Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

John Travolta: Tanečník s vášní pro létání

Nela Christovová

Nela Christovová

15. 6. 2010

Umí hrát, zpívat, tančit, má nepřehlédnutelné charisma a vlastní i pilotní průkaz. O kom je řeč? Takováhle kombinace schopností zužuje okruh hollywoodských celebrit na pár jedinců, a když se řekne Pomáda, není nad čím váhat. John Travolta je jedinečný a jeho talent bere divákům i teď dech stejně jako před třiceti lety.

John Travolta ve filmu Horečka sobotní noci, Zdroj: distributor filmu

John Joseph Travolta se narodil 18. února 1954 v New Jersey jako nejmladší ze šesti dětí do rodiny italského poloprofesionálního fotbalisty a irské herečky a zpěvačky. Jeho otec se později stal společníkem ve firmě s pneumatikami a matka přijala místo středokoškolské učitelky herectví a angličtiny.

Cesta k vrcholu

John vyrůstal v irsko-americkém prostředí a byl silně ovlivněn místní kulturou i katolicismem. Už odmala se objevoval na jevišti a také navštěvoval taneční hodiny. Po ukončení střední školy odjel do New Yorku a svoji kariéru odstartoval v broadwayském muzikálu Pomáda. Na televizních obrazovkách se objevil v roce 1975 díky sitcomu Welcome back, Kotter, po kterém nazpíval LP Can’t Let Go.

Jako Danny s Olivií Newton John v Pomádě

V roce 1977 si zahrál Tonyho Manera ve filmovém muzikálu Horečka sobotní noci. Role krále diskoték mu přinesla nominaci na Zlatý glóbus a Oscara. O Travoltovi se začalo mluvit v celém Hollywoodu jako o mladé hvězdě s velkým talentem, což se potvrdilo o rok později v dalším filmovém muzikálu, veleúspěšné Pomádě.

Záchrana na poslední chvíli

Jenže pak přišel nečekaný obrat. Travolta natáčel jeden propadák za druhým, až se ocitl v kategorii herců z béčkových filmů. Jeho jediným hitem byla trilogie rodinných komedií Kdopak to mluví?, ve kterých si zahrál společně s Kirstie Alley.

Pak přišla záchrana v podobě role zabijáka Vincenta Vegy v dnes už kultovním snímku Pulp Fiction. Režisér Tarantino měl ale co dělat, aby Johna vůbec přesvědčil ke spolupráci. Naštěstí se mu to podařilo a role Travoltovi vynesla další nominaci na Oscara i Zlatý glóbus. Jenže obě nominace vyšly opět naprázdno a teprve za ztvárnění dalšího mafiána ve snímku Chyťte ho! získal herec alespoň Zlatý glóbus.

Rodina (a létání) nade vše

Přes všechny role filmových milovníků je ve skutečném životě velice ukázněný. V roce 1991 se oženil s herečkou Kelly Preston, která se objevila například v klipu She will be loved americké skupiny Maroon 5. Měli spolu dvě děti, syna Jetta a Ellu Bleu. Jett od narození trpěl autismem a Kawasakiho syndromem a na začátku loňského roku zemřel následkem silného epileptického záchvatu. Před měsícem však manželský pár oznámil, že Kelly čeká třetí dítě.

Ve snímku Bez soucitu

Zajímavou úlohu v Travoltově životě hraje létání. Sám John je certifikovaný pilot a dokonce vlastní pět letadel, mezi nimi například Boeing 707. Samozřejmě ho neparkuje jen tak na zahradě, je spoluvlastníkem soukromého letiště na Floridě, odkud díky dostatečné délce runwaye může startovat i s tímto drobečkem.

Drsnější než obvykle?

Od 17. června můžeme vidět Travoltu v novém filmu. Originální titulek From Paris with love se českým překladatelům zřejmě zdál trochu zavádějící, taky by nejednoho návštěvníka mohlo čekat v kině překvapení… Ale hercova oholená hlava a navrch nemilosrdný český překlad berou divákům poslední iluze o jakékoliv poetičnosti nového snímku. Ten je totiž Bez soucitu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

John Travolta: Tanečník s vášní pro létání