Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Čechomor křtili album Místečko. Na folku jsem vyrostla, říká kmotra novinky Ewa Farná

Redakce

Redakce

11. 6. 2011

!Rozhovor!Ozvěna významných uměleckých kroků rozechvívá trámy pražské Malostranské besedy již po několik desetiletí. I pánové ze skupiny Čechomor se rozhodli rozvířit hudební prach pod jejími krovy a zanechat v něm další nesmazatelný otisk kulturní historie při křtu nového alba Místečko. Přítomna byla i patronka desky Ewa Farná, jež také hlasem k dílu přispěla a poskytla pro Topzine.cz exkluzivní rozhovor. 

FOTO: Čechomor

Skupina Čechomor křtila nové album Místečko, Foto: Tomáš Martínek, Universal Music

Na podzim minulého roku zasadili pánové ze skupiny Čechomor třináct semínek lidových písňových námětů. Poté, co jim dopřáli kvalitní hudební vláhu v podobě produkce Gerryho Leonarda, baskytary Tonyho Levina a bicích Douga Youwella, vyklíčilo z nich na jaře roku letošního třináct zvukově vyzrálých skladeb. Milovníci folkově-rockových rytmů k nim mohou přivonět na sedmé studiové zahrádce kapely s názvem Místečko.

Melodickou cestičku k němu vykládala skupina Čechomor kamínek po kamínku dlouhých šest let. „Cédéčko vznikalo delší dobu, protože když něco vymyslíme, necháme to odležet, abychom zpětně zjistili, jestli se nám to ještě líbí.“ Vysvětlil důvod studiové zahálky houslista Karel Holas v úvodu komorního křtu v Malostranské besedě.

Dostanu já Místečko

Zrnka hudební nápadů měla možnost za šest let uzrát jako dobré moravské víno. Příznivce kapely o tom přesvědčila již první kapička, která z čerstvě vylisované desky ukápla do českých médií. „Skladba Místečko se hraje v rádiích a její pozitivní přijetí nás utvrzuje v tom, že jsme se vydali správným směrem,“ ohodnotil reakci na první zveřejněnou píseň Karel Holas.

Čechomor – Místečko

Úrodnou půdu na albu Místečko zkypřily vedle zahraničních interpretů také osobnosti českému oušku poněkud bližší. Svou autorskou dlaň do ní hluboko otiskl zejména slovenský hudební skladatel, muzikant a v neposlední řadě kmotr desky, Ivan Tásler.

„Poprvé jsme zkusili udělat takovou věc, že jsme písničky objednali u Ivana Táslera. Poslali jsme mu šest textů a tajně doufali, že si vybere přesně ty dva, které vybral. Takže vybral správně a my mu za to moc děkujeme. Složil nám krásné písničky.“ Pronesl směrem k tvůrci písní Místečko a Andulka houslista Karel Holas.

Čtěte také rozhovor s Františkem Černým ze skupiny Čechomor

Nad rozevřeným nosičem připraveným přijmout obřadní zával (tematicky se křtilo hromádkou hlíny) se lehkému nádechu sentimentu neubránil ani samotný kmotr alba. „Chtěl bych říct Čechomoru tolik, že jsme velmi rád, že jsme se střetli. Nic není náhoda a já doufám, že jako jsem ovlivnil a nějakým způsobem někam možná  posunul  já vás, tak i vy mě. Přeji novému cédéčku, aby našlo svoje místečko.“

Aby našla své místečko…

Vedle dlouho pěstované myšlenky na spolupráci s Ivanem Táslerem rozkvetla na novém albu také trvalka v podobě spolupráce s interprety pro Čechomor takřka neodmyslitelnými – mistrem Horňácké cimbálovky Martinem Hrbáčem, Lenkou Dusilovou nebo Ewou Farnou.

Mladičká zpěvačka Ewa Farná, jejíž hlas na desce zavoněl v písni Putovali hudci, nesměla pod střechou Malostranské besedy chybět. A tak se magazínu Topzine.cz podařilo získat exkluzivní rozhovor přímo z místečka činu.

Evo, jaká pro vás byla spolupráce se skupinou Čechomor? Přece jenom jste od sebe vzdáleni několik hudebních generací…

Spolupráce mě moc baví. Proto jich bylo od doby, kdy jsme spolu poprvé vystupovali na Andělech, víc. Ať už jde o tuhle desku nebo desku o Hradech a zámcích, kde jsem jenom vyprávěla. Pro mě je to hrozně inspirativní. Myslím si, že právě od starších lidí může člověk čerpat inspiraci. Třeba když jsme letos společně hráli v Národním divadle, bylo to vlastně poprvé, kdy jsem stála na jeho scéně s takhle významnou kapelou. Navíc jsem vyrůstala na lidovkách, takže těch spojitostí s Čechomorama je vlastně hrozně moc.

Folklorní zpěv je tedy taková vaše druhá mateřština?

Můj taťka má lidovou kapelu, ve které jsem začínala zpívat. Teprve potom mě dostaly i jiné žánry. Je to pro mě  pořád naprosto přirozené. Strašně vtipné mi přišlo, když mi napsali slezské nářečí v češtině. Zazpívala jsem to tak, jak to zpíváme my v našem nářečí polském a oni říkali: Jo, tak by to vlastně mělo znít. V takových stylech jsme se opravdu našli. Na ten náš malý rybníček je to, myslím, vzácné spojení, přirozené a samozřejmé.

Nenapadla vás někdy myšlenka, že byste se pustila po hudebních stopách Čechomoru?

Pokračovat v jejich stopách bych asi nechtěla a zatím to ani není potřeba. Spíše nežli lidovým směrem bych se chtěla vydat nějakým směrem autorským. Čechomor má taky rockové kořeny, nejen ty folklorní, ale myslím si, že v tomhle případě platí, že protiklady se přitahují, a pak je to spojení lepší. Určitě bych ale chtěla bloudit i jinými cestičkami než rockem.

Skupina Čechomor s patrony alba, Ewou Farnou a Ivanem Táslerem

Hromádku obřadní hlíny jste měla původně vysypat na nové album vy. Proč jste tuhle milou povinnost nakonec přenechala Ivanu Táslerovi?

Nevěděla jsem, jestli stihnu dorazit včas. Měla jsem školu, a protože se blíží vysvědčení, musím v ní hodně pracovat. K tomu jsem ještě odpoledne moderovala akci  Celé Česko čte dětem v Českém Těšíně. Teprve potom jsem rychle sedla do auta a kvůli Čechomorům přijela. Stihla jsem alespoň pogratulovat.

Už jste si stačila nové CD poslechnout?

Ještě ne. Znám jenom ty písničky, které jsme zpívali na turné plus písničku, kterou jsem nahrávala. Putovali hudci. To jsem, jestli se nepletu, zpívala já. (smích)

A jakpak se vám zpívala?

Strašně mě baví. Byla jsem nadšená, když jsem ji poprvé slyšela, protože má netypickou melodii. Některé lidovky ani nemusíte znát a zpíváte si je, protože mají melodii primitivní. Celkově je to strašně hezké a jsou tam hezké texty. Čechomoři se inspirovali a chtěli vše udělat jinak. Obětovali se a jezdili za hranice, kde vlastně dělali lidovky očima amerických producentů. Už to je zajímavé spojení. Myslím, že celkově má takhle deska co nabídnout a strašně se na ni těším.

Zazpíváte si letos novou písničku se skupinou Čechomor také naživo?

Ráda bych, když to půjde, ale bohužel z  časových důvodů to nevypadá moc růžově. Chystám teď svůj osmnáctkový mega koncert, takže se hrozně soustředím na to, a hlavně v září nastupuju do maturitního ročníku, ve kterém nemám individuální studijní plán. Co jsem slyšela, tak turné chystají na podzim a zimu, což je pro mě časově hrozně špatné. Ale tak třeba alespoň jednou, někde tam blízko u nás. Třeba v Ostravě. (smích)

Je něco, co byste novému albu a současně i skupině Čechomor chtěla do budoucna popřát?

Hodně prodejnosti v dnešní době. Tohle je kvalitní projekt a kvalitní muzika. Držím mu palce, ať se dostane k lidem. Ať můžou právě tu lidovou muziku vidět jinýma očima, nebo spíš kytarama. Klukům bych chtěla popřát, ať se daří. A ať to tady frčí. Jak říkám, hlavně prodejnost a jestli ne prodejnost, tak jakoukoli formu, kterou se k posluchačům dostane.

Jednu z takových cestiček si českomoravská šestice prošlápla pomocí videoklipu k ústřední písni Místečko. Oku diváka poprvé zalichotil právě v Malostranské besedě, odkud v nejbližší době propluje do českého éteru. Režie černobílého lehce avantgardního klípku se ujal režisér Vladimír Michálek a věřte, že na pány Čechomory se v něm rozhodně nebudete moci vynadívat.

„Dostanu já místečko,“ zapěla skupina Čechomor

Tomu, kdo přece jen raději obdivuje hudebníky a především pak hudbu skupiny Čechomor v přirozených odstínech, nezbývá než doporučit, aby si nenechal ujít veřejný křest alba Místečko. Dne 16. června proběhne v areálu Základní školy Barrandov v Praze a slovy Karla Holase na něm jistě „všichni dojdeme na nějaké Místečko“.

Čechomor – Místečko

Rok vydání: 2011

Nové album Místečko, Zdroj: cechomor.cz

Vydavatel: Universal Music

Producent: Gerry Leonard

Interpreti: František Černý, Karel Holas, Michal Pavlík, Radek Pobořil, Martin Vajgl, Taras Voloshchuk (skupina Čechomor)

Hudební hosté: Lenka Dusilová, Ewa Farná, Martin Hrbáč, Gerry Leonard, Tony Levin, Ivan Tásler, Doug Youwell

Písně: Intro, Čarovná, Vojenské mundury, V tej naší studni, Místečko, Putovali hudci, Andulka, Chodil páter, Brodil Janko koně, Lístek z vojny, Není na Moravě, Kněžodubská věž, Limbora, Věrní čápi

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Čechomor křtili album Místečko. Na folku jsem vyrostla, říká kmotra novinky Ewa Farná