Menu
TOPZINE.cz
Chyby ve filmech

Chyby ve filmu Schindlerův seznam: I oscarový Spielberg se někdy utne

Naprosto zaslouženě získal Steven Spielberg za Schindlerův seznam prvního Oscara. Film s tematikou holocaustu vás natolik dostane, že mu odpustíte i pár chybiček, které se v něm objevily.

Rok 1939, Polský Krakov. Oskar Schindler (Liam Neeson), člen NSDAP, zaměstnává ve své továrně na smaltované nádobí židy, které mu pomáhá vyhledávat bývalý účetní židovského původu Isaac Stern. Továrna prosperuje a Stern se do ní snaží dostat co nejvíce lidí. Problém přichází ke konci války, kdy mají být všichni židé z Krakova přesunuti do Osvětimi.

Schindler jich chce zachránit co nejvíce a proto s Amonem Goethem (Ralph Fiennes), správcem ghetta, uzavírá dohodu, že od něj židy odkoupí. Spolu s Isaacem sepisují seznam s více než 1 200 jmény. Ti jsou poté přesunuti do továrny na výrobu granátů, která však nikdy žádný funkční granát nevyrobí. Aby nebyla zavřena, nakupuje Schindler granáty jinde a vydává je za své. Je mu ale jasné, že takhle to nemůže fungovat dlouho.

Silný příběh o muži, který přišel o veškerý svůj majetek, aby zachránil několik stovek židů a sám se stal potom válečným zločincem, nenechá nikoho chladným. Jak vše nakonec dopadlo, se dozvíte ve filmu z roku 1993, Schindlerův seznam, oceněném sedmi Oscary.

Liam Neeson se brzy objeví v kinech s novým snímkem Mezi vlky, který vypráví příběh skupinky mužů putujících nehostinnou aljašskou přírodou.

Chyby ve filmu

1. Když kamera zabírá přijíždějící vlak do Československa, můžeme vidět elektrické kabely nad kolejemi. V té době ale v Československu žádná taková věc nebyla, protože elektrifikace začala až v 50. letech.

2. Když Oskar Schindler opouští na konci filmu továrnu a začína si vše uvědomovat, tak říká: „mohl jsem jich zachránit více“. Dvě ženy se k němu zleva přiblíží a obejmou ho. Když se ale úhel kamery změní, ženy jsou zpátky za ním a opakuje se celá scénka s přiblížením a objetím znovu.

3. Když Schindler vytahuje sedlo z auta, můžeme na pravé straně naleštěného černého auta vidět odraz kamery.

FOTO: Schindlerův seznam

Tak vypadala důstojnější část židovského odsunu.

4. Na začátku filmu, když Němci chystají stoly s lahvičkami s inkoustem, můžeme mezi záběry sledovat, jak se lahvičky ztrácí.

5. Je zvláštní, že ve filmu, který se odehrává v letech 1939 – 1945, nestárnou děti. Pro dospělého je to relativně krátká doba, ale u dětí jde tento věkový rozdíl velmi viditelný.

6. Úvodní scénka, která se odehrává v roce 1939 v nočním podniku, kdy Oskar zve své nové přátele k večeři, zpívají píseň The Happy Wanderer. Tato píseň však byla napsaná až krátce po válce Friedrichem-Wilhelmem Mollerem.

7. A  ještě jedna píseň, tentokrát God Bless the Child, kterou zpívá zpěvačka Billie Holiday a která je slyšet z rádia, pochází sice z roku 1941, ale verze, kterou slyšíme ve filmu, byla nahrána až v 50. letech.

FOTO: Schindlerův seznam

Amon Goeth se bavil střílením židů ze svého balkónu.

8. U vlaku, který veze židovské ženy z Krakova do Plashowa a je díky chybě přesměrován do Auschwitzu,  můžeme vidět, jak projíždí horskou pasáží. Jenže mezi Krakovem a Auschwitzem žádné hory nejsou.

9. V pracovním táboře, když leží ženy na svých palandách, můžeme si u jedné z nich, která popisuje, co slyšela o koncentračních táborech, a poté si dá ruce na tváře, všimnout, že má krásně upravené nehty. Což bylo v té době v pracovním táboře nemyslitelné.

Schindlerův seznam (Schindler’s List)

Drama / Historický / Válečný / Životopisný
USA, 1993, 195 min

Režie: Steven Spielberg
Hrají: Liam Neeson, Ben Kingsley, Ralph Fiennes, Caroline Goodall, Embeth Davidtz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chyby ve filmu Schindlerův seznam: I oscarový Spielberg se někdy utne