Menu
TOPZINE.cz
Cestování

VIDEO: Turistům v chorvatském Zadaru zpívají schody

Linda Svobodová

Linda Svobodová

5. 10. 2011

Dalmatské město Zadar se díky své dlouhé historii pyšní mnohými významnými památkami. Nejnovější atrakcí a zároveň architektonickým unikátem jsou ale tamější mořské varhany.

FOTO: Strážní věž v Zadaru

Strážní věž v Zadaru, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Zadar se už záhy po svém založení stal významným centrem, dnes je nejsevernější hranicí a pátým největším městem celého Chorvatska.

Mořské vlny, vítr a důmyslná soustava trubic rozezní pobřeží

Vedle mnoha významných románských kostelů (kostel sv. Donáta, klášter sv. Marie, katedrála sv. Stošije a další) má město i novodobý unikátní architektonický objekt a zároveň experimentální hudební nástroj, mořské varhany.

Jako součást revitalizace zanedbaného pobřeží je v roce 2005 postavil architekt Nikola Bašić. Na první pohled obyčejné mramorové schody vedou do vody, pod nimi je umístěn systém plastových trubek a rezonující dutina. Společně tvoří obrovský hudební nástroj, na který hraje pouze vítr a moře. Ve videu si můžete poslechnout, jak tento zvláštní zvuk zní.

Vlny tvoří náhodné, ale harmonické zvuky. Jednotlivé trubky byly totiž naladěny tak, aby tvořily tóny, které dohromady dobře zní. Na vrcholku schodů se navíc nacházejí otvory pro vzduch, který je následně přetvářen do tónů. Zvuk pak vychází ze štěrbin uprostřed promenády.

Jadera, Zara nebo Zadar?

Původní řecké osídlení nahradilo městečko vystavěné kmenem Liburnů, mimo jiné i zdatných pirátů. Ti je pak využívali jako centrum svých obchodních a námořních aktivit. Název Jadera dali městu už ve 4. st. př. n. l. Řekové, jako Zara bylo město k najití na mapách za časů rakousko-uherské monarchie.

FOTO: Římské forum, Zadar, Chorvatsko

Římské forum, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Později město i celý region okupovali Římané, kteří město reorganizovali po svém. Vybudovali forum, lázně nebo odvod odpadních vod. Pozůstatky fora jsou dodnes centrem města. Aby se občané ubránili před nájezdy nejrůznějších národů, vystavělo si město systém opevnění s vodními kanály a baštami.

Stavba prý trvala celých čtyřicet let a Zadar se díky tomu stal největším opevněným městem Dalmácie.

Římské památky dominují chorvatskému městu

FOTO: Kostel sv. Donáta, Zadar

Kostel sv. Donáta a římská věž, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Stejně jako mnoho dalších měst na pobřeží Jadranu byl i Zadar silně ovlivněn římskou kulturou. Celá městská struktura je převzatá z doby Julia Césara a císaře Augusta. Mimo městské brány byl vybudován amfiteátr i akvadukt, který se alespoň částečně zachoval dodnes.

Jednou z nejvýznačnějších památek je předrománský kostel sv. Donáta, monumentální kulatá budova z 9. století. Je to masivní rotunda obklopená dvoupatrovou klenutou galerií. Tamější pokladnice navíc obsahuje cenné předměty, například biskupskou berlu z 15. století.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

VIDEO: Turistům v chorvatském Zadaru zpívají schody