Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Uma Thurman: Proslulá Nevěsta hodlá zabíjet dál

Redakce

Redakce

10. 2. 2012

Uma Thurman!Profil herečky!Bývalá modelka Uma Thurman se tvrdohlavě probojovala mezi světovou hereckou elitu. Přečtěte si její životní příběh.

Jako pomstychtivá Nevěsta nezná Uma slitování., Zdroj: distributor filmu

Uma Thurman se narodila v americkém Bostonu 29. dubna 1970. Jejími rodiči byli švédsko-německá modelka a profesor tibetsko-buddhistických učení. Už v patnácti letech se Uma svévolně rozhodla, že se stane herečkou. Ačkoliv ji všichni prorokovali neúspěch, vydala se na vlastní pěst do New Yorku. Zpočátku se ale zdálo, že se jí skutečně dařit nebude a Uma se místo hraní musela začít živit modelingem.

Z modelky herečkou

Svůj debut si nakonec odbyla roku 1988 ve filmu Kiss Dady Goodnight, kde si ale zahrála jen drobnou, nevýraznou roli. Mnohem významnější je její následující role ve snímku Nebezpečné známosti, který přišel do kin v témže roce. Mimo jiné si tu zahrála po boku takových hvězd, jako jsou John Malkovich či Keanu Reeves.

Umy si ale divácké publikum všimlo pořádně teprve až v jejím třetím filmu Dobrodružství barona Prášila. Příběh o dobrodružstvích světově proslulého barona zrežíroval Terry Gilliam. Spíše než na Umin herecký talent se ale pozornost soustředila spíš na její tělo – ve filmu se totiž objevila úplně nahá.

[youtube_660]ZppWok6SX88[/youtube_660]

Po několika dalších více či méně úspěšných snímcích a televizním zpracování Robina Hooda, se Uma Thurman opět objevila mezi hereckými esy. Tentokrát spolupracovala s Robertem DeNirem a Billem Murrayem na filmu Vzteklej pes a Glorie. Komediální drama natočil John McNaughton a vypráví o policejním fotografovi, který zachránil život zločineckému bossovi Franko Milovi.

Vyšvihl ji tanec s Travoltou

Milo následně začne na fotografa Waynea naléhat, aby se stal jeho přítelem – za to mu navíc nabídne svou zaměstnankyni Glorii alias Umu Thurman. Tím se ale Wayne dostane do nezáviděníhodné situace – nemůže být viděn ve společnosti zločinců, ale společnost Glorie je více než lákavá…

Zlom v Umině kariéře ale nastal až poté, co se seznámila s Quentinem Tarantinem a zahrála si manželku gangsterského šéfa Miu Wallaceovou v kriminálním thrilleru Pulp Fiction. Její tanec s Johnem Travoltou asi filmoví fanoušci jen tak nezapomenou. Za svou roli získala nominaci na Oscara a stala se jednou ze světových hereckých špiček.

Další trefou do černého byl snímek Gattaca z roku 1997. Neobyčejné sci-fi líčí život Vincenta, který se jako jeden z posledních na světě narodil coby produkt lásky svých rodičů, a tudíž mimo dohled genetických inženýrů budoucnosti. Jelikož je mu přidělena jen práce uklízeče, zatímco on by se rád stal kosmických navigátorem, nezbývá mu nic jiného, než trochu švindlovat proti systému.

Když je vaše přítelkyně superhrdinkou, neměli byste si to s ní rozházet.

Gattaca byla pro Umu důležitá i z osobní stránky – na natáčení se totiž seznámila se svým budoucím manželem, hercem Ethanem Hawkem, se kterým má dvě děti, holčičku Mayu a chlapce Levona Greena. Manželství ale brzy ztroskotalo stejně jako její první krátký sňatek s Garym Oldmanem.

Po propadáku Batman a Robin se Uma opět vyhoupla do hereckých nebeských výšin v trháku Woodyho Allena Sladký ničema. Opravdový hit ji ale čekal v roce 2003, kdy v další spolupráci s Quentinem Tarantinem natočila krvavé orgie s názvem Kill Bill.

Nevěsta bude zabíjet znovu

Uma jako bývalá šéfka zločineckého komanda se rozhodne vdát. Její svatební den se ale změní v krvavá jatka v okamžiku, kdy na ni zaútočí její bývalý šéf Bill a zabije ji. Tedy on se domnívá, že ji zabil, ale žena nezemřela – upadla do pět let dlouhého kómatu. Když se probudí, touží po jediném – po pomstě.

„Nápad na Kill Bill se zrodil vlastně už při natáčení Pulp Fiction,“ říká úspěšná herečka. „Jen jsem se zmínila, že bych si ráda zahrála někoho posedlého pomstou a Tarantinovi se to usadilo v hlavě.“

[youtube_660]CNT8XfFjCV4[/youtube_660]

Po Kill Billu a ne tak úspěšném Kill Bill 2 vsadila Uma na lehčí notu a objevila se třeba v romantické komedii Moje superbejvalka. V roce 2005 si znovu zahrála s Johnem Travoltou, a to v kriminální komedii Buď v klidu. Za zmínku také stojí snímek Pocit viny. Uma Thurman tu ztvárnila Dianu, která se před lety stala svědkem přestřelky na střední škole, při které zemřela její kamarádka. Diana nyní žije s pocitem viny, že může za její smrt.

Po rozchodu se svou poslední známostí, Arpadem Bussonem, se Uma začala věnovat psaní scénářů. Ve volném čase se navíc zdokonaluje v józe, medituje a samozřejmě se stará o své dvě děti. Na rok 2012 je přichystaná celá řada filmů, ve kterých Umu uvidíte, od Miláčka až po Chlapa na roztrhání. Na rok 2014 je navíc fanouškům přislíbeno další pokračování Kill Billa.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Uma Thurman: Proslulá Nevěsta hodlá zabíjet dál