Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Návrat divokých koní do rodné země. Koně Převalského úspěšně převezeni!

Šárka Braumová

Šárka Braumová

16. 6. 2011

Kůň Převalského je vzácný a chráněný druh. Je to poslední divoký kůň v přírodě, který byl v minulém století téměř vyhuben. Zoologické zahrady se snaží jejich počet ve volné přírodě opět zvýšit. Povede se to konečně? Máme pro vás celý průběh akce!

FOTO: nakládání koně Převalského

Nakládání koně Převalského, Zdroj: archiv Zoo Praha

V úterý 14. června čekal čtyři koně Převalského ze Zoo Praha, která se na jejich přežití významně podílí, velký okamžik. První pokusy o návrat koní do Mongolska, odkud původně pocházejí, začaly již v 90. letech. Bohužel tyto pokusy nebyly příliš úspěšné. Proto se pražská zoo rozhodla v roce, kdy slaví 80. výročí, uskutečnit vlastní transport.

V ranních hodinách začaly v aklimatizační stanici Zoo Praha v Dolním Dobřejově na Benešovsku přípravy na transport. Vybraní koně byli umístěni do přepravních beden a převezeni na letiště Kbely. Přepravu koní a čtyř členů doprovodu zajišťoval vojenský dopravní letoun z 24. základny dopravního letectva Armády ČR v Praze-Kbelích.

FOTO: nakládání koně do letadla

Nakládání koně do letadla

Transport byl náročný a měl dvě mezipřistání. Jedno v Kazani, druhé v Novosibirsku. Ve středu 15. června přistálo letadlo v Khovdu.

Zoo Praha mezitím netrpělivě čekala na zprávu o transportu a nakonec se dočkala potěšující zprávy:

„Krátce po desáté SEČ jsme koně vypustili do připravené ohrady. Jako vůbec první jsem pustil z přepravní bedny Kordulu. Druhá vyšla Cassovia, kterou vypustil pracovník rezervace. Třetí přišel na řadu Matyáš, kterého do nové domoviny uvedl Evžen Kůs, vedoucí plemenné knihy koně Převalského a pracovník Zoo Praha. Poslední, čtvrtá, vyběhla Lima. K naší velké radosti jsou všechny koně i po dlouhé cestě naprosto v pořádku,“ informoval ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

FOTO: Brodění řeky cestou do rezervace

Brodění řeky cestou do rezervace, Zdroj: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Na letišti v Mongolsku přistáli koně ve středu okolo 8:00 ráno. V transportních bednách byli přeloženi na nákladní automobily a poté je čekala cesta do rezervace v mongolské stepi Khomiin Tal, která byla dlouhá téměř 250 kilometrů a trvala  22 hodin. Poté  byly koně umístěni v aklimatizační ohradě.

FOTO: Koně si již užívají stepi v Khomiin Talu

Koně si již užívají stepi v Khomiin Talu

Nyní si budou koně zvykat na nové prostředí, v izolaci budou žít čtyři měsíce a přes ohradu se budou postupně stýkat s dalšími dvaceti čtyřmi členy stáda, kteří v rezervaci Khomiin Tal již žijí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Návrat divokých koní do rodné země. Koně Převalského úspěšně převezeni!