Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Tom Cruise: Pohledný a bohatý mrňous

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

27. 7. 2010

!SPECIÁL!V roce 2005 byl novináři označený za jednu z mála osobností, která když se podílí na jakémkoliv filmu, snímek se stane kasovním trhákem. Svým vzhledem okouzluje miliony fanynek po celém světě. Sice není moc vysoký, ale jeho role jsou jedny z nejvíce honorovaných v celém Hollywoodu. A to se chtěl stát katolických knězem.

Role v Mission: Impossible je přece jen jeho nejslavnější, Zdroj: distributor filmu

Thomas Cruise Mapother IV. se narodil před čtyřiceti sedmi lety v New Yorku. Jeho otec byl inženýrem pro General Motors a rodina se velmi často musela stěhovat. Díky kočování po Spojených státech měl malý Thomas problémy s učením, do čehož se přidala i dyslexie, takže nemohl uvažovat o kariéře inženýra jako jeho otec. Proto mu zbýval jen sport, díky kterému také přičichl k herectví a začal se mu naplno věnovat.

Začínal jako mnoho herců, vystudoval herectví a poté, co opustil školu, účinkoval v menších divadlech a menších rolích – třeba ve filmu: Večerka (1981), anebo ve stejném roce ve snímku Nekonečná láska. Získává také svůj umělecký pseudonym Tom Cruise.

Cruisovo panictví… po americku

Jako pilot v Top Gunu

První hlavní roli dostal až o dva roky později ve filmu Panictví po americku, který pojednává o poměrně oblíbeném tématu komedií. Tlupa nezkušených mladých mužů se rozhodne nabrat zkušenosti za hranicemi USA a vyrážejí do mexické Tijuany. Tento snímek ovšem nebyl převratným trhákem, ale jen vlažně průměrnou komedií.

V roce 1985 se objevuje ve filmu, pod kterým je podepsán jeden z veleslavných režisérů Hollywoodu – Ridley Scott. Legenda je ryze fantasy film, který v původní délce dosahoval sto padesáti minut, než byl ostříhán a upraven na přijatelnou délku hodiny a půl. Scénář je založený na neustálé rovnováze dobra a zla, kdy jedno nemůže existovat bez druhého, což se ovšem nepovede udržet a Temnota se snaží vše zničit. Je jen na mladém Jackovi (Cruise), aby zachránil svět. Film byl dokonce v několika kategoriích navržen na Oscara a získal zlatou sošku za střih.

Tom Cruise coby Nathan Algrin v megahitu Poslední samuraj

Rok poté se Tom Cruise objevuje v jedné ze svých katapultovacích rolí. Slovo katapult je použito zcela záměrně, neboť v tomto roce je dokončený snímek Top Gun režiséra Tomyho Scotta, bratra již výše zmíněného Ridleyho. Točit filmy s vojenskou tematikou bylo vždy v Americe ošidným problémem, ale přestože Tom dostal třikrát během natáčení výpověď a mnozí skladatelé odmítali poskytnout své písně, protože film podporuje válku, byl Top Gun úspěšný. Na plátnech kin se totiž neobjevil hrdinský patos, ale energií sršící akční nářez divokých manévrů proudových letadel, kterým se proplétá láska dvou lidí.

K tomu lze připočíst výborný soundtrack, který skvěle podbarvuje jednotlivé scény. Nejvíce asi píseň Take my breath away – asi jeden z nejkvalitnějších ploužáků, který byl kdy složen. Film se prostě povedl, a to stál jenom patnáct milionů, přičemž honorář Toma Cruise byl rovný jeden milion dolarů, a stal se tak nejvýnosnějším filmem roku 1986.

Autistův brácha

Po obrovském úspěchu Top Gunu si dal Cruise na chvíli pokoj s natáčením kasovních trháků a vrhl se na výhradně seriózní filmy, takže se objevil po boku Dustina Hoffmana v perfektním snímku Rain Man. Hrál sice jednu z hlavních rolí, jenže byl zcela zastíněn geniálním hereckým výkonem, který předvedl v roli autistického Charlieho Babbita Hoffman. Byl to on, kdo si pro tento film vymyslel právě autistu stáhnutého do sebe, žijícího ve vlastním světě. Oba představitelé hlavních rolí svorně nevěřili v úspěch jejich filmu a soukromě si jej pojmenovali Dva ňoumové v autě. Ovšem ohlasy kritiků a diváků byly takové, že Dustin Hoffman získal svého druhého Oscara.

Po dalších vážných projektech se Tom Cruise vrací do mainstreamové tematiky filmů v roli pilota NASCAR ve stejnojmenném snímku. V roce 1994 se objevuje ve výborném hororovém snímku Interwiev s upírem, ve kterém si zahrál s Bradem Pittem, který představoval mladého upíra Louise. Cruise samotný ztvárnil starého a šíleného upíra Lestrada, a to skutečně dokonale.

Cruise v nejslavněšjí scéně z filmu Mission: Impossible

Ethan Hunt je impossible!

Rok 1996 znamenal pro Toma Cruise další přelomový rok, protože natočil film, který k němu již navždy přirostl stejně, ba možná více než Top Gun. Špionážní thriller Mission: Impossible byl natáčený částečně i v Praze a stal se diváckým megahitem. Ačkoliv v tomto filmu hlavní postava Ethana Hunta nikdy nevystřelí ze zbraně a počet mrtvých dosáhne jen čísla osm, napětí a emoce by se z tohoto filmu daly přímo těžit. To však již nelze říci o druhém pokračování, které přišlo do kin v roce 2000 v režii Johna Wooa. Bohužel snímek obsahoval přehršel hloupých klišé a velice předvídatelný děj znamenal konec nadějí na zopakování úspěchu jedničky.

Ztracenou pověst se Mission: Impossible podařilo vrátit až s trojkou na konci, kdy J. J. Abrams (nový Star Trek) dokázal opět z již lehkého klišé vytřískat skutečně povedený adrenalinový zážitek, který odsunul komornější podstatu jedničky a plně ji nahradil akční jízdou, která však docela držela pohromadě, tudíž se z filmu stal nadprůměrný zážitek. To se odehrálo až v roce 2006.

Mezi dvěma pokračováními Mission: Impossible si stihl Tom Cruise zahrát hned v několika vysoce nadprůměrných snímcích, které pro něj znamenaly jen další utvrzení herecké supernovy a vytěžení dalších milionů dolarů z honorářů.

Tom Cruise jako nájemný vrah lehce zešedivěl

V roce 2002 si střihl Tom Cruise vynikající roli policejního vyšetřovatele v oddělení Precrim. Speciálním oddělení policejního sboru, které díky třem věštcům dokáže zabraňovat vraždám, ještě než se stanou. Scénář této knihy byl napsaný podle jedné z mnoha novel Philipa K. Dicka, který si s motivy předpovídání budoucnosti velice rád pohrával. Minority report slavil úspěch.

Druhým sci-fi, ve kterém se objevil opět pod vedením režisérského velmistra tohoto žánru Stevena Spielberga, se stal snímek Válka světů, kdy lidé zjistí, že pod povrchem planety se ukrývají obrovské tripody, které likvidují, na co přijdou, ale zničit nejdou ani tou nejtěžší vojenskou technikou. Tento snímek byl mimochodem více než kvalitně parodován v praštěné a ulítlé komedii Scary Movie 4.

Poslední samuraj a nominace na Oscara

A především Poslední samuraj (2003), za kterého byl Cruise nominován jako žhavý adept na Oscara, ale nezískal jej. Nádherný příběh lásky a konfliktu dvou zcela odlišných kultur se dá skutečně považovat za Cruisovu životní roli.

V poslední době mohli filmoví diváci spatřit tohoto herce hned v několika velice úspěšných projektech. Snímek Valkýra, velice věrně a úžasně popisující jeden z největších a nejslavnějších atentátů na Hitlera, se do kin dostal předloni. Uniforma důstojníka Wehrmachtu Clause von Stauffenberga Cruisovi prostě sekne. Celý tento film dýchá syrovostí nacistického režimu a na úvod všechny překvapí, jak obratně si tvůrci filmu pohráli s naroubováním angličtiny na film v ryze germánském prostředí.

Mel Gibson by patrně nechal všechny herce řádně mluvit německy, což by tomuto filmu dodalo neuvěřitelný náboj, ale Bryan Singer nechal Crusie mluvit jazykem našich západních sousedů jen prvních pár vět a pak směle přešel do angličtiny. Jazyk ovšem nic nezmění na tom, že dlouho očekávaný snímek nezklamal všechna očekávání, ba je naopak v mnohém předčil, a z Valkýry je jeden z nejkvalitnějších historických filmů současnosti, protože tvůrci filmu se drželi historického scénáře prakticky doslova, tudíž nedochází k nějakým trapným domýšlením alternativních řešení za účelem pobavení publika a prznění historie.

Valkýra, podobnost obou mužů je úžasná

A navíc, při pozorném sledování dobové fotografie von Stauffenberga zjistíte, že je až zatraceně podobný Tomu Cruisovi, tudíž se dá s trochou nadsázky říci, že je film dokonce velice autentický.

Ne, to není on! Nebo je to on?

Zatím posledním snímkem, kde se tento slavný herec objevil a kde by jej nikdo nikdy v životě nečekal, je trochu průměrem zavánějící Tropická bouře v režii Bena Stillera, který si zahrál i hlavní roli. Částečně jde o skutečně podařenou parodii na Hollywood samotný, ale celé dílo se nakonec rozdrobí do skvělých dobře vypointovaných epizodek. Robert Downey Jr. ovšem za svého herce Kirka Lazaruse získal nominaci na Oscara za vedlejší roli.

Cruise se ve snímku objeví na poměrně dlouhou dobu, jenže během prvního sledování filmu nemá divák sebemenší šanci jej odhalit, než to za něj udělají závěrečné titulky. Překvapení z jeho role je možná větším zážitkem, než dojem z celého filmu.

Ač se chtěl stát katolickýcm knězem, nyní přímo zuřivým způsobem propaguje scientologickou církev, ke které nutí i svoji rodinu, což pro jeho druhou manželku Katie Holmes není právě snadné sousto na strávení. Tom Cruise se před nedávnem nechal slyšet, že filmy již točí jen pro potěšení, neboť nemá potřebu z nich získávat peníze, protože těch už má dost. Při pohledu na jeho honoráře se nedá s tímto výrokem nic jiného než souhlasit.

Do kin mu zrovna jde snímek Zatím spolu, zatím živi, kde si zahrál s Cameron Diaz (s ní se setkal už třeba v dramatu Vanilkové nebe). Podaří se mu opět vcítit do nagelovaného frajírka v akčním filmu?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tom Cruise: Pohledný a bohatý mrňous