Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Claire Danes: Životopis herečky, která si nechává uniknout osudové role

Nikola Němcová

Nikola Němcová

29. 5. 2012

Claire Danes nepatří mezi hvězdy Hollywoodu, o kterých byste slyšeli na každém rohu, ale její filmografie čítá nespočet rolí. Zazářila jako Romeova Julie a momentálně natáčí již druhou řadu úspěšné novinky Homeland.

Claire Catherine Danes, známá jako Claire Danes, se narodila 12. dubna 1979 v New Yorku. Její otec Christopher je počítačový odborník a fotograf a matka Carla textilní návrhářka, která se později stala i manažerkou Claire.

Jako většina děvčat se od dětství věnovala tanci. Od deseti let začala navštěvovat herecké kurzy. Vystudovala Dalton School v New Yorku, později navštěvovala Professional Performing Arts School.

O tom, že bude herečka, se rozhodla v pěti letech. „Jako dítě jsem byla sebejistá. Už v pěti letech jsem byla jasně rozhodnutá, že budu herečka. Madonna byla moje múza. Viděla jsem ji v televizi a věděla jsem, že tímhle se můžu také živit. O pár let později jsem si uvědomila, že se jako herečka nemusím uživit, tak jsem změnila plán. Nakonec jsem ale zjistila, že herectví je můj osud. Pronesla jsem rodičům formální oznámení, že budu věrná svému snu. S penězi nebo bez nich, i tak se stanu herečkou.“

[youtube_660]Yr4cwsiyYbQ[/youtube_660]

Debutovala v krátkometrážním snímku Dreams of Love. V té době jí bylo pouhých jedenáct let. Zpočátku se objevovala v televizních filmech a seriálech. Hostovala v televizní kriminálce Zákon a pořádek, v Lifestories: Families in Crisis, který je počinem HBO, ale prorazila až díky dramatickému seriálu Tak tohle je můj život, kde si zahrála patnáctiletou Angelu, za kterou získala Zlatý Glóbus a nominaci na prestižní cenu Emmy.

Odmítla možná osudové role

Po jeho skončení se přestala věnovat televizní tvorbě a rozhodla se vstoupit do světa stříbrného plátna. Získala roli v úspěšně adaptaci filmu Malé ženy, kde si zahrála po boku hvězd jako je Kirsten Dunst, Winona Ryder, Christian Bale nebo Susan Sarandon. Ještě předtím si mohla zahrát v Schindlerově seznamu, na Spielberga totiž udělala dojem a role byla její. Bohužel v Polsku neposkytovali soukromého učitele, a tak musela roli odříct.

Opravdový úspěch ale přišel až díky ztvárnění Julie v adaptaci Romea a Julie, kterou si vzal tentokrát na starost Baz Luhrmann. Získala několik ocenění a nespočet nominací. Práci s Leonardem DiCapriem si užívala. Byla dokonce zvažována jako Rose v Titanicu, ale s díkem nakonec odmítla. „Pracovat s Leonardem je skvělé, ale kdybych vzala roli v Titanicu, už bych se ho nebyla schopna nikdy zbavit,“ vysvětluje svoje odmítnutí Claire.

FOTO: Romeo a Julie

Polibek roku?

Po skončení studií s prací nezahálela. Objevila se jako Cosetta v Bídnících, nadabovala anglickou verzi animovaného snímku Princezna Mononoke a získala hlavní roli ve snímku Téměř bez šance, kde se objevila po boku Kate Beckinsale a Billa Pullmana. Při natáčení doufala, že se s Kate stanou kamarádky a jak to dopadlo, se svěřila v jednom rozhovoru: „Všechno bylo špatně. Neskamarádily jsme se. Kate je komplikovaná a nedůtklivá.“

Klidně si pustí pusu na špacír

Po kratší pauze se vrátila do Hollywoodu ve velkém stylu. Hned v prvním roce natočila dva úspěšné filmy. Igby a drama Hodiny, kde ztvárnila dceru Meryl Streep. Byl to právě Baz Luhrmann, který ji přirovnal k Meryl Streep své generace. Ještě předtím si vysloužila zákaz vstupu do Filipín, protože se o zemi vyjadřovala hanlivě. Prezident Filipín ji za to veřejně odsoudil.

Při natáčení Terminátora jí Arnold Schwarzenegger často uděloval životní rady. „Měla jsem trable s kamarádkou a on mi poradil, ať jsem upřímná a ať nevyhovím všem jejím představám. Vzala jsem si jeho radu k srdci a od té doby jsme se přestaly kamarádit. Tak tady to máte.“ Po vztazích s Billym Crudupem nebo Mattem Damonem své štěstí nalezla u herce Hugha Dancyho, kterého si v roce 2009 vzala ve Francii za muže. Rodinu plánuje, ale má však určité obavy. „Chtěla bych založit rodinu, ale radši nic neplánuji, protože jakmile dělám nějaké plány, vždycky se něco pokazí.“

FOTO: Terminátor 3: Vzpoura strojů

Drsná trojka v akci.

Po několika průměrných snímcích se jí poštěstilo a v roce 2007 si zahrála například padlou hvězdu Yvaine v romantické fantasy Hvězdný prach. V biografickém dramatu Temple Grandin ztvárnila autistickou ženu, ze které se později stala spisovatelka a průkopnice ve vzdělání autistů. Její výkon byl natolik přesvědčivý, že tentokrát nezískala pouze nominaci na Emmy, ale cenu i vyhrála.

Aktuálně září v novém seriálu Homeland, kde jako agentka CIA, která trpí bipolární poruchou, jako jediná tuší, že navrátivší seržant Brody zběhl na druhou stranu a plánuje teroristický útok na americké půdě. Momentálně natáčí druhou řadu a se štábem se přemístila do Izraele.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Claire Danes: Životopis herečky, která si nechává uniknout osudové role