Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Fotky: Lucie Bílá téměř nedokončila koncert, nedělní program byl zrušen. I taková byla Benátská Noc 2011

Ve dnech 29. až 31. července se konal další, již devatenáctý ročník festivalu Benátská Noc. Vedle přívalu skvělé muziky se návštěvníci dočkali i přívalů deště, bahnitého areálu a nedělní program byl dokonce kvůli počasí zrušen úplně!

Dream Theater byli vrcholem celé Benátské noci Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz

„Nepříznivé počasí nadále znemožňuje zajistit bezpečný provoz festivalového areálu. Nepřetržitý déšť a rozmoklá půda nedovoluje návštěvníkům dopřát další bezproblémový průběh festivalu. Z tohoto důvodu byli pořadatelé nuceni zredukovat festival o nedělní odpolední program. Návštěvníkům se pořadatelé omlouvají,“  stálo na oficiálních internetových stránkách festivalu.

Počasí tentokrát skutečně příliš nevyšlo. Především v důsledku sobotního vytrvalého deště v areálu vznikly bahenní lázně a přesun z místa na místo se tak docela zkomplikoval. Kdo si však nenechal zkazit náladu počasím, pobavil se velkým množstvím kvalitní muziky.

Z patečního programu bylo co vybírat

Vraťme se ale nyní zpět o necelé dva dny zpátky před zrušenou nedělí, konkrétně do pátečního poledne. Příjemné letní počasí přivítalo festivalové návštěvníky, kteří na dvou velkých venkovních scénách a na jednom pódiu ve stanu mohli shlédnout první účinkující. Mezi ně patřili kapely Dukla Vozovna, N.V.Ú., Poletíme?, Doctor PP či Gipsy.cz.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-mala_skala-benatska_noc_2011-galerie_1/]

Okolo páté hodiny se ve stanu představila prověřená festivalová kapela – Doga. Rozhodnutí pořadatelů šoupnout skupinu do stanu bylo trochu překvapivé. „Minulý rok jsme vystupovali venku, ale dostali jsme hlášku, že má pršet, tak jsme udělali vše proto, abychom hráli ve stanu,“ okomentoval s vtipem situaci Izzi, zpívající kytarista skupiny. Ten měl na pódiu k dispozici kapačky s alkoholem a během koncertu pravidelně usrkával.

Kapela zahrála jak osvědčené hity, jako Už nejsi nevinná či Poletuju, tak i songy z aktuální desky Hoď si to. Tu pak Izzi během koncertu za aplausu publika pokřtil zelenou ze svých kapaček. Doga svým živočišným výkonem nadchla všechny, kteří na ní do stanu zašli, skvělý koncert!

Olympic a Divokej Bill potěšili

Mezitím se na venkovní stagi představili rockoví klasici Olympic. Ti svými osvědčenými hity rozhýbali všechny přihlížející, kteří ve skupinkách s pivem v jedné a cigaretou v druhé ruce, bezstarostně potancovávali. Vytvořili tak správnou festivalou atmosféru, a to i navzdory začínajícímu dešti.

Po Olympicích přišli na scénu Divokej Bill. Ti díky tomu, že jejich songy zná prakticky každý, mají úspěch zaručený již před samotným vystoupením. A ne jinak tomu tak bylo i na Benátské noci. Fanoušci od skupiny dostali, co očekávali, nic méně, nic více.

Kapely v páteční večer potěšily, počasí nikoliv

Krátce po sedmé hodině večer přišel na scénu David Koller & Band. Kapela začala velkolepě, když hned na začátek setu zahrála snad nejznámější Kollerovu skladbu z jeho sólové dráhy – baladu Chci zas v tobě spát. David Koller evidentně nebyl v ten večer zrovna v nejoslnivější formě. Hlas mu nejednou značně ujel a i celkově se určitě nejednalo o jeho nejpodařenější vystoupení. Ale třeba to bylo počasím, přece jen bylo už v ten večer dost chladno, což pro žádného vokalistu není ideální.

Ve stanu to mezitím rozjeli čeští metalisté Citron. Ti předvedli pořádnou řežbu a patřičně si je užili všichni, kteří měli chuť na trochu ostřejší muziku.

Slovenští Iné Kafe odehráli na Benátské noci jediné letošní vystoupení v Čechách, a i proto se na ně spousta návštěvníků těšila. Navzdory stále sílícímu dešti se pod pódiem sešel úctyhodný dav, který si s energickou kapelou nadšeně zařádil.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-mala_skala-benatska_noc_2011-galerie_2/]

První skutečně velká očekávání přišla večer krátce po čtvrt na deset, kdy na scénu přišli Dream Theater. „Dobrý večer, Malá Skála,“ pozdravil česky zpěvák James LaBrie, který byl ten večer fantastický. Ovšem nejen on, ale i zbytek kapely. Soustředěný výkon všech muzikantů, snové vizualizace na plátně, magické osvětlení a skvělý zvuk – to byla ve výsledku paráda, jež musela u srdce zahřát každého metalového příznivce. Jednoznačný vrchol jak pátečního, tak celého festivalového programu!

Wohnout

Ti, pro které byla hudba Dream Theater příliš tvrdá či nesrozumitelná, vzali útokem stan, na jehož pódiu v tu chvíli vystupovali Wohnout. Stan byl naplněný k prasknutí, mnoho lidí tak muselo zůstat venku a poslouchat za plotem. Wohnouti jako vždy nezklamali a svými songy, jako Ganga, Gramofón či Sejko No Pí, rozskákali každého, kdo na ně zašel. Kapela také zahrála několik skladeb z nového alba Našim klientům, jež během turné na festivalech křtí a Benátská Noc samozřejmě nemohla být výjimkou. Když pak Wohnout dohráli, fanoušci nechtěli skupinu jen tak z pódia pustit. „Hlavně zvládněte zítřejší ráno,“ připomněla kapela tradiční festivalový problém – ranní kocovinu. A zahrála poslední song, Banány. Další podařený koncert pátečního programu!

Na řadě pak byli jedni z dalších headlinerů festivalu – italští gotici Lacuna Coil. Skupina předvedla energickou show, ale chyběla tomu jiskra. Zpěvačka Cristina Scabbia je sice pěkná ženská a když na to přijde, tak umí i dobře hecovat, ale živý koncert potvrdil, že její hlas nějak zvlášť výjimečný není. A totéž se dá říci i o celé skupině. I když je pravda, že vystoupení prakticky ihned po precizních Dream Theater stavělo kapelu již dopředu do nevděčné pozice.

In Extremo

Nabušený páteční program pokračoval dál s německými In Extremo. Ti svým folkmetalem přinesli do hudebního programu závan z trochu jiného soudku muziky. Jejich mix metalu s dudami, ale i dalšími historickými hudebními nástroji, naživo dobře fungoval a musel všem divákům dodat elán a dobrou náladu i přes pozdější večerní čas. Další podařený zářez prvního festivalového dne.

Mezitím byl na pódiu ve stanu k vidění (a slyšení) punk v podání skupiny De Bill Heads. Zpěvák skupiny si v průběhu koncertu cvakal z láhve a zásoboval diváky více či méně podařenými hláškami. Hudebně to nebylo špatné, příznivce punku musel koncert vyloženě bavit, ale ostatním toho de billové neměli moc co nabídnout.

Závěr pátečního programu byl pod vládou českého metalu

Na velkém pódiu začala v jednu hodinu kralovat stálice českého metalu – Arakain. Ti se do svého setu rázně opřeli a i přesto, že již služebně nejsou nejmladší kapelou, strčili již zmiňované Italy hravě do kapsy. Vrcholem celého koncertu byla skladba Paganini, která svým úderným refrénem i celkovým pojetím strhla všechny přítomné diváky a i druhý den bylo u některých návštěvníků možno slyšet, jak na tuhle část koncertu vzpomínají. Arakain prostě nemůžou zklamat.

Celé zakončení pátečního programu pak měli na starosti Dymytry. Ti předvedli výborný koncert, jenž v kombinaci s netradičními maskami členů kapely připomínal seanci nějaké sekty. Výkřik ze závěrečného songu skupiny „Já jsem nadšenej!“ musel pak při usínání znít v uších všem, kteří byli na vystoupení Dymytry přítomni. Jednalo se o parádní večírek na rozloučenou, jenž korunoval mimořádně podařený páteční festivalový program.

V sobotu lilo jako z konve

Sobotní program pak pro většinu návštěvníků začal kapelou Škwor, což se ukázalo jako skvělý start do dalšího hudebního dne. I když je z gest členů kapely patrné, že jsou si pánové svou pozicí na hudebním poli více než jisti, hudbu mají dobrou. Songy, jako Může se stát, Pohledy studený, Sraž nás na kolena či Mý slzy neuvidíš, kapela naživo zahrála na výbornou. Škwor byli i přes brzkou hodinu koncertu jedním z vrcholů sobotního programu.

Po Škworech přišla na řadu Aneta Langerová. I ona odehrála podařené vystoupení, plné příjemné hudby, kterou si lidé s Anetou s chutí zazpívali, a to i přes otravný studený déšť, jenž v tu dobu zrovna nabýval na síle. Největší úspěch měly songy Hříšná těla, křídla motýlí a Voda živá, jenž návštěvníci nejlépe znají a o to víc si je užili. Aneta Langerová se svojí kapelou předvedla milý a velmi sympatický koncert.

Sympatický koncert odehráli i folk rockoví Čechomor. Jejich hudba se na festivaly hodí a většině návštěvníkům také evidentně sedla. Čechomor byli vítaným zpestřením odpoledního sobotního programu.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz-mala_skala-benatska_noc_2011-galerie_3/]

Sázkou na jistotu byli Žlutý Pes. Kapela s Ondřejem Hejmou v čele svou přijemnou letní hudbou rozehřála alespoň na chvíli již poněkud zkřehlé publikum. Osvědčené hity i cover verze od jiných kapel (např. Satisfaction od Rolling Stones) dobře fungovaly a potěšily.

Lucie Bílá

Na scénu pak přišlo další české lákadlo – Lucie Bílá. Ta se s tím nějak nepárala a hned od začátku sázela své největší hity, jako Láska je láska či Esemes. Nečekané překvapení pak přišlo osm minut před koncem. „Já se vám všem musím omluvit, ale já tento koncert nedokončím. Já jsem tady v tom dešti nastydla a to není dobré pro moje hlasivky. Cítím, že kdybych pokračovala dál, tak by to byl konec mé kariéry a vy byste byli svědky mého úplně posledního vystoupení,“ řekla Lucie Bílá. Kapela pak zahrála jednu instrumentálku a na úplně závěrečnou skladbu se zpěvačka přece jen vrátila a odzpívala ji. Poté se se slzami v očích ještě jednou omluvila a rozloučila. Těžko říci, do jaké míry to byly slzy upřímné či hrané, ale publikum jí vyjádřilo podporu a z pódia jí vyprovodilo aplausem.

Krátce po půl šesté se na scéně objevily stále větší hvězdy Eddie Stoilow, jež hráli místo Nightwork, které své vystoupení zrušili pro nemoc Vojty Dyka. I když někteří návštěvníci byli z neúčasti Nightwork zklamáni, tak to nic neměnilo na tom, že Eddie Stoilow odehráli skvělé vystoupení, jež do návštěvníků vlilo pořádnou dávku energie.

Nenáročné publikum potěšil koncert skupiny Walda Gang. Známé české klasické hity si lidé rádi zazpívali s kapelou, některé navíc pobavily (či zhnusily) půlky a kreace pornoherce Roberta Rosenberga, jenž nemohl na koncertě Walda Gangu opět chybět.

Chinaski

Osvědčené hity představily pak dvě po sobě jdoucí české ikony popové scény – skupiny Kryštof a Chinaski. Obě kapely byly slušnými magnety sobotního programu, a kdo měl z publika chuť na popovou muziku, tak dostal pořádnou porci.

Visáči si ze všeho dělali srandu

Ve stanu to mezitím rozbalili Visací Zámek. „Dobrý večer, jsme rádi, že jste nám dali přednost před popíkem Chinasek a Scooterem,“ přivítal všechny zpěvák Jan Haubert, jenž se na pódium připotácel v pruhovaných gatích. „Já bych na vašem místě šel na Scooter,“ vtipkoval dál a kapela začala hrát song Padesát.

Visáči pobavili. Jak muzikou, tak i dalšími fórky. Ať už se jednalo o spartakiádní rozcvičku, tak o Haubertovy prupovídky, které přednášel s intonací úplného dementa. Diváky rovněž dostal recitací upravené básně Svatební košile od Erbena. A když pak k závěru setu skupina zahrála vypalovačky Traktor a Známka punku, byl skvělý zážitek z Visáčů dokonán.

Na venkovní stagi již hráli další headlineři, Scooter. U těch byl veliký otazník, jak je lidé přijmou – přeci jen na rock/popovém festivalu byli Scooter tak trochu pěstí na oko. Ti, kteří kapele předpovídali smršť kelímků od piva, však byli zklamáni. Publikum kapelu přivítalo veskrze kladně a Scútři nemuseli lidi ani nějak zvlášť hecovat.

Clawfinger

Slušný dav se těšil na crossoverovou smršť v podání Clawfinger. Členové kapely, kteří v civilním životě normálně chodí do práce a na turné vyjíždějí ve svém volném čase, se koncertem hodně bavili a to se na výsledku samozřejmě pozitivně projevilo. Jejich rap metalová bouře byla hudebním vrcholem večera a když ještě přibylo pár vtípků, bylo vymalováno.

Clawfinger jsou známí svým vřelým vztahem k publiku, ale i tak všechny pobavilo, když zpěvák Zak Tell ukázal na někoho z publika prstem a řekl mu: „Ty tam! Jak se máš? Vypadáš šťastně! Jseš v pohodě?“ Zak pak vykolejil snad úplně všechny, když přeskočil bezpečnostní zábrany a vydal se na procházku do kotle hecovat fanoušky. Překvapení návštěvníci, kteří to nečekali, před ním ustupovali, na což Zak pohotově zareagoval slovy: „Nebojte se mě, nejsem nebezpečný.“ A při obhlídce dál komunikoval s publikem: „Pane, koukám že si dáváte pivo a cigaretu! To vám schvaluji! – Hej, kluci, ruce nahoru!“ Koncert Clawfinger se zkrátka po všech stránkách povedl a závěrečný song Do What I Say byla skvělá tečka na závěr, stejně tak jak skok basáka do publika.

U.D.O. nebo UDG?

Po Clawfinger mohli návštěvníci volit mezi kapelou bývalého zpěváka Accept U.D.O., a nebo mohli zajít na UDG. Závěrečnou sobotní kapelou byli Maďarská verze kissáků Kiss Forever Band.

Jak již všichni určitě víte, kvůli dešti byl zrušen kompletní nedělní program. I tak lze však říci, že se 19. ročník festivalu Benátská noc povedl. Sobotní program měl co nabídnout a především v pátek byl festival napěchovaný velkým počtem skvělých a kvalitních kapel, takže vybírat někdy bylo docela složité. Festival návštěvníky pobavil, škoda jen toho bláta, deště a zimy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fotky: Lucie Bílá téměř nedokončila koncert, nedělní program byl zrušen. I taková byla Benátská Noc 2011