Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sofia Coppola: Další slavné jméno z legendárního filmového rodu nezůstává pozadu

Redakce

Redakce

12. 2. 2011

Získala dvě Zlaté maliny za herecké výkony, a přesto na film nezanevřela. Snažila se, a dostala Oscara. Jejím otcem je legenda Francis Ford Coppola a bratrancem Nicolas Cage. Ona sama  však dosáhla úspěchu jen díky své snaze a talentu.

FOTO: Sofia Coppola

Sofia Coppola při předávání Oscarů, Zdroj: youtube.com

Sofia Coppola se narodila roku 1971 v New Yorku. Jejím otcem je Francis Ford Coppola, který ji od mládí seznamoval s filmem. Díky němu také získala šanci si zahrát malé role v otcových slavných filmech jako například Cotton Club či Kmotr z roku 1972 (v jedné ze závěrečných scén křtu hraje chlapce-novorozence v kostele).

Po několika okrajových rolích v otcových filmech nahradila v poslední části kmotrovské trilogie Winonu Ryder. Její herecký výstup ohodnotila kritika jako takový propadák, že Sofia dokonce získala dvě Zlaté maliny. Tato skutečnost ji motivovala  k tomu začít navštěvovat umělecké kurzy California Institute of the Arts, dále se věnovala fotografování či módnímu návrhářství. Pracovala jako designérka pro módní značku Milkfed (prodávána zejména v Japonsku), kterou ona sama nazývá jako a small t-shirt company.

První filmový úspěch

V roce 1999 se dočkala prvního filmového úspěchu. Mysteriózní drama Smrt panen, které produkčně zaštítil její otec, zaznamenalo velmi kladné reakce na filmovém festivalu v Cannes. Nejvíce ceněn je její jemný přístup k citlivým tématům a značná umělecká invence.

OBR: Lost in translation

Billy Murrey ztracen v Japonsku, Zdroj: youtube.com

V letech 1999-2003 byl jejím manželem režisér Spike Jonze (Adaptace, V kůži Johna Malkoviche). Velmi ojedinělé je, že oba dva získali vůbec jako první pár nominace na Oscara v kategorii režie. V současné době žije Sofia s přítelem, zpěvákem Tomasem Marsem. Společně se stali poprvé rodiči v roce 2006 (dcera Romy) a podruhé v roce 2009.

And the Oscar goes to…

Po slibném debutu se od Sofie očekával film, který bude minálně tak dobrý jako ten první. Vznikl film Ztraceno v překladu v hlavní roli s Billem Murrayem a Scarlett Johansson, který vznikl podle režisérčina vlastního scénáře. Za film získá dva Zlaté glóby, nominaci na Oscara za režii a Oscara za scénář.

Mnohdy vychází ze svých vlastních zkušeností, jako například ve filmu Ztraceno v překladu. Snímek je příběhem odcizení, nejistoty z neznámého prostředí. Jí samotné připomíná vlastní příběh – mladé dívky, která cestovala s otcem z hotelu do hotelu. „Děkuji svému otci za to, co mě naučil,“ řekla po převzetí ceny Oscar za režii k tomuto filmu.

V roce 2003 se rozvádí s Spikem Jonzem a těžké životní obodbí ji pomáhá překlenout dlouholetý přítel Quentin Tarantino. Určitou dobou také kolovaly spekulace, že jejich přátelství přerostlo do vážného vztahu. Sofia Coppola natočí v roce 2006 historické drama Marie Antoinetta, které je na jednu stranu dobře přijímáno kritikou, nikoliv však v případě divácké veřejnosti.

V klipu oblíbené kapely

Zajímavostí je, že její nejoblíbenější hudební skupinou jsou Chemical Brothers. Sofia Coppola si dokonce zahrála gymnastku v klipu této oblíbené britské kapely, který se jmenuje Electrobank a toto video režíroval její manžel Spike Jonze.

Nejoblíbenějšími filmy jsou U konce s dechem (1960), Poslední filmové představení (1971), Lolita (1962) či Rumble Fish (1983).

V tomto týdnu přichází do českých kin snímek Odnikud nikam, který už stačil získat cenu Zlatého lva na mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách. Vše se točí kolem filmové hvězdy Johnnyho, vedoucí zhýralý život v hollywoodských kopcích. Jednoho dne se však u jeho dveří zjeví dcera Cleo, která způsobí, že Johnny bude muset přehodnotit svůj dosavadní život.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sofia Coppola: Další slavné jméno z legendárního filmového rodu nezůstává pozadu