Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Znojmo používá dvě tváře – jako Jekyll a Hyde

Eva Chytková

Eva Chytková

12. 8. 2010

ZnojmoJedna tvář města je velký dopravní uzel, průmyslová zóna, velké sídliště. Ta druhá tvář je historické jádro, které patří k nejkrásnějším u nás a díky jeho atmosféře na vás dýchne troška historie.

Znojmo

Pohled na Znojmo z hradu, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Jedno z nejstarších měst České republiky Znojmo bývá také často označováno jako Perla jižní Moravy. A toto označení je velmi výstižné. Znojemské staré město, které tvoří historické jádro města, je městskou památkovou rezervací a patří k největším městským památkovým komplexům u nás.

Znojemský hrad

Na mohutné skále nad řekou Dyjí stojí starý hrad, kterému základy položil již český kníže Břetislav na počátku 11. století.  Původní sídlo znojemských údělných přemyslovských knížat bylo přestavěno v barokní zámek a dnes v sídle hradu sídlí muzeum z expozicí Z dějin Znojemska.

Znojmo nádvoří hradu

Nádvoří hradu, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Z hradu je nejlepší výhled na město, městskou přehradu a Gránické údolí, kterým vede zdlouhavá a vyčerpávající cesta na Hradiště, kde se nachází křížovnický klášter sv. Hippolyta. Cesta začíná u Minoriského kláštera, centra Jihomoravského muzea, na Granické vyhlídce a pokračuje přes Gránický potok lesem na kopec.

Rotunda sv. Kateřiny

Celým názvem Rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny patří k nejvzácnějším památkam Moravy a České republiky vůbec. Typická románská rotunda, uvnitř které je možno vidět unikátní fresky, je součástí hradu. Stojí na skále uprostřed nádvoří před hlavním vstupem do hradu. Kvůli vzácnosti fresek a celé stavby je omezen i vstup do ní. Většinou je ovlivněn podnebím, stěny rotundy jsou totiž citlivé na extrémně vysoké teploty, ale i na ty moc nízké.

Znojmo rotunda sv. Kateřiny

Rotunda sv. Kateřiny, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Městské hradby

Součástí každého středověkého města bylo opevnění. I když jeho dnešní podoba je pozůstatek ze 17. století. Pro Znojmo bylo důležité o to víc, že se nacházelo na pomyslných hranicích a také na trase mezi Prahou a Vídní. Toho využívali právě čeští králové a Znojmo jim poskytovalo zástavku na dlouhé cestě. Ve Znojmě například zemřel český král a římský císař Zikmund Lucemburský cestou do milovaných Uher.

Pozůstatky městských hradeb se zachovaly na samotném jihu historického jádra a v městském parku, kde lemují celou jeho jednu stranu.

Centrálním bodem opevnění byla vždy věž. Ta znojemská je pozdně gotická a je součástí radnice. Dnes je hlavním orientačním bodem ve městě a poskytuje skvělý rozhled.

FOTO: Znojmo hradby

Hradby, Foto: Eva Chytková, Topzine.cz

Znojemské podzemí

A nebylo by to pravé historické město, kdyby nemělo podzemí. V některých místech má až čtyři patra a celková délka chodeb je 27 kilometrů. Tím se řadí k nejdelším systémům podzemních chodeb u nás. Budování chodeb začalo převážně ve 14. a 15. století jako skladiště a sklepy pod městskými domy. Hloubka podzemí zajišťuje také stále nízkou teplotu a to okolo 13 stupňu Celsia.

Návštěvníkům je zpřístupněn asi kilometr chodeb, který začíná na Slepičím trhu a končí na Obrokové ulici u radnice. Pro větší atraktivitu podzemí byla trasa doplněna expozicí středověkého vězení a mučírny, ukázkami znojemských skřítků a strašidel a dokonce i ochutnávkou vín, které se neodmyslitelně ke Znojmu a celé jižní Moravě vážou.

K dalším významným místům Znojma patří chrám sv. Mikuláše, kaple sv. Václava, Vlkova věž, premonstrátský klášter v Louce a Městské divadlo.

Znojemské podzemí

duben   Po – So 10.00 – 16.00

květen, červen, září   Po – Ne 9.00 – 16.00

červenec – srpen   Po – Ne 9.00 – 17.00

říjen   So 10.00 – 16.00

Rotunda sv. Kateřiny

duben    So, Ne 9:00 -17:00

květen – září    Út – Ne 9:00 – 17:00

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Znojmo používá dvě tváře – jako Jekyll a Hyde