Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Liam Neeson: Oskar Schindler, který má rád box

Nikola Němcová

Nikola Němcová

15. 4. 2011

Talentovaný herec se slabostí pro silné motory, které ho málem stály život. To je Liam Neeson. Mezi jeho poznávací znamení patří velké charisma, dobré herectví a zlomený nos á la Jean Reno.

FOTO: Liam Neeson v akčním filmu 96 hodin

Nechtějte naštvat Liama, Zdroj: distributor filmu

William John Neeson, známý spíše jako Liam Neeson, se narodil 7. června 1952 v Severním Irsku. Vyrůstal v silně věřící rodině jako jediný chlapec po boku svých sester Bernadette, Elizabeth a Rosaline. Od dětství ho fascinovala profese řezníka, ale osud tomu tak nechtěl a v jedenácti letech poprvé vystoupil na jevišti ve školní divadelní hře.

O herectví se nezačal ale zajímat jen tak. Roli ve školním představení přijal jen díky tomu, že v ní hrála dívka, která se mu velmi líbila. Od té doby hrál v každém představení. Nebylo to jen herectví, které ho zajímalo. Vynikal také v amatérském boxu. Boxovat začal ve svých devíti letech a byl velmi dobrý. Díky tomuto sportu má zlomený nos, který mu přidává na atraktivitě. Sám Liam se o svém vzhledu vyjádřil při jednom rozhovoru: „Nikdy jsem si nemyslel, že jsem hezký. Strašně atraktivní, to ano, ale ne hezký.“

Vysokoškolská léta a další pokus o sportovní kariéru

V roce 1971 byl přijat na univerzitu v Belfastu, kde studoval fyziku a informatiku. Během univerzitních let našel zalíbení ve fotbalu. Sean Thomas ho obsadil v Bohemian F.C., kde odehrál pouze jednu hru jako náhradník proti klubu Shamrock Rovers. Zápas nedopadl podle přání a Liamovi nebyla smlouva prodloužena.

FOTO: Liam Neeson jako Jedi

Ať vás provází síla!

Po dvou semestrech školu opustil a pracoval na několika pozicích, mezi nejzajímavější patří jeho povolání řidiče kamionu. Bylo jen otázkou času, kdy se vrátí k hraní. Po návratu do Severního Irska se herectví začal věnovat více, a proto se rozhodl odjet do Belfastu, kde byl po velmi náročném konkurzu přijat do Lyric Players Theatre a stal se konečně plnohodnotným hercem se stálým angažmá. Po načerpání zkušeností se přesunul do Dublinu, kde se v roce 1977 stal členem Abbey Theatre.

Meče jsou pro Liama dobrým znamením

Během představení O myších a lidech si ho všiml John Boorman a nabídl mu roli sira Gawaina v kultovním snímku Excalibur. Díky úspěchu filmu se přestěhoval do Londýna a po celých sedm let se objevoval jak v divadelních, tak i filmových a televizních inscenacích. Po úspěších filmů jako Podezřelý a Darkman se vrátil zpět k divadlu.

Jednalo se o hru Anna Christie, kde se seznámil se svou budoucí ženou Natashou Richardson, která zahynula v roce 2009 po pádu na lyžích. Liam a Natasha patřili k nejstabilnějším párům v Hollywoodu. Dlouho o smrti své ženy nedokázal mluvit, ale letos se v jednom z rozhovorů otevřel a promluvil i o tomto ožehavém tématu. Přiznal, že se nad její smrtí trápí den co den. „Většinou mě to zasáhne uprostřed noci. Třeba se cítím naprosto spokojený, pak najednou bum. Je to jak rána doprostřed hrudníku,“ uvedl Neeson při interview pro Esquire.

Na představení Anny Christie se přišel podívat i sám Steven Spielberg a Liam na něj udělal výborný dojem. Proto se ho rozhodl obsadit do svého chystaného filmu Schindlerův seznam. Za roli zachránce 1 200 Židů si Neeson vysloužil nominaci na Oscara. Další úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat. Přišly filmy jako Rob Roy a životopisné drama Michael Collins.

V roce 2000 měl ošklivou nehodu na své motorce. Narazil na cestě do srny a motorka odletěla směrem na blízký strom. Liam měl vážná zranění a mezi ty nejhorší patřila roztříštěná pánev. Měl štěstí, že ho včas našel jiný řidič a lékaři ho ještě stačili zachránit. Dokonce hrozilo, že nikdy nebude chodit. „Jsem plný železa a na rentgenech vypadám jako Boris Karloff,“ tak popisuje svoji rekonvalescenci.

Lev, čarodějnice a Jedi

Po roli ve Star Wars toužil natolik, že si ani nepřečetl scénář a na tento projekt kývnul. Jeho ztvárnění rytíře Jedi se zapsalo mezi další nezapomenutelné Liamovy role. Po úspěšných Scorseseho Ganzích v New Yorku přišla romantická komedie Láska nebeská, kde si zahrál otce, který se musí vypořádat se ztrátou svojí milované ženy a s čerstvým zamilováním svého desetiletého syna.

FOTO: Gangy v New Yorku

V Ganzích v New Yorku vás Neeson obrátí na pravou víru, Zdroj: distributor filmu

Letopisech Narnie dabuje lva Aslana. Ačkoli bylo u spisovatele C. S. Lewise jasné, že má Aslan symbolizovat Krista, Liam má na to jiný názor: „Aslan symbolizuje někoho, jako je Kristus, pro mne však symbolizuje i Mohameda, Buddhu a všechny další úžasné duchovní vůdce a proroky z uplynulých století.“ Mnoho fanoušků toto tvrzení velmi překvapilo a někteří tvrdí, že Neesonovy komentáře pramení z politické korektnosti.

Mezi další povedené snímky patří Nolanův Batman začíná, Království nebeské Ridleyho Scotta, 96 hodin a kritiky i diváky zatracovaný remake Souboj titánů, který se příští rok dočká pokračování. V této době můžete v kinech spatřit Liama ve snímku Neznámý, kde si zahrál po boku krásné Diane Kruger.

Kam si napsat o autogram

Liam Neeson
ICM
8942 Wilshire Blvd.
Beverly Hills, CA 90211
USA

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Liam Neeson: Oskar Schindler, který má rád box