Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Zříceniny u nás. Jak poznáme val, příkop či pozůstatky budov?

Hana Chytrá

Hana Chytrá

28. 3. 2011

Víte, jak poznat val, příkop či jednotlivé místnosti ve zříceninách? Topzine.cz přináší malý návod, jak se orientovat na zřícenině!

FOTO: zřícenina hradu Egerberk, Lestkov

Zřícenina hradu Egerberk, Lestkov. V popředí brána, za ní hradní palác, Foto: Hana Chytrá, Topzine.cz

Sezóna hradů, zámků a výletů je na spadnutí, proto přinášíme malý návod, který by mohl všem nadšeným obdivovatelům památek pomoci v jejich snažení. Určitě se vám již mnohokrát stalo, že jste se vypravili na zříceninu, polorozpadlou tvrz či hrádek a marně jste pátrali po tom, jak mohla stavba kdysi vypadat.

Dnes se již poměrně často setkáváme s informačními tabulemi, které se snaží návštěvníkům objekt přiblížit, ale bohužel nejsou všude. Hlavně pokud navštívíte nějakou méně známou zříceninu uprostřed lesů či polorozpadlou tvrz uprostřed vesnice.

Zříceniny feudálních sídel (hrady, hrádky, tvrze, zámky) představují v našem i evropském památkovém fondu velmi specifický fenomén. Představují synonymum pro památku jako takovou či jsou vnímány jako symbol romantismu. Tzv. torsální architektura je velmi křehké zboží, které je v přirozeném procesu rozpadu a jejíž evidence je u nás vedena zhruba od první poloviny 19. století.

Zříceniny se neustále mění, některé postupným přírodním procesem, jiné přičiněním lidského faktoru. Nejdůležitějším faktorem je průběžná dokumentace, popř. rekonstrukce pod dohledem odborníků.

Co lze na zřícenině vidět?

FOTO: Zřícenina hradu Starý Herštejn, Vranov

Zřícenina hradu Starý Herštejn, Vranov. Val (vlevo) a vnitřní příkop (vpravo). Za příkopem se zdvihá vlastní plocha hradu.

Stav dochování jednotlivých zřícenin se různí, některé mají zachované pouze příkopy či valy, jiné i vnitřní zástavbu, některé dokonce i kamenné zdi budov či věží.

Jako první lze upozornit na valy a příkopy. Jedná se o obranou složku objektu, která je v drtivé většině viditelná dodnes. Val lze rozeznat i v zarostlém a nepřehledném terénu (les) a projevuje se jako terénní vlna. Výška může být různá, od lehkého navýšení až po metrovou vlnu. Val vznikl navršením hlíny při hloubení příkopu. Dnes bývají příkopy již spíše mělčí z důvodu druhotného zanesení.

FOTO: Švédské opevnění, Mšeno

Švédské opevnění, Mšeno. Pohled na val (vlevo) a vnější příkop (vpravo)

Valy a příkopy lemují většinou celý obvod stavby, brány a vstupní prostory nebývají v terénu patrné. Po překročení této obranné složky se dostáváte na samotnou plochu objektu. Ať se již jedná o předhradí či samotné jádro památky. Zde se mohou nalézat destrukce staveb, odvodových zdí či suterény.

Pokud se na ploše nacházejí, laicky řečeno, díry v zemi, zpola zanesené hlínou či zarostlé trávou, probíhal v místě asi archeologická výzkum. Jámy jsou pozůstatkem archeologických sond, které měly archeology seznámit se základy staveb při zjišťování stáří objektu.

Kámen na zříceninách

Kámen, cihly. To je materiál, který se na zříceninách bohužel vyskytuje poskrovnu. Po opuštění, vyplenění, vyhoření objektu byl většinou kvalitní stavební materiál rozebrán obyvateli blízkých vesnic.

FOTO: zřícenina hradu Perštejn, Chomutov

Zřícenina hradu Perštejn, Chomutov. Pohled na pozůstatky zdiva paláce.

Na objektech bývá zachována jen špatně přístupná část zdí či obvodové zdi, suterény, části dominantních a bytelných věží. Suterén neboli podsklepení bývalo spíše u víceposchoďových budov a lze nad ním tušit velké a přístupné prostory. Nejčastěji se torzovitě zachovávají obvodové zdi tzv. paláců.

Jednalo se o obytné prostory majitele objektu, byly masivnější a víceposchoďové. Často z nich zůstala minimálně jedna obvodová zeď, která byla špatně dostupná (například stála těsně vedle přírodní ochrany objektu, skály či srázu).

FOTO: hrad Zbořený Kostelec, Týnec nad Labem

Hrad Zbořený Kostelec, Týnec nad Labem. Pohled přes příkop na bránu

Je to dáno také dispozicí objektu (hradu), který se v drtivé většině skládal z předhradí a vlastního jádra. Jádra bývala situována co nejdále od přístupové cesty, brány. Velmi často se využívalo tzv. ostrožny, plochy na vyvýšené skále, která se zužovala a končila srázem. Palác byl poté umístěn na konci oné ostrožny a účinně chráněn.

Zříceniny jsou krásné pozůstatky kdysi krásných a funkčních staveb, které byly z nějakých důvodů opuštěny či vypleněny. Jsou rozesety po celé České republice a dotvářejí krásu a unikátnost našich zemí. Určitě stojí za návštěvu.

Ať se již rozhodnete prohlédnout si zaniklou zříceninu uprostřed lesů či kamenné pozůstatky tyčící se majestátně nad soutoky řek, nebudete zklamáni.OBR: Rubrika Cestování - čtenářské tipy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Zříceniny u nás. Jak poznáme val, příkop či pozůstatky budov?