Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Kirsten Dunst: Kiki od dětství dobývá herecký svět

Redakce

Redakce

24. 5. 2011

!Profil herečky!Tato mladá Američanka s evropskými předky se už od tří let věnuje herectví, nezapomíná však také na charitu, své přátele a především na sebe samu. Překonala deprese a nyní sklízí úspěchy s novým dramatem Melancholia.

FOTO: Marie Antoinetta

Jako Marie Antoinetta, Zdroj: distributor filmu

Americká herečka, zpěvačka a modelka Kirsten Caroline Dunst se narodila majitelce umělecké galerie Inez Rupprechtové a vědeckému výzkumníkovi v oblasti lékařství Klausovi Dunstovi 30. dubna 1982 v Point Pleasant v New Jersey. Má mladšího bratra Christiana, jejich kořeny sahají ze strany otce do Německa a ze strany matky do Švédska (její prarodiče Hermann a Inge Dunst žijí v Hamburku) a od útlého dětství se jí přezdívá Kiki.

Do Kirsteniných šesti let žili všichni společně v New Jersey, kde navštěvovala školu Ranney. V roce 1991 se s matkou a bratrem přestěhovala do Los Angeles a o čtyři roky později matka podala žádost o rozvod. V následujících letech začala Kirsten navštěvovat soukromou katolickou střední školu Notre Dame v Los Angeles.

Poté, co absolvovala na Notre Dame, Kirsten pokračovala v herecké kariéře, kterou započala již ve věku tří let. Během dospívání obtížně snášela svou rychle rostoucí slávu a obviňovala matku, že ji nutí chovat se jako dítě. Nicméně sama Kirsten později přiznala, že její matka s ní „vždy měla ty nejlepší úmysly“. Pokud se ptáte, jestli jí bylo líto způsobu, jakým strávila své dětství, Kirsten má jasno: „No, není to přirozený způsob, jak vyrůstat, ale takhle jsem vyrostla a nic bych na tom neměnila.“ Dnes žije střídavě v New Yorku a Los Angeles.

Od útlého věku před kamerami

Jako dítě natáčela televizní reklamy – hrála celkem v 68 reklamních spotech, avšak svou první roli ve filmu získala až v roce 1989 ve filmu Woodyho Allena Povídky z New Yorku, kde si zahrála malou roli. Ty větší začaly přicházet o několik let později. Objevila se ve filmu Malé ženy (1994), po boku Susan Sarandon a Winony Ryder.

FOTO: Interview s upírem

S Tomem Cruisem v Interview s upírem, Zdroj: distributor filmu

Téhož roku jsme ji také mohli vidět ve filmovém trháku Interview s upírem, kde výtečně ztvárnila malou upírku Claudii a zahrála si po boku Brada Pitta, Toma Cruise nebo Antonia Banderase. „Byli jsme z její herecké vyspělosti úplně hotoví. Jako by se v tom jejím malém tělíčku schovávala zkušená pětatřicetiletá herečka,“ prohlásil o Kirsten Tom Cruise. Nedostalo se jí ale jen chvály od bývalého manžela Nicole Kidman, ale i nominace na Zlatý Globus a ceny chicagských a bostonských kritiků.

V roce 2001 natočila i úspěšný film Šílená/Krásný, kde si zahrála po boku Jaye Hernandeze. Ale to už přišel rok 2002 a její doslova životní role, Kirsten totiž ztvárnila roli Mary-Jane ve filmu Spider-Man. V režii Sama Raimiho a po boku Tobeyho Maguira zazářila a odnesla si několik cen, včetně dvou vítězství v MTV Movie Awards. Objevila se v dalších dvou pokračováních a v současné době se také pracuje na čtvrtém a pátém díle, takže se určitě máme na co těšit.

Úspěch a sláva, ale za jakou cenu?

Po prvním filmu o pavoučím muži nabrala její kariéra rychlý postup vzhůru. V roce 2003 natočila po boku Julie Roberts film Úsměv Mony Lisy a v roce 2004 pak další dva filmové hity, komedii Věčný svit neposkvrněné mysli, kde hrála po boku Jima Carreyho a Kate Winslet. Špičkovou tenistku ztvárnila ve sportovním filmu Wimbledon, kde si zahrála partnerku Paula Bettanyho. V letech 2005 a 2006 následovala role letušky ve filmu Elizabethtown a hlavní role v životopisném historickém dramatu Marie Antoinetta.

FOTO: Slavný polibek Kirsten Dunstové a Tobyeho Maguira

Slavný polibek Kirsten Dunstové a Tobyeho Maguira, Zdroj: distributor filmu

V roce 1995 i 2002 ji časopis People zařadil mezi 50 nejkrásnějších lidí roku. Její oblíbený obchod je Blue Bag a jako oblíbený televizní pořad uvedla seriál Přátelé. Do úzkého okruhu jejích přátel patří Sofia Coppola, Jason Schwartzman, Bryce Dallas Howard a Michelle Williams. Kirsten dosud není vdaná a hollywoodské bulvární plátky v poslední době nevypátraly ani žádného dlouhodobého partnera. Údajně měla krátkodobý vztah s dramatikem Jeffem Smeengenem, hercem Jakem Gyllenhaalem a hudebníkem Johnym Borrellem z Razorlight. Právě od Gyllenhaala má šedo-bílou kočku Sophii, kterou od něj dostala k narozeninám.

V roce 2008 podporovala demokratického kandidáta Baracka Obamu v prezidentských volbách od samého začátku kampaně. Na jeho podporu zrežírovala a sama převyprávěla dokument s názvem Proč úterý?, vysvětlující tradici hlasování v úterý ve Spojených státech.

Její charitativní práce zahrnuje účast v nadaci Elizabeth Glaser Pediatric AIDS, které pomohla navrhnout náhrdelník, a celý výtěžek z jeho prodeje šel na konto nadace Glaser. Také pomáhá s povědomím o rakovině prsu, v září 2008 se zúčastnila charitativního programu Stand Up to Cancer, kde pomáhala získat finanční prostředky pro urychlení výzkumu rakoviny. V prosinci 2009 se účastnila Teletónu v Mexiku (24hodinové televizní a rozhlasové vysílání), pomáhala získat finanční prostředky pro léčbu rakoviny a rehabilitaci dětí.

Kirsten potvrdila, že začátkem roku 2008 trpěla těžkými depresemi, proto také vyhledala léčebné centrum Cirque Lodge v Utahu. Vysvětlovala to tím, že před přijetím na rehabilitaci měla silné pocity úzkosti. Koncem března se z léčebného centra odhlásila a začala natáčet film All Good Things (2010). V květnu s těmito informacemi vystoupila na veřejnosti, čímž chtěla upozornit na boj, který podstupuje mnoho dalších úspěšných žen. A prý rozhodně nejde o žádnou bolestnou záležitost pro její blízké.

V letošním roce nahradila Penélope Cruz jako Justine v dramatu Melancholia, poté co temperamentní Španělka dala přednost Pirátům z Karibiku: Na vlnách podivna. Ačkoliv režiséra Larse von Triera za jeho kladné výroky na adresu Hitlera z festivalu vyloučili, film nakonec porota ohodnotila a Kirsten za roli smutné nevěsty získala Zlatou palmu na prestižním festivalu v Cannes. V českých kinech bude mít Melancholia premiéru už ve čtvrtek 26. května. Letos se Kirsten ještě dočkáme v dobrodružném dramatu Na cestě, krátkometrážní hudební komedii Fight for Your Right Revisited a v romantickém sci-fi Upside Down.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kirsten Dunst: Kiki od dětství dobývá herecký svět