Menu
TOPZINE.cz
Zajímavosti ze světa filmu

Poslechněte si 20 nejznámějších filmových melodií. Z Titanicu i Kmotra

Redakce

Redakce

9. 8. 2017

Kolikrát už jste slyšeli melodii, která vám byla známá, ale nemohli jste si vzpomenout, ve kterém filmu jste ji slyšeli? My jsme vám to usnadnili a vybrali jsme pro vás 20 nejznámějších orchestrálních filmových melodií. I když samozřejmě každý má tu svou…

První z takových už notoricky známých je skladba ze soundtracku k sérii Pirátů z Karibiku, která se jmenuje He’s a Pirate a pro vaše uši ji složil Klaus Badelt. Zpracována byla už mnoha různými způsoby, třeba i v reklamě na internetovou flashovku s piráty.

Samozřejmě nesmíme opomenout ani Badeltova přítele a spolupracovníka Hanse Zimmera, který složil mnoho krásných filmových melodií, ale tou, kterou jsme vybrali do našeho žebříčku, se stala skladba Tennessee z filmu Pearl Harbor.

Velmi úspěšným skladatelem soundtrackové hudby je také John Williams, a tak není divu, že mezi dvaceti nejznámějšími skladbami se našlo místo hned pro šest jeho mistrovských děl. Prvním z nich je hudba k Hvězdným válkám, která je dnes už tak legendární, že se objevila i v mnoha jiných snímcích.

Dále také složil hudbu pro film E. T. – mimozemšťan, kde tou nejznámější je píseň Flying Theme, dále pro již tradiční vánoční film Sám doma nebo hudbu k Jurskému parku. Další velmi známou skladbou od tohoto skvělého umělce je hudba k sérii filmů Indiana Jones. A zkuste hádat, kdo složil melodii k Harrymu Potterovi s názvem Hedwig’s Theme?

Dramatičnost až příliš realitu zobrazujícího snímku Requiem za sen skvěle doplňuje hudba Clinta Mansella, který má možná prsty v tom, že celý film tak dobře působí na diváka. Přesný opak depresivní mohutné skladby je hlavní melodie k filmu Amélie z Montmartru, která je určitě známá i těm, kteří film ještě neviděli.

Skladbou číslo deset je The Bridge Of Khazad Dum z Pána prstenů. Tato fantasy trilogie má více známých písní, ale tuto jsme vybrali jako nejpovedenější.

Máme tu samozřejmě i něco pro fanoušky kovbojek. Mezi nimi nesmí chybět král všech westernových filmů Vinnetou. Právě ústřední melodie Vinnetoua se dočkala i českého parodického zpracování od skupiny Těžkej pokondr. Skvělou melodii s nádechem západu si můžete také poslechnout u filmu Sedm statečných. Skladbu The Magnificent Seven složil klasik Elmer Bernstein.

Nemůžeme vynechat ani slavnou sérii filmů, v nichž se ústřední melodie opakuje vždy s pár obměnami. A to slavného Jamese Bonda. Stejně tak jako je slavný tento hrdina, je slavná i jeho titulní píseň.

Dalším z populárních soundtracků je ústřední melodie k trilogii Návrat do budoucnosti. Michael J. Fox zde cestuje do budoucnosti za zvuků nejen automobilu-stroje času, ale také za zvuků hudby Alana Silvestriho. Režisér filmu Robert Zemeckis se Silvestrim spolupracoval i u filmů Trosečník a Forrest Gump. Všemi milovaný Forrest má soundtrack rozhodně známější, ale i Trosečník Tom Hanks si zaslouží, aby jeho hudba byla mezi dvaceti nejznámějšími. Oba soundtracky jsou lahodou pro vaše uši.

Pro některé je titulní melodie k filmu Kmotr známější než film sám. Skladba se jmenuje Love Theme a složili ji společně Nino Rota a Carmine Coppola.

Jednou z nejznámějších skladeb je také For the Love of Princess od Jamese Hornera k filmu Statečné srdce. Tato píseň pohladí po duši. Největšího úspěchu ale Horner dosáhl složením hudby pro film Titanic. Málokterý soundtrack dosáhne toho, že jsou známé všechny jeho písně, ale Titanic to dokázal. Vybrali jsme zřejmě nejznámější, a to skladbu Rose.

Přehled TOP 20 skladeb

He’s a Pirate (Piráti z Karibiku)
Tennessee (Pearl Harbor)
Main Theme (Hvězdné války)
Flying Theme (E. T. – mimozemšťan)
Home Alone Main Title (Sám doma)
Welcome to Jurassic Park (Jurský park)
The Raiders March (Indiana Jones)
Hedwig’s Theme (Harry Potter a kámen mudrců)
Lux Aeterna (Requiem za sen)
La Valse D’Amélie – Orcherstra Version (Amélie z Montmartru)
The Bridge Of Khazad Dum (Pán prstenů: Společenstvo prstenu)
Winnetou (Vinnetou)
The Magnificent Seven (Sedm statečných)
James Bond Theme (James Bond)
Back to the Future (Návrat do budoucnosti)
End Credits (Trosečník)
I’m Forrest… Forrest Gump (Forrest Gump)
Love Theme (Kmotr)
For the Love of Princess (Statečné srdce)
Rose (Titanic)

Ohodnoťte tento článek:
3,3
Právě čtete

Poslechněte si 20 nejznámějších filmových melodií. Z Titanicu i Kmotra