Menu
TOPZINE.cz
Zajímavosti ze světa filmu

Vybrali jsme 20 filmových písní. Znáte je, i když jste film neviděli

Redakce

Redakce

15. 1. 2017

Přinášíme vám druhou várku filmových soundtracků, tentokrát to ale nejsou orchestrální skladby, nýbrž nejznámější filmové hity. Schválně, jestli znáte všechny!

Hned ze začátku tu máme několik filmových muzikálů, které jsou samozřejmě takových písní plné. Jako první jsme vybrali zamilovanou píseň z muzikálu Moulin Rouge Come That May, kterou si zazpívali herci Ewan McGregor a Nicole Kidman.

Přečtěte si také o 20 nejlepších filmových melodiích

Stejně romantická, ale poněkud méně dramatická je píseň z muzikálu Pomáda Summer Nights, kterou rovněž zpívají herci, a to Olivia Newton-John a John Travolta. Už trochu méně romantickým muzikálem je Chicago, ze kterého jsme vybrali skladbu Cell Block Tango.

Trochu jiné písně nalezneme ve filmech s Umou Thurman od Quentina Tarantina, a to konkrétně v Kill Billovi a Pulp Fiction. Pískání Twisted Nerve se už objevilo i v české reklamě a Misirlou z Pulp Fiction můžete slyšet i v jiných filmech v různých zpracováních a dočkala se i předělávky od skupiny Black Eyed Peas.

Jeden starý film s Tomem Cruisem také nemůže ujít naší pozornosti. V tomto případě je to Top Gun a jeho titulní píseň, která se jmenuje Take My Breath Away. Postarala se o ni skupina Berlin. Skladba nakonec vyhrála Oscara i Zlatý glóbus za nejlepší píseň roku 1986.

O dva roky starší je píseň k sérii filmů Policajt z Beverly Hills. Přestože pochází z roku 1984, zůstává stále oblíbená a nezapomenutá – dočkala se úpravy například od Crazy Froga.

Další skvělou a tentokrát zamilovanou písní je I Will Always Love You od Whitney Houston. Přesto že nás zpěvačka nedávno opustila, její hudba stále zůstává v srdcích jejích fanoušků. Píseň k Osobnímu strážci je snad její nejznámější, a i když si ve filmech moc nezahrála, můžeme směle konstatovat, že Osobní strážce byl její nejlepší.

Dobrá muzika nemůže chybět hlavně v tanečních filmech, a tak tu máme hned dva s těmi nejznámějšími skladbami. Z filmu Flashdance je to ústřední píseň What a Feeling od Irene Cary. Z Hříšného tance máme obecně známých písní více, ale tou nejznámější je přesně ta, která všechny dámy nutí rozeběhnout se a skočit na svého partnera – skladba The Time of My Life, jejímiž autory jsou Jennifer Warnes a Bill Medley.

Trochu jinou písní je Porcelain od Mobyho, která zazněla ve filmu Pláž s Leonardem DiCapriem. A když už jsme u Lea DiCapria, nemůžeme si odpustit ani titulní song k velkofilmu Titanic, který nazpívala Celine Dion a nazvala ho My Heart Will Go On.

Zpívá se ale i v animácích a kolikrát víc než dost. Tím nejznámějším ve spojení se soundtrackem plným populárních písní je velká zelená příšera jménem Shrek. Vybrali jsme proto melodii, která zaznívá ve všech dílech – It Is You od Dany Glover.

A dostáváme se k číslu čtrnáct. Zde se nachází Rocky se svou ústřední písní Eye of the Tiger. Stala se nesmírně populární, přestože vznikla v podstatě na objednávku. Sylvester Stallone ji tehdy zadal skupině Survivor, protože mu Queeni nepovolili použít Another One Bites the Dust.

Text písně často hned řekne, o čem daný film bude. To je i případ Born to Be Wild ve filmu Bezstarostná jízda. Jde mimochodem o první píseň, která zazněla ve filmu, přestože pro něj původně nebyla napsaná. Jaká je spojitost mezi textem Born Slippy od skupiny Underwold a dějem skotského Trainspottingu, to už necháme na vás.

Už jsme tu pár romantických snímků měli, ale tak emotivní písně snad ještě ne. V tomto případě to jsou There You’ll Be z filmu Pearl Harbor a I Don’t Wanna Miss a Thing z Armageddonu. Obě písně perfektně dokreslují dojemnou, tragickou, a přesto romantickou atmosféru snímků.

Už jsme tu měli animované filmy, muzikály, taneční filmy, akční filmy. A co takhle nějaké to sci-fi? Co jiného bychom mohli vybrat ze sci-fi filmů než Krotitele duchů. Titulní píseň Ghostbusters je sice nesmírně známá, Oscara ale přesto nevyhrála – porazil ji tehdy Stevie Wonder s písní k nijak zvlášť vydařenému filmu Žena v červeném.

A konečně se dostáváme i k jednomu českému kousku. A který že to je? Nemůžeme jinak než vybrat nesmrtelnou píseň Michala Davida Discopříběh. O kvalitách pomlčíme, ale přece – nenašel by se snad jediný Čech, který by tenhle song neznal.

Přehled TOP 20 písní

Come That May (Moulin Rouge)
Summer Nights (Pomáda)
Cell Block Tango (Chicago)
Twisted Nerve (Kill Bill)
Misirlou (Pulp Fiction)
Take My Breath Away (Top Gun)
Axel F (Policajt z Beverly Hills)
I Will Always Love You (Osobní strážce)
What a Feeling (Flashdance)
The Time of My Life (Hříšný tanec)
Porcelain (Pláž)
My Heart Will Go On (Titanic)
It Is You (Shrek)
Eye of the Tiger (Rocky)
Born to Be Wild (Bezstarostná jízda)
Born Slippy (Trainspotting)
There You’ll Be (Pearl Harbor)
I Don’t Wanna Miss a Thing (Armageddon)
Ghostbusters (Krotitelé duchů)
Discopříběh (Discopříběh)

Ohodnoťte tento článek:
4,3
Právě čtete

Vybrali jsme 20 filmových písní. Znáte je, i když jste film neviděli