Menu
TOPZINE.cz
Hudba

David Koller pokřtil CD Teď a tady. Další desku už neplánuje!

Redakce

Redakce

7. 5. 2011

FOTO: David Koller

!Reportáž!Ve čtvrtek 5. května se aktuální deska Davida Kollera Teď a tady dočkala pražského křtu. V holešovickém Kulturním centru Vltavská zazněly nové písničky i osvědčené hity z dob Lucie, Pusy nebo Kollerbandu.

FOTO: David Koller

David Koller pokřtil album Teď a tady, Zdroj: davidkoller.cz

Čtvrteční koncert se zřejmě stane Kollerovým posledním, který byl spojený se křtem alba. „Prodává se dobře, ale zase bych to nepřeceňoval. Další desku už asi dělat nebudu, spíš jednotlivé písně,“ uvedl v nedávném rozhovoru úspěšný hudebník, který na české scéně působí takřka pětadvacet let. Aktuální album Teď a tady je zpěvákovou třetí sólovou deskou.

Právě písničky z nového alba zahájily i dlouho očekávaný pražský koncert. Atmosféru navodila scénicky laděná Zhasněte lampióny, která celé album uzavírá. Tady ale posloužila jako zahřívací kolo před návratem na jeho úplný začátek. Začnu s tebou, Ty a já, Teď a tady. Kapela sázela nové písničky jednu za druhou a s každou další se večer víc a víc rozjížděl.

Krátké zastavení před singlem Teď a tady přinesl křest stejnojmenné desky. „My tady máme dneska vzácnýho a krásnýho hosta,“ uvedl zpěvák kmotru, kterou se stala světoznámá topmodelka a patronka Nadace Terezy Maxové. Tereza Davidovi komplimenty hned oplatila: „David je pěknej kluk, idol dívčích, možná i klučičích, srdcí,“ dodala se smíchem, „a hlavně má srdce na správným místě, už deset let pomáhá dětem.“

Krátký a příjemně neformální křest zakončil zpěvák předáním láhve publiku: „Kdo chce šampáňo, komu není osmnáct?“ Koho bublinky nelákaly, měl chvíli času najít si v zaplněném sále lepší místečko. Galerie, která lemuje sál Vltavské, zvuku moc nepřála, a tak se na ochozu i pod ním ve zpěvu nepříjemně ozýval prostor. V kotli bylo ale vše v pořádku.

Proti směru času

Část setu z nové desky zakončily Prázdný místa a Chlapcům hoří oči, kde se nedalo přeslechnout, jak kvalitními kytaristy se David Koller obklopil. Nelze opomenout ani skvělé perkuse. Že se na koncertu Davida Kollera dělí o bicí tři muzikanti, asi není třeba připomínat.

Pověstnou třešničkou na dortu se stala písnička Extase. Sílu jedné z nejlepších skladeb nové desky živé podání jen umocnilo. Emocemi nasycený a přitom uvěřitelný a typicky přirozený zpěv Davida Kollera, skvělá kytara Michala Pelanta a perkuse Adama Kollera dotáhly skladbu téměř k dokonalosti. Nabitou atmosféru dokreslovala přiléhavá hra světel.

FOTO: David Koller a Kollerband

David Koller a Kollerband, Zdroj: archiv

Když vzal zpěvák do ruky akustickou kytaru, přišel čas na první hit Lucie. Daniela dokázala, že to pořád funguje, a nálada gradovala na pódiu i v publiku. Marta Minárik kouzlil na basu, Michal Pelant se opět připomněl se svojí kytarou a celá sestava sklidila obrovský aplaus.

Nezařadit do setlistu písničky z druhé sólové desky Nic není nastálo by byla škoda. V Až ti řeknu dostaly konečně větší prostor i klávesy Michala Nejtka. Nemohla chybět ani Lajka z I. P. Pavlova nebo Záchranář, kde si Koller sympaticky pohrál s melodií.

Když Michal Nejtek rozběhl prsty po černobílých klapkách a předznamenal tak píseň Žádný city, stát se dívčím idolem bylo hned snazší nejen pro Kollera, ale celé mužské pokolení v sále (dámy byly na měkko). Publikum se rádo nechalo strhnout a odzpívalo velkou část písničky samo. Závěrečný potlesk plynule přešel v další, jen co se ozvaly první tóny notoricky známého songu Tereza. Podobný úspěch sklidila i následující Kengi.

Popové melodie střídala rocková nadílka

Jakmile se ozval zvuk foukací harmoniky, rockovější srdce pookřála a vzpomenula na Lenku Dusilovou. Miláčku, love, jeden z největších hitů Pusy, si její výjimečný hlas prostě žádá. I v zastoupení Michala Pelanta, coby druhého hlasu, ale písnička měla grády.

Pořádný nářez přišel vzápětí, Šrouby do hlavy jsou prostě klasika. Krásně řvala kapela, řvali lidi, řvala celá Vltavská. Ruce fanoušků nad hlavou a skvělé kytarové sólo na kraji pódia – ani jedno nemohl vydařený koncert postrádat.

Mírné zklidnění přišlo s kollerbandovkou Milá. Ale netrvalo dlouho a i ti, kteří se z počátku příliš nechytali, se rychle vrátili do nálady. Koller bubnoval a zpíval naplno, a to i v další písničce Oheň, kterou odzpíval celý sál. Songy plné vzpomínek rozvlnily i ty nejzapřisáhlejší odpůrce rytmického pohybu.

Chci zas v tobě spát, písničku z prvního sólového alba Davida Kollera, si vzalo publikum za vlastní, zpěvák a kapela se přidali a dovedli celý set ke zdárnému konci. Jen co se Koller uklonil a odešel, spustilo se skandování o přídavek.

S Lucií bez Lucie

Po kratším přemlouvání se na scénu vrátil Marta Minárik a posléze celá kapela, aby rozjetému publiku dopřála dalších pět kousků. Mezi čtyři hity Lucie se vmísil Těžkej sen z dílny Kollerbandu. V songu Amerika nesmělo chybět sborové pá pa pá pá a Černé anděly si vzalo obecenstvo na starost od samého počátku.

Koncert Davida Kollera byl jedním z mála, kde se v publiku mísily tři věkové generace. A bylo příjemné vidět, že všechny společně se nezapomněly bavit, a přes naplněný sál i tak nějak lidsky, bez omezování okolí, zbytečných tlačenic a rozlitých piv.

Profesionální výkony muzikantů i nálada v publiku dokázaly ze čtvrtečního křtu Teď a tady udělat příjemný hudební zážitek. Doufejme, že i do budoucna se od Davida Kollera dočkáme nových písniček, i když už třeba nebudou poskládané na desku, a že jeden z našich nejlepších zpěváků neztratí chuť posouvat svoji tvorbu dál. Snad pak i ti nejrigidnější z rigidních uznají, že David Koller není jen bývalý člen Lucie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

David Koller pokřtil CD Teď a tady. Další desku už neplánuje!