×
TOPZINE.cz

5 zajímavostí o filmu Top Gun: Tom Cruise má svůj vlastní hangár

FOTO: Tom Cruise
Tom Cruise v hlavní roli jako pilot. Zdroj: youtube.com

Top Gun je klasický film z osmdesátých let, který jistě každý zná. Věděli jste ale, jaké měl Tom Cruise brýle?

Tom Cruise je pilotem i v reálu. Zdroj: youtube.com

Top Gun, film plný letounů, je jeden z nejúspěšnějších snímků druhé poloviny osmdesátých let. Nejvíce ho proslavil Tom Cruise v roli Mavericka. Mnoho lidí si však při názvu Top Gun vybaví i bílé trenýrky, sluneční brýle pilotky nebo úsměvy zavánějící homosexualitou.

1. Problémy s písněmi

Tvůrci chtěli do filmu dosadit píseň Only The Strong Survive od Bryana Adamse, ale ten odmítl prodat práva, protože film prý oslavuje válku. Stejně tak Bruce Springsteen nechtěl ve filmu svou píseň Born In The USA.

2. Úspěch v armádě

Následující rok po zveřejnění filmu byl největší nával do armády. Top Gun inspiroval mnohé mladíky po celé Americe, aby se naverbovali. I když mnozí si asi mysleli, že budou létat stíhačkou…

FOTO: Top Gun
Na tomhle se proháněl Maverick.

3. Výstroj Mavericka

Slavné Maverickovy brýle jsou Ray-Ban 3025 Large Aviator. Dnes se dají sehnat za 200 dolarů, což jsou necelé čtyři tisíce korun. Motorka, na které jezdí, je pak Kawasaki GPZ 900 R.

4. Tom Cruise a letadla

Představitel hlavního hrdiny se během natáčení zamiloval do řízení letounů, takže si později udělal oprávnění na tuto činnost. Dnes má svůj hangár s několika letadly.

5. Falešná letadla

Ve filmu se udává, že název letounů je Mig 28. Tento typ ale ve skutečnosti neexistuje, ve skutečnosti to je Northrop F-5 Freedom Fighter.

Top Gun

Akční/Drama/Romantický
USA, 1986, 106 minut

Režie: Tony Scott
Hrají: Tom Cruise, Kelly McGillis, Val Kilmer, Anthony Edwards, Tom Skerritt, Michael Ironside,John Stockwell, Rick Rossovich, Tim Robbins, Clarence Gilyard Jr., Whip Hubley, James Tolkan, Meg Ryan, Adrian Pasdar, Barry Tubb

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..