Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Michael Bay: Sběratel Ferrari a lovec modelek

Redakce

Redakce

25. 9. 2010

michael-bayNa světě není člověk, který by neviděl alespoň jeden z jeho prvotřídních megafilmů. Troufám si dokonce napsat, že neexistuje nikdo, kdo by jeho jméno neznal nebo ho alespoň jednou v životě neslyšel.

Michael Bay na place Zdroj: archiv

Michael Benjamin Bay se narodil 17. února 1965 v Kalifornii, přesněji v Los Angeles, ležící ve Spojených státech. Studoval režii na Wesleyan University a na Pasadena´s Art Center College of Design. Během studií na Wesleyan University si natočil svůj první krátký film s názvem Benjamin´s Birthday. Živit se začal točením reklam, později ho produkční společnost Propaganda Films najala, aby natáčel videoklipy. Nikoliv videoklipy malých začínajících hudebních skupin nebo zpěváků, ale rovnou Aerosmith, Tině Turner nebo Meat Loaf.

Od reklam k Ferrari

Díky této zkušenosti začal točit světoznámé reklamy na značky jako jsou Nike, Coca-cola či Levi´s. Již v šestadvaceti letech získal všechny ceny, které za reklamu lze získat! Není se tedy čemu divit, když se po jeho boku střídá jedna modelka za druhou (nejdéle mu vztah vydržel s modelkou, která fotila pro Playboy, Lisou Dergan), a to nejen díky slávě, ale i nápadně přitažlivému vzhledu a domovu, jež má v luxusní čtvrti Bel Air. Též je o něm známo, že sbírá Ferrari.

Bayův život skýtá i jednu záhadu, a tou je původ. Neví se, kdo je jeho biologickým otcem. Přestože Bay tvrdí, že jím není nikdo jiný než režisér John Frankenheimer, ten otcovství nepotvrdil. Stejně tak jako testy DNA.

Michael Bay

Michael Bay

Stát za kamerou ho lákalo už jako malého kluka. Ve třinácti dostal svou první kameru. Zároveň s ní natočil svůj první dětský film, ve kterém byly ústředními postavami hračky. Film se rozhodně za zdařilý prohlásit nedal, jelikož následky natáčení museli odstraňovat hasiči.

Do světa filmů chtěl prorazit se snímkem Nebezpečná rychlost, nakonec ale v konkurzu neuspěl. První film, který ho proslavil, byl snímek Mizerové (1995), v hlavní roli s Willem Smithem a Martinem Lawrencem. Ovšem toho pravého začátku své veleúspěšné kariéry režiséra se mu dostalo v roce 1996 s filmem Skála, kde si zahrají hollywoodské hvězdy jako Sean Connery či Nicolas Cage. Lepší začátek si Bay nemohl přát ani ve snu.

Úspěchy se valí

Poté už následoval jeden úspěch za druhým. V roce 1998 změnil žánr z akčního na katastrofický a opět stvořil mistrovský kousek v podobě Armageddonu. Ačkoliv zápletka je více než primitivní, Bay vykouzlí takovou atmosféru a záběry, že se mnohokrát nestačíme divit. O tři roky později opět trochu proměnil žánry. Teď nastala doba válečná a s ním Pearl Harbor. Filmoví kritici nadšeni nebyli, zato diváci ano.

Transformers: Pomsta poražených Zdroj: distributor filmu

Režíroval též filmy Mizerové 2, Ostrov, Transformers a Transformers: Pomsta poražených. V roce 2011 bychom se dokonce měli dočkat třetího dílu.

Ačkoliv je tomuto režisérovi pouhých čtyřiačtyřicet let, má na kontě osm celovečerních trháků a miliony fanoušků po celém světě. Ono se ani není čemu divit, když se muži nechají nalákat na film Skála, mladí chlapci a děvčata zase na Transformers a ženám a dívkám učaroval Armageddon s Brucem Willisem a Pearl Harbor s krásnou Kate Beckinsale, na jejímž místě by chtěla být snad každá žena. Michael Bay je režisérem opravdu s velkým R. Alespoň pro mladší a střední generaci.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Michael Bay: Sběratel Ferrari a lovec modelek