Menu
TOPZINE.cz
Apetit

BAFTA 2014: Nominace britských cen ovládla technická Gravitace

Období filmových cen pokračuje. Nyní své nominační vlaštovky vyslala z Londýna Britská akademie filmové a televizní tvorby. Nejvíc jich získal loňský sci-fi hit Gravitace.

FOTO: Sandra Bullock - Gravitace - Warner Bros.

Gravitace posbírala nejvíc nominací, jednu i pro Sandru Bullock. Zdroj: Warner

Po nevelkém počtu čtyř nominací na Zlaté glóby mohou být tvůrci Gravitace zase o něco spokojenější. Akademie BAFTA jim totiž dala šanci zvítězit hned v jedenácti kategoriích. Vedle vizuálních efektů figuruje snímek i mezi nominovanými na nejlepší film, scénář, střih nebo hudbu. Nepřekvapivě nechybí ani nominace pro Alfonse Cuaróna za režii a Sandru Bullock za ženský herecký výkon v hlavní roli.

Rovných deset nominací získala dvojice filmů, která se zatím nedostala do českých kin. Špinavý trik boduje především v hereckých kategoriích, šanci vyhrát má Jennifer Lawrence, Bradley Cooper, Christian Bale i Amy Adams. Také herci z dramatu 12 Years A Slave zabodovali, nominaci si neodnesl jen představitel ústřední role Chiwetel Ejiofor, ale i jeho kolegové Michael Fassbender a Lupita Nyong’O.

V hlavní kategorii o nejlepší film zabojuje vedle zmíněných filmů ještě Kapitán Phillips a Philomena. Specialitou cen BAFTA je i volba nejlepšího britského filmu. O titul se budou letos ucházet Rivalové, Gravitace, Mandela: Long Way to Freedom, Philomena, Zachraňte pana Bankse a Sobecký obr.

Z animovaných filmů za loňský rok vybrala akademie nejlepší trojici ve složení Já, padouch 2, Univerzita pro příšerky a Ledové království. Zvítězí snímek z díly Pixaru, Walta Disneyho nebo čím dál oblíbenější Mimoňové?

Mezi neanglicky mluvenými filmy dominuje kontroverzní Život Adele. Favoritem je i Velká nádhera Paola Sorrentina označovaná za jeden z nejlepších filmových zážitků loňského roku. Pětici doplňuje Způsob zabíjení, Wadjda a Metro Manila.

Ceny vítězům budou předány při slavnostním večeru 16. února. Ceremoniál bude už podeváté moderovat britský komik Stephen Fry.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

BAFTA 2014: Nominace britských cen ovládla technická Gravitace