Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Bill Murray: Krotitel duchů a golfový nadšenec

Redakce

Redakce

17. 6. 2011

!Profil herce!Bill Murray se pravidelně umísťuje v žebříčcích největších filmových hvězd. Krotitel duchů, který díky svému neobyčejnému zjevu a projevu ztvárnil mnoho skvělých rolí. Mistrně ovládá techniku improvizace, hru na kytaru i golf.

Obr: Bill Murray

Ani Murraymu se nevyhlo v mládí akné, zjizvená tvář je toho důkazem, Zdroj: youtube.com

Bill Murray, narozen jako pátý z devíti dětí, se již od dětství toužil věnovat herectví. Jako teenager zpíval ve školní rockové skupině Dutch Masters (hraní na kytaru se věnuje dodnes), trpěl silným akné a byl tak trochu rebel. Dokonce si krátce  pobyl ve vězení, kam byl poslán za přechovávání marihuany. Poté vystřídal několik manuálních zaměstnání a spolu se svým starším bratrem Brianem vstoupil v Chicagu do divadelního sdružení Second City, které bylo založeno především na umění improvizace.

Murray jako krotitel duchů

Od poloviny 70. let pravidelně hrál v divadlech a jako autor a interpret komických skečů a imitátorských parodií se prosadil v pravidelném TV pořadu Saturday Night Live (1977-80), což mu posléze vyneslo cenu Emmy.

Zásadní zlom nastal s nabídkou role vědce dr. Petera Venkmana, který se s dalšími dvěma kolegy (Dan Aykroyd a Rick Moranis) snaží v duchařských komediích Krotitelé duchů a Krotitelé duchů II vymýtit nadpřirozené bytosti ohrožující celé lidstvo. Filmy o partičce potrhlých vymítačů se staly nejvýdělečnějšími komediemi té doby. Divácký úspěch dokázal překonat až o šest let později film Sám doma (1990).

Bill Murray hrál zprvu zejména v komediích, další výraznou rolí byla postava hlasatele předpovědi počasí Phila Connorse ve filmu Na hromnice o den více. Nabídku hlavní role dostal také Tom Hanks, ale nakonec se jí ujal Murray. Tento film, který je uschován v Národním filmovém registru USA, platí dodnes ze skvělou komedii. Natáčení nejspíše nebylo zcela klidné, jelikož během něho Billa Murrayho dvakrát pokousal svišť.

Ztracený v překladu

Spolupráce s Jimem Jarmuschem započala snímkem Kafe a cigára (2003), kde si Bill Murray zahrál v povídce Delirium. Tento film byl natáčen zhruba 17 let, Jarmusch každou scénu natočil jen na dva nebo tři pokusy a většina herců v konverzacích improvizovala. Tento způsob natáčení Murraymu vyhovoval, a tak neměl důvod odmítnout roli v dalším snímku.

Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz

V případě Zlomených květin napsal Jim Jarmusch scénář exkluzivně pro Billa Murrayho, protože je jeho velkým fanouškem. Psaní textu mu trvalo dva a půl týdne. Teskná road movie, ve které si dokonce na malý okamžik zahrál syn Billa Murrayho, o hledání starých lásek nabídla Murraymu naplno prosadit jeho talent. Jako herecká partnerka mu zdatně sekundovala Sharon Stone.

Bill Murray je typem herce, který zraje jako víno a jehož výkony mu teprve ve vyzrálém věku vynesly jeho největší filmové úspěchy. Zásadním je především role Boba Harrise  ve filmu Ztraceno v překladu. Režisérka filmu Sofia Coppola napsala hlavní roli přímo pro něj. Později prohlásila, že kdyby nabídku odmítnul, tak by film vůbec netočila. Murray si kromě nominace na Oscara vysloužil Zlatý glóbus, ceny BAFTA a řadu dalších. Mnoho z dialogů bylo improvizovaných, včetně hercova dialogu při fotografování. Natáčení trvalo pouhých 27 dní a Murray o tomto počinu sám tvrdí, že ho má nejraději ze všech filmů, ve kterých kdy hrál.

Jistě nejbizarnější postavou, kterou si zahrál, byla role legendárního podmořského badatele Steva Zissoua v Životu pod vodou. Během natáčení získal Murray potápěčskou licenci a pod vodou strávil zhruba 40 hodin. Film je věnován památce Jacquesa-Yvesa Cousteaua, režiséra podmořských filmů a spoluvynálezce aqualungu. Červené vlněné čepičky, jež herci nosí, jsou také vzpomínkou na Cousteaua.

Murricane na golfovém trávníku

Fyzická náročnost příprav filmu mu ale jistě nevadila. Murray je velkým sportovním fanouškem (chicagských sportovních týmů) i aktivním sportovcem. Dlouhou dobu hraje golf a dokonce se velmi často zúčastňuje amatérských golfových turnajů. Hraje na kytaru a je podruhé ženatý s kostýmní návrhářkou Jennifer Butlerovou, se kterou má dva syny.

Zásadně necestuje s žádným doprovodem, nemá svého kadeřníka, agenta, právníka ani manažera. Jeho přítel Dan Akroyd ho kvůli jeho neustálému houpání a kývání se nazývá přezdívkou The Murricane.

Bill Murray po dlouhém přemlouvání fanoušků a filmových společností nakonec kývnul na třetí pokračování Krotitelů duchů. Zpočátku tvrdil, že by si ve filmu zahrál, jen kdyby ho zabili hned na začátku. Pak se ale nechal zlomit, však svou účast slíbila i Sigourney Weaver. Na toto pokračování se můžeme těšit v roce 2012.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Bill Murray: Krotitel duchů a golfový nadšenec