manželství, tohle se prostě stalo.“ Byla vdaná za Green Lanterna Ryana Reynoldse. Spolu jim to vydrželo zhruba dvě léta, rozvod poté proběhl klidně. Scarlett prozatím nepřivedla na svět žádného potomka.

OBR: The Prestige

Dokonalá Scarlet v Dokonalém triku

Pravidelně se umísťuje v top žebříčcích nejhezčích žen světa. Různé průzkumy a ankety oslavují její přirozenou krásu a stavbu těla. Například časopis Esquire ji zvolil nejvíce sexy žijící ženou, časopis Playboy ji v roce 2007 přiřkl titul nejvíce sexy celebrity a dle britského průzkumu z roku 2011 je pak nejpřirozenější kráskou na světě. Není tedy divu, že Scarlett byla tváří mnoha významných značek, například propagovala značky Calvin Klein, L’Oréal či Dolce & Gabbana.

Rezolutně odmítá hubenost jako znak krásy: „Nepotřebuji být vyhublá, abych byla sexy.“ A nejen slovy, ale i činy dokazuje, že není jen povrchní kráska. Při návštěvě Rwandy se zúčastnila akce boje proti AIDS v Africe. Navíc vše není jen o vzhledu: „Na lidech objevuji přirozenost a autenticitu. Ráda bych jim viděla do duše. Sama aspiruji na to být pravdomluvný člověk.“

Dětské počátky po boku slavných

„Mohla jsem dělat, co jsem chtěla, rodiče byli velmi otevření. A herectví byla moje vášeň,“ vypráví Scarlett, jak se dostala k hraní díky své matce, velkému filmovému nadšenci. Melanie ji brávala na různé konkurzy, a tak si dívka odbyla svůj debut již v devíti letech filmem Všude dobře, doma nejlíp. První zkušenosti nasbírala sice v nevýrazných počinech, zato po boku zkušených herců jako například ve filmu Vražedné alibi se Seanem Connerym. Objevila se ale i ve filmu Pavoučí teror, z něhož čiší silný béčkový nádech.

Od počátku se však Scarlett nevyhýbaly ani role v úspěšných filmech typu Zaříkávač koní s Robertem Redfordem nebo ve snímku Muž, který nebyl v režii bratří Coenů. Nejvýraznější rolí v raném stádiu její herecké dráhy bylo ztvárnění Rebeccy (mladá dívka, která hledá místo v životě a pomocí suchého nadhledu komentuje okolní dění) ve filmu Přízračný svět.

Vážné role vyzrálé krásky

Pomyslný zlom ve Scarlettině kariéře můžeme hledat ve snímku Sofie Coppoly Ztraceno v překladu, za který má svou první nominaci na Zlatý glóbus. Snímek se odehrává v japonském Tokiu, a tak aby si Scarlett kvůli roli zvykla na tamější způsob života, bydlela nějaký čas na ostrově Hokkaido.

Ze Scarlett se tak stala nadaná herečka. To nadále dokazovala v dobových snímcích jako Dívka s perlou (druhá nominace na Zlatý glóbus) nebo Vějíř lady Windermerové natočený podle satirického díla samotného Oscara Wildea.

OBR: The Island

Scarlett si zastřílela ve filmu Ostrov

Dramatické dovednosti si nadále rozšířila ve snímku Píseň lásky samotářky (třetí, opět neproměněná, nominace na Zlatý glóbus), kde si zahrála po boku Johna Travolty. Michael Bay ji poté obsadil do své sci-fi Ostrov. K náročnosti natáčení se Scarlett vyjádřila následovně: „Přišla jsem domů z natáčení a myslela jsem, že umřu. Byla jsem v agonii. Naštěstí Ewan McGregor procházel tím samým, takže to už nebylo tak špatné při pomyšlení, že netrpíte sama.“

S Woodym Allenem po Evropě

Woody Allen je snad nejznámějším obyvatelem New Yorku, tedy místa, kde se narodila i Scarlett, která o Woodym prohlásila: „Zbožňuji ho, máme hodně společného. Oba jsme Newyorčané a Židé. Máme velmi pohodový vztah.“ Paradoxně se Scarlett neobjevila v žádném Allenově filmu z Manhattanu, ale pod Woodyho taktovkou zazářila v Londýně ve filmech Match Point, za který má zatím poslední nominaci na Zlatý glóbus, a Sólokapr. Odcestovala s ním i do Španělska, když si zahrála ve filmu Vicky Cristina Barcelona, kde sdílí s Penélope Cruz stejného muže v podání Javiera Bardema.

Ještě než se Scarlett ponořila do marvellovského světa, střihla si roli krásné asistentky a prostředníka mezi slavnými kouzelníky v podání Hugha Jackmana a Christiana Balea ve snímku Christophera Nolana Dokonalý trik. Za zmínku ještě stojí historická podívaná ze dvora Jindřicha VIII., kde s Natalií Portman bojuje o Královu přízeň.

OBR: Match Point

Scarlett v Allenově filmu Match Point

V roce 2008 se Scarlett upsala filmu Iron Man 2, čímž vstoupila do světa komiksových hrdinů, kteří se v roce 2012 sejdou ve snímku Mstitelé. Za tímto prapodivným názvem se skrývají The Avengers; čeští distributoři měli raději ponechat originální jméno. V přípravě je již další pokračování železného Tonyho Starka, kde by se herečka také mohla objevit. S komiksovými adaptacemi má ale i špatnou zkušenost, třeba snímek Franka Millera Spirit asi nebude patřit do Scarlettiny výkladní skříně.

Čtěte také: Scarlett Johansson chce vlastní songy

V lednu příštího roku se do českých kin dostane snímek We Bought a Zoo. V přípravné fázi je dále snímek Under the Skin, kde si zahraje roli mimozemské bytosti, ženy s dokonalými tvary, které používá k lovu mužů. Tato role jako by jí byla šitá namíru.

Filmová dráha nestačí

Kromě filmového herectví se také Scarlett objevila na prknech, které znamenají svět, konkrétně na Brodwayi ve hře Arthura Millera A View from the Bridge. Za roli v této hře získala cenu Tony. „Když jsem byla dítě, bylo mým snem patřit do komunity na Brodwayi, teď se mi to splnilo,“ prohlásila při předávání cen.

OBR: The Avengers

Vlasy se mění, Scarlett zůstává

Šarm, krása, talent a úspěch na poli herectví jakoby Scarlett nestačily, a tak se pustila i na pěveckou dráhu. V roce 2008 vydala album s názvem Anywhere I Lay My Head, které obsahuje cover verze písní Tomyho Waitse. Toho Scarlett začala poslouchat jako dítě okolo jedenáctého roku věku. V roce 2009 vydala spolu s Peterem Yornem album Break Up. A chce i nadále zpívat, možná přijde i třetí album. Také nazpívala pár písní k soundtrackům filmů.

Nic netrvá věčně, ale snad hvězda Scarlett nepohasne, i když si je vědoma, že sláva je pomíjivá: „Jestli jsem nervózní při pomyšlení, že teď jsem na vrcholu své kariéry? Ano. Po skončení natáčení každého filmu si řeknu: Tak tohle je můj poslední film! Dobře se mi s vámi pracovalo!“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Scarlett Johansson: Sexsymbol 21. století umí i zpívat