Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Natalie Portman: Diva, která se dočkala svého prvního Oscara

Redakce

Redakce

1. 3. 2011

Natalie Portman, herečka známá z filmů Star Wars, Na dotek a V jako Vendeta, dnes se jí také přezdívá Nová Audrey Hepburn. Za roli primabaleríny Niny ve snímku Černá labuť získala Zlatý glób a Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Je čerstvě zasnoubená a v nejbližší době čeká příchod svého prvního potomka.

FOTO: Za film Na dotek byla oceněna Zlatým glóbem

Natalie Portman, rodným jménem Natalie Hershlag, je izraelsko-americká herečka, která se narodila 9. června 1981 v Jeruzalémě v Izraeli. Jejím otcem je izraelský lékař Avner Herslag specializující se na plodnost a reprodukční lékařství. Její matkou je Američanka Shelley Stevens, která je ženou v domácnosti a zároveň Nataliinou agentkou. Předci z její strany byli Židé z Rakouska a Ruska, zatímco otcovi předkové byli také Židé, ale do Izraele emigrovali z Polska a Rumunska. Prarodiče z otcovy strany zahynuli ve vyhlazovacím táboře Auschwitz-Birkenau a její prababička narozená v Rumunsku byla pro změnu britskou špionkou během druhé světové války.

Její rodiče se seznámili v židovském studentském centru v Ohio State University, Nataliina matka se poté vydala za otcem do Izraele, kde se vzali. V Nataliiných třech letech se rodina přestěhovala do Spojených států, kde její otec získal lékařské vzdělání. Nejprve žili ve Washingtonu, kde Natalie chodila do židovské denní školy Charlese E. Smitha.

FOTO: Jean Reno a Natalie Portman ve filmu Leon (1994)

Jean Reno a Natalie Portman ve filmu Leon (1994)

V roce 1988 se přestěhovali do Connecticutu a o dva roky p0zději se usadili v newyorském Long Islandu. Vzhledem k tomu, že se narodila jako jedináček, má ke svým rodičům velmi blízký vztah a často je společně můžeme vidět na premiérách jejích filmů. Natalie kdysi uvedla: „Ačkoliv Státy opravdu miluji, moje srdce je v Jeruzalémě. To je místo, kde se cítím být doma.“

V dětství trávila prázdniny v divadelních táborech a má i zkušenosti s muzikálem. Věnovala se také baletu, jazzu a stepu. Když jí bylo jedenáct let, všiml si jí v jedné newyorské pizzerii modelingový agent a nabídl jí spolupráci. Sice se Natalie cítila před fotoaparáty skvěle, modeling nebyl tím, co ji skutečně přitahovalo – chtěla být herečkou.  Zanedlouho poté vyhrála konkurz k filmu Leon (1994) s Jeanem Reno a ten z ní udělal téměř raketovou rychlostí dětskou filmovou hvězdu.  V té době si své rodné příjmení Hershlag změnila na Portman, což bylo dívčí jméno její babičky.

Titul z Harvardu a boj proti terorismu

Natalie v New Yorku chodila do židovské základní školy Solomon Schechter Day School of Glen Cove, poté studovala na veřejné střední škole Syosset High School. V červnu 2003 promovala na Harvard University, kde získala bakalářský titul v psychologii. Na jaře 2004 absolvovala několik kurzů na hebrejské univerzitě v Jeruzalémě a v březnu 2006 byla hostem na Columbijské univerzitě, kde se účastnila přednášky o terorismu a boji proti terorismu.

Natalie kromě herectví vyniká také v jazycích, mluví plynně anglicky, hebrejsky a dále studuje francouzštinu, japonštinu, němčinu i arabštinu. Díky své herecké kariéře se učila mluvit britským přízvukem a dokonce se naučila hrát i na klavír.

Následovaly filmy Heat, ve kterém spolupracuje s Al Pacinem a Robertem De Nirem, anebo Všichni říkají: Miluji tě, kde objevovala čarovný filmový svět Woodyho Allena. Avšak největší výzvou se pro ni stala v roce 1999 role královny Amidaly, matky Luka Skywalkera a princezny Leii v Star Wars: Epizoda I – Skrytá hrozba režiséra George Lucase. Hraje zde dvě postavy – střídá se s Keirou Knightley – a sama Natalie není schopna v některých scénách přesně určit, kdo koho vlastně hraje. Tímto filmem si získala pozornost všech věkových skupin diváků ve všech koutech světa, mimo jiné se objevila i v dalších dvou úspěšných pokračování této série.

Pro svou roli by zhubla nebo si vyholila hlavu

Natalie se také objevila v divadelní hře na Brodwayi v představení Deník Anny Frankové, za které byla velice kladně ohodnocena filmovými kritiky. V letech 2000 a 2001 si zahrála v sedelní inscenaci The Seagull.

FOTO: Ve filmu V jako Vendeta (2006) si vyholila hlavu

Ve filmu V jako Vendeta (2006) si vyholila hlavu

V roce 2004 se setkala při natáčení filmu Na dotekJudem Lawem, za svůj skvělý výkon si dokonce vysloužila Zlatý Glób v kategorii nejlepší herečka ve vedlejší roli, jelikož v roli záhadné Alice (Jane) byla ohromující. O dva roky později dokončila Goyovy přízraky, které režíroval Miloš Forman. Téhož jara se diváci dočkali premiéry filmu V jako Vendeta, který měl velký úspěch po celém světě a je neméně známý i tím, že si v něm Natalie vyholila hlavu.

Historický velkofilm Králova přízeň (2008) vypovídá strhující příběh plný lásky, touhy a intrik dvou sester Anny, kterou hraje Natalie a Mary Boleynových v podání Scarlett Johansson. O rok později si zahrála po boku Jake Gyllenhaala a Tobeyho Maguira v příběhu rodiny, kterou potkala tragédie a ostrý sourozenecký souboj Bratři (2009).

Díky Labutímu jezeru navázala nový vztah

Za ztvárnění Niny baleríny newyorského baletu ve snímku Černá labuť, kvůli které zhubla devět kilogramů, získala svůj druhý Zlatý glóbus a nominaci na Oscara za nejlepší ženský herecký výkon. Během natáčení čerpala ze zkušeností z dětství, baletu se pilně věnovala od čtyř do třinácti let. K tréninku se vrátila rok před začátkem natáčení.

Přípravu absolvovala pod vedením někdejší baletky Mary Hahn Bowers z New Yorku. Nataliin trénink zahrnoval cvičení prstů, posílení svalů a plavání kilometru a půl denně. Ačkoliv většinu scén odtancovala sama, komplikovanější prvky za ní dublovala profesionální balerína Sarah Lane.

Rozpočet filmu byl tak nízký, že když si Natalie zlomila při zdvihu žebro, dostalo se jí na volání lékaře odpovědi, že ve štábu žádný není. Na to odpověděla, že pokud je třeba snížit rozpočet, můžou jí vzít přívěs. Příštího dne byl přívěs pryč. V rámci léčby docházela na fyzioterapii, režisér Darren Aronofsky cvičení natáčel a záběry použil ve filmu. Nicméně hereččina vytrvalost během natáčení se stoprocentně zúročila, když 27. února za roli baletky získala prestižního Oscara.

Po nějakou dobu se objevovala po boku hereckého kolegy Gaela García Bernala, jejich románek však trval jen krátkou dobu, na začátku roku 2007 oznámili rozchod. Její nejlepší přítelkyní je Rashida Jones a blízkým přítelem je také Robert Pattinson. V roce 2008 byla členkou poroty na filmovém festivalu v Cannes. Původně byla vegetariánkou, ale v roce 2009 se stala vegankou.

FOTO: V roli baletky Niny v Černé labuti (2010) byla okouzlující

V roli baletky Niny v Černé labuti (2010) byla okouzlující

Jedním z jejích oblíbených koníčků je potápění, v Izraeli se účastnila potápěčského kurzu. Poslouchá R & B, Old School Hip-Hop a alternativní rock devadesátých let, mezi její oblíbené skupiny a interprety patří Tribe Called Quest, RadioheadStevie Wonder, Portishead, Wu Tang Clan, a Nirvana.

Šťastná to žena

Natalie se během natáčení snímku Černá labuť seznámila se svým snoubencem Benjaminem Millepiedem, který ve filmu působil coby choreograf tanečních scén a objevil se i v malé roli tanečníka. V průběhu natáčení Natalie se svým přítelem otěhotněla, což bylo důvodem, proč odmítla účast na dalších již dlouho plánovaných projektech Ridleyho Scotta a bratrů Wachowských.

Už brzy se v českých kinech objeví znovu, tentokrát v romantické komedii Hlavně nezávazně po boku Ashtona Kutchera.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Natalie Portman: Diva, která se dočkala svého prvního Oscara