Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Tip na výlet v Praze: Poznejte památky v Královicích a Uhříněvsi

Redakce

Redakce

18. 8. 2011

Praha, to nejsou jen světoznámé památky v samém jádru Pražské památkové rezervace. V okrajových částech matičky Prahy se ukrývají památky méně známé, avšak pro historii českého národa neméně významné.

FOTO: Hradiště a tvrz v Královicích od Netluk

Hradiště a tvrz v Královicích od Netluk, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Výlet začíná na konečné stanici linky metra Depo Hostivař, odkud odjíždí přímý autobus do pražské městské části Královice. Po necelé půlhodince cesty se ocitneme na autobusové zastávce uprostřed Královic, odkud je to k naší první zastávce, gotické tvrzi, co by kamenem dohodil.

FOTO: Gotická tvrz v Královicích

Gotická tvrz v Královicích, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Na ostrohu nad údolím potoka Rokytky se vypíná vrcholně středověká stavba, jež je unikátní svou zachovalostí. Většina věžovitých tvrzí u nás byla totiž zbořena nebo byly začleněny při přestavbách do většího komplexu budov. Tato 20 metrů vysoká třípatrová stavba s čtvercovým půdorysem, postavená ve 13. století z lomového kamene, byla zastřešena valbovou střechou a později obehnána hradbou.

Bohužel stavba stojící v areálu hospodářského dvora v současné době chátrá a zařadila se tak k našim ohroženým památkám. Pokud se brzy nenajde investor, který by nalezl pro tvrz nové uplatnění, Královice nadobro přijdou o jednu ze svých typických dominant.

K další památce na katastru Královic pokračujeme po červené turistické značce. Necelý kilometr severně od obce na slovanském a později přemyslovském hradišti se nad okolní novodobou parazitní zástavbou vypíná kostel sv. Markéty. Jednolodní kostel s obdélníkovou základnou, se sakristií na severní a čtyřbokou věží na jižní straně, byl vystavěn na románských základech starší stavby. Interiéru kostela, jehož současný vzhled pochází z doby barokní, dominuje barokní oltář s obrazem sv. Markéty z roku 1861.

hradiště, jež dodnes tvoří zajímavou dominantu krajiny, se zachovaly mohutné zbytky valů.

FOTO: Koně v Netlukách

Koně v Netlukách

Od hradiště je možné pokračovat k zámku do Koloděj. My se však vydáme po červené turistické značce zpět, přes Královice zamíříme směrem na Uhříněves, kde nás po malé odbočce v obci Netluky čeká příjemné zpestření výletu. Obec čítá jen několik málo domů, dosáhla však v minulosti jednoho velkého prvenství. Ve 30. letech minulého století zde ve známém středisku chovu koní byli ustájeni první čtyři koně Převalského, kteří se stali základem dnes světově proslulého chovu divokých koní Převalského v pražské zoologické zahradě.

Za střediskem pokračujeme na západ po neznačené silnici až k okraji Obory v Uhříněvsi, kde se napojíme na naučnou stezku vedoucí z Dubče do Uhříněvsi.

Na zastávkách naučné stezky se například dozvíme, proč byla Obora v Uhříněvsi ležící uvnitř přírodního parku Říčanka vyhlášena v roce 1982 zvláště chráněným územím, nebo se zastavíme u židovského hřbitova. Hřbitov na okraji obory byl založen již na počátku 18. století a dochovalo se na něm asi 300 náhrobků, nejstarší z roku 1719.

FOTO: Židovský hřbitov v Oboře Uhříněves

Židovský hřbitov v Uhříněvsi, Foto: Pavla Popelářová, Topzine.cz

Malou procházkou podél potůčku se dostaneme na jižní okraj obory, kde již spatříme nad terén se vyvyšující renesanční zámek, dnes sídlo výzkumného ústavu v Uhříněvsi. V těsné blízkosti zámku nelze přehlédnout barokní kostel Všech svatých, který byl postaven v místech bývalé tvrze kolem roku 1740. Podél ohradní zdi stojí sochy jednotlivých svatých.

Nelze zapomenout na pozdně klasicistní synagogu postavenou v letech 1847 – 48, která nahradila starší synagogu z 18. století. Bohoslužby se uvnitř konaly do druhé světové války, poté byla využita jako skladiště či prádelna. Po navrácení budovy Židovské obci v roce 1995 byla upravena na obchod a byty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tip na výlet v Praze: Poznejte památky v Královicích a Uhříněvsi