Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Lidice nejsou jediným filmem o druhé světové. Jakých je 10 nejlepších?

O druhé světové válce byly natočeny stovky, ne-li tisíce filmů. Ne všechny z nich ale samozřejmě stojí za zhlédnutí, proto vám vaše případné rozhodování usnadníme naší desítkou těch nejlepších.

Lidice – nejnovější český přírůstek o druhé světové, Foto: VOJTa Herout, Topzine.cz

Nacistické Německo, útok na Pearl Harbor, deportace Židů do koncentračních táborů, život Adolfa Hitlera, svržení atomových bomb na Japonsko, holocaust, to všechno jsou témata, která scenáristy a režiséry asi jen tak bavit nepřestanou. Není divu, druhá světová válka je událostí, která publikum zajímá, a tak mají takové filmy oproti jiným náskok již na startovní čáře závodu o úspěch.

Zalíbení filmařů v největším vojenském konfliktu v dějinách všech dob potvrzuje i česká kinematografie. Po Hřebejkově Musíme si pomáhat a Svěrákově Tmavomodrém světě přichází Petr Nikolaev s dramatem Lidice. Zda půjde v úspěšných stopách svých předchůdců, se dozvíme již brzy, premiéra filmu je 2. června.

10. Velký útěk

Se svými 172 minutami je Velký útěk na první pohled hrozivě dlouhým filmem. Nedovolí vám ale to, co některé, byť o polovinu kratší dnešní filmy – sledovat během něj čas na svých hodinkách. Děj o úniku deportovaných zajatců z tábora díky režisérovi Sedmi statečných šlape skvěle a svůj podíl na tom má jistě i Steve McQueen v jedné z hlavních rolí.

9. Casablanca

Kdo by to byl řekl, že se film o druhé světové válce může odehrávat na neokupovaném území Maroka? Jenže může, tím spíš pokud je marocká Casablanca útočištěm pro mnohé válečné uprchlíky. A tím spíš, je-li hlavní linií filmu milostná zápletka. Romantický snímek byl natočen ještě během války a získal tři Oscary – za nejlepší film, scénář i režii.

8. Říše slunce

Co by to bylo za žebříček, kdyby v něm chyběl Steven Spielberg? Jeho kousek z roku 1987 vypráví o situaci během a po útoku na Pearl Harbor (a činí tak rozhodně lépe než film pojmenovaný po onom přístavu). Navíc nebýt tohohle filmu, těžko říct, zda by svět vůbec znal Christiana Balea, který tu ztvárnil ústřední roli malého chlapce, jenž se během události ztratí svým rodičům.

FOTO:Christian Bale Říše slunce

Špunt Christian Bale v Říši slunce, Zdroj: youtube.com

7. Tenká červená linie

Za toto válečné drama by mohla bez problémů promluvit pouze jména lidí, kteří se na něm podíleli. Režisér Terrence Malick, v hlavních rolích Sean Penn, Adrien Brody, George Clooney či John Cusack, hudba Hans Zimmer. Tyto osobnosti, tím spíš pohromadě, jsou skutečnou zárukou kvality, což ve filmu o válečné situaci v Tichomoří jen potvrzují. Snímek si vysloužil sedm oscarových nominací.

6. Most přes řeku Kwai

Film byl natočen v roce 1957 podle stejnojmenného románu Pierra Boulla. Ve stručnosti se příběh nejprve točí kolem postavení a později odpálení mostu (přes řeku Kwai, ano), ale děj je protkán mnoha dalšími zápletkami, vydal koneckonců na úctyhodných 161 minut. Válečné drama získalo navíc sedm oscarových sošek.

FOTO: Hanebný pancharti

Panchart Brad Pitt, Zdroj: distributor filmu

5. Hanebný pancharti

Tenhle film rozhodně není typicky válečným, co byste ale také čekali od Quentina Tarantina? Zapomeňte tak na všechny vaše představy o tom, jak by měl film o válce (a možná i film jako takový) vypadat, a užijte si tento nářez s Bradem Pittem, Mélanií Laurent a oscarem oceněným Christopherem Waltzem. A stejně jako u jiných válečných filmů mějte pro jistotu po ruce kapesníčky, i tady budete dost možná ronit slzy. Smíchy.

4. Život je krásný

Ať už je 2. světová válka jakkoliv silným a tragickým tématem, může být uchopena i odlehčeným způsobem, což přesně dokazuje tenhle italský oscarový film. Veškerý humor a hravost ale nakonec jen umocní vaše pocity z tohohle jedinečného nezařaditelného snímku Roberta Benigniho.

3. Pianista

Film je částečně životopisným vyprávěním hlavní postavy Wladyslawa Szpilmana, částečně jsou v něm ale zahrnuty i vzpomínky režiséra Romana Polanského, jehož celá rodina byla v jeho dětství deportována do koncentračních táborů. Ve filmu navíc v hlavní roli exceluje Adrien Brody, který si za ni (a také za zhubnutí čtrnácti kilo) samozřejmě vysloužil Oscara.

2. Zachraňte vojína Ryana

Steven Spielberg a druhá světová válka se znovu hlásí o slovo. Christiana Balea vyměnil za Toma Hankse a Pearl Harbor za vylodění v Normandii. Za nejsilnější část celého filmu je mnohými považován jeho úvod, kdy dochází k naturalistické scéně masakru na Omaha Beach. Příval Oscarů, včetně jednoho pro samotného Spielberga, snad už nikoho nepřekvapí.

Oscar Schindler a jeho seznam, Zdroj: distributor filmu

1. Schindlerův seznam

Steven Spielberg do třetice, tentokrát už na příčce nejvyšší. Jeho druhé oscarové drama (chronologicky však první) je o obchodníkovi Oscaru Schindlerovi (Liam Neeson), který zachrání stovky Židů před téměř jistou smrtí. Spielberg byl sice kritizován, že vylíčil hlavní postavu ve filmu příliš milosrdně a lidsky, i přesto však posbíral se svým filmem úspěchy nejen na poli filmových odborníků, ale hlavně na poli diváckém. A nelze nepřičíst režisérovi k dobru, že mu z výdělků tohoto filmu nešel do kapsy jediný dolar.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Lidice nejsou jediným filmem o druhé světové. Jakých je 10 nejlepších?