Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Shrek: Zvonec a konec. Konec? Kéž by!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 7. 2010

A je to tady zas. Po třech letech dorazil do kin ČTVRTÝ díl zeleného Shreka. Netřeba říkat, že už trojka stála za starou belu a prvním dvěma dílům se jen tak něco nevyrovná… Jak se s tím poprali tentokrát, prý už naposledy?

Ach, ta láááska nebeská!, Zdroj: distributor filmu

Tak především, vy ani já nevěříme, že to bylo naposledy, že ne? Slovo Shrek vydělává už jen svou existencí, tak proč nenatočit ještě pátý díl, šestý díl, bžiliontý díl..? Takhle odrazujícím dojmem působí už i Zvonec a konec, že je tu prostě a jen proto, aby na nás studio Dreamworks vydělalo. Kdo by totiž nezašel do kina na nového Shreka, jako by ve společnosti neexistoval.

Zlobr a vše kolem něj

Stejně jako u trojky se můžete těšit na ždímání tématu zlobr a vše kolem něj. Tentokrát Shrek začne pochybovat o svém štěstí, jestli je skutečné a nepřál by si ve skrytu duše něco víc…zlobřího. Své děti sice miluje, ale jako každý otec (Homer Simpson by mohl vyprávět) má chvílemi chuť je uškrtit. Oslík ho otravuje, Fiona už není ta sexy dračice jako dřív… Klasická krize středních let.

Aby unikl ze světa, který se mu začíná přejídat, zajde Shrek za jakýmsi alchymistou, který mu na jeden den zařídí, že svět se ho opět bojí a zlobr je svobodný. Jenže se brzy ukáže, jak ho napálil. Svět není změněný jenom na jeden den, ale napořád…

Krize středních let, Zdroj: distributor filmu

Očima Kateřiny Mikešové: Shrek byl sice fajn, ale mohlo to všechno skončit už po druhém díle. Od dvojky dál totiž stojí za zmínku snad jen Kocour v botách, jehož scénky jsou zdaleka nejvtipnější, a zbytek už nestojí skoro za nic, což je škoda. Tvůrci to rozjeli fakt pěkně, jen se v tom nějak sami zamotali.

Hodnocení 2**

Ano, i první Shrek obsahoval tuctové morální ponaučení. Jenže bylo zabaleno do krásného, originálního a kouzelného hávu. Navíc všechny ty narážky, které pochopili jen dospělí, mu dodávaly nádech něčeho jiného. Zvonec a konec je pak už jen řadovým animákem, jehož hlavní postava se dříve proslavila.

To není sádlo, to jsou chlupy!, Zdroj: distributor filmu

Díky bohu za Oslíka a Kocoura

Shrekovi ale naštěstí zůstal vtip. Chvílemi sice balancuje na hraně trapnosti, přesto vás několikrát rozesměje (i nahlas!). Především díky dvojce Oslík – Kocour v botách se budete pár momentů cítit jako při sledování starého dobrého Shreka. Film tak paradoxně táhnou vedlejší postavy, zatímco zlobr a zlobryně jsou nijací a záporák nezajímavý. Všechny ty narážky na jiné filmy apod. se také vytratily. Shrek v podstatě ztratil šťávu.

Očima Petry Duhajské: Za posledních pár let jsem s bráškou vykoukala snad všechny animované filmy dílen Pixar, Dreamworks i dalších. Některé se mi líbily, některé méně, u některých jsem se bavila dokonce lépe než náš prťous. A někdy jsem nevycházela z údivu, jaké příšernosti se dětem mohou líbit. Poslední díl Shreka bych zařadila tak někam mezi průměr a dobrou zábavu. Téma nevíme, co máme, dokud o to nepřijdeme, je sice otřepané, ale proto ještě nemusí být nudné. A i když se děj chvílemi trochu vleče a původní kouzlo pohádky naruby už vyprchalo, tlustý Kocour bez bot svým pohledem obměkčí nejednoho otráveného diváka. I ten malý bráška vedle mě se opět dobře bavil.

Hodnocení: 3***

Alespoň animace je pořád o krapet lepší a lepší. V jedničce Shrek nevypadal moc realisticky (když si jen vzpomenu na ten jeho gumový krk). Tady se čím dál více přibližuje skutečnému člověku. Je ale taky pravda, že kdejakou animaci bych hned vyměnila za pár podařených fórů. Hudba jen podtrhává celý snímek – není zapamatovatelná a rozhodně si po zhlédnutí (a poslechnutí) neřeknete: „Jó, to chci!“ Stejně tak výběr písniček.

Je to pořád ale Shrek. Sice předvídatelný, zato roztomilý. Sice tuctový, ale aspoň ne tak otravný jako trojka. Navíc kdo ho neuvidí, jako by ve společnosti neexistoval, že jo.

Shrek: Zvonec a konec (Shrek Forever After)

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný
USA, 2010, 92 min

Režie: Mike Mitchell
Hrají: Cameron Diaz, Eddie Murphy, Mike Myers, Antonio Banderas, Justin Timberlake, Julie Andrews, Maya Rudolph, Amy Poehler, Eric Idle, Cheri Oteri, Larry King, Christopher Knights, Ian McShane, Conrad Vernon

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Shrek: Zvonec a konec. Konec? Kéž by!