Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Leonardo DiCaprio: Stačilo málo a neznali bychom ho

Jan Novotný

Jan Novotný

16. 3. 2010

Přesněji řečeno bychom tuto dnešní nepřehlédnutelnou hvězdu znali pod jménem Lenny Wiliams. Údajně bylo jméno Leonardo DiCaprio příliš zahraniční na to, aby v kalibru jako Hollywood vůbec prorazil.

Leonardo DiCaprio začínal třeba v hororu Critters 3, Zdroj: distributor filmu

Leonardo, celým jménem Leonardo Wilhelm DiCaprio, se narodil na podzim roku 1974. Přesněji 11. listopadu. Jeho otec, původem Ital a napůl Němec, se živil ilustrací a distribucí komiksů a matka, narozená v Německu, jako sekretářka. Když se v roce 1975 rodiče rozvedli, Leo vyrůstal pouze s matkou. S otcem udržoval jen úzké kontakty.

Začal u reklam

Ale i přes nepevné kořeny se dokázal Leonardo v brandži uchytit. První opravdové herecké zkušenosti získal během studia na střední škole, když natáčel reklamy (na nejrůznější výrobky jako jsou např. dětské hračky nebo žvýkačky) a začal se objevovat v televizních seriálech (Santa Barbara, Parenthood, Roseanne). Tyto cenné zkušenosti zúročil již ve svém prvním hororovém filmu Critters 3. Následovalo opět pár menších rolí, než získal roli dospívajícího chlapce Tobyho. Zde si zahrál po boku Roberta De Nira ve filmu Život jednoho chlapce.

Nominace na Oscara

Ještě v tom samém roce si zahrál i roli mentálně zaostalého chlapce ve filmu Co žere Gilberta Grapea. Tato role mu vynesla nominaci na Oscara za nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli.

V roce 1995 se Leo objevil již ve třech celovečerních filmech. Nejprve v hvězdně obsazeném westernu Rychlejší než smrt s celebritami jako Sharon Stoneovou, Genem Hackmanem nebo Rusellem Crowem. Dalším bylo drama Úplné zatmění. Třetím celovečerním filmem byly Basketbalové deníky v roli narkomana.

V roce 1997 ho James Cameron (portrét režiséra) obsadil do role Jacka Dawsona ve filmu Titanic. Film se špičkovými efekty, který stál 200 miliónů dolarů, dostal 14 nominací na Oscara, z toho jich 11 skutečně získal. Spolu s Kate Winslet získali obrovské množství fanoušků po celém světě. Film se stal jedním z nejúspěšnějších v historii,  s tržbami přes 400 miliónů dolarů.

Po Titanicu nášup velkých filmů

Od Titanicu se objevoval, až na pár vyjímek, již jen v úspěšných snímcích (Chyť mě, když to dokážeš; Krvavý diamant; Pláž;  Skrytá identita; Letec; Gangy New Yorku) V současnosti je v kinech film Prokletý ostrov (recenze) režiséra Martina Scorseseho.

Jedním z jeho noých filmů je Prokletý ostrov s Markem Ruffalem

Z jeho mimofilmových úspěchů se dá vyčíst třeba uvádění Zlatého Globu v roce 2009 a 2010. Nebo taky průvodce dokumentu 11.hodina, který má za úkol nám všem obyčejným lidem otevřít oči a podívat se kolem sebe, jak se ve skutečnosti chováme k naší matce Zemi.

Zajímají-li vás chyby ve filmu Titanic, koukněte sem.

Z jeho osobního života se dá zmínit to, že roku 2000 začal chodit s brazilskou topmodelkou Gisele Bündchenovou. Má přezdívky jako Nudle, nebo Leo. O Leonardově charakteru mluví i to, že za první peníze, které si vydělal hraním, koupil matce dům.V roce 1998 dostal cenu Zlatá malina za nejhorší filmový počin roku Muž se železnou maskou.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Leonardo DiCaprio: Stačilo málo a neznali bychom ho