Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Chorvatský Šibenik. Spleti uliček vládne svatý Jakub

Linda Svobodová

Linda Svobodová

15. 8. 2011

Historické centrum dalmatského města Šibenik připomíná jedno velké obydlené bludiště. Jakmile se v uzoučkých uličkách ztratíte, těžko se hledá cesta ven.

FOTO: Šibenik, Chorvatsko

Historické centrum Šibeniku, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

Na rozdíl od jiných chorvatských měst, která byla založena Řeky nebo Římany, byl Šibenik založen Chorvaty. Původní osada patří dokonce mezi jedno z nejstarších slovanských sídel na jadranském pobřeží.

Ačkoliv první zmínka o městě padla poprvé v 11. století za vlády krále Petara Krešimira IV., archeologické výzkumy dokazují osídlení ještě z doby dávnější. Od té doby se v Šibeniku, kterému se původně říkalo Krešimirov grad (Krešimirovo město), vystřídalo hned několik cizích vládců. Po první světové válce se město stalo součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců neboli pozdější Jugoslávie.

Šibenske kale

FOTO: Katedrála sv. Jakuba, Šibenik, Chorvatsko

Renesanční kupole katedrály sv. Jakuba

Dominantou historického centra Šibeniku je katedrála sv. Jakuba, dokončená v roce 1561. Její stavba se protáhla na plných 130 let a najdeme na ní gotické i renesanční prvky. Zajímavým je například gotický Lví portál. Dobu renesance připomíná nezvyklé ojediněle provedené zaklenutí chrámu. Dnes je tato nejvýznamnější renesanční stavba Chorvatska zapsána na seznamu UNESCO.

Vedle katedrály na náměstí Trg Republike začíná schodiště do historické části města. Tu proslavil v osmdesátých letech ve své písni Šibenske kale zpěvák Mišo Kovač. Ulice vedoucí do kopce tvoří téměř nepřehledné bludiště, ve kterém ovšem stojí za to bloudit.

FOTO: Šibenske kale

Šibenske kale, Foto: Linda Svobodová, Topzine.cz

V úzké spleti uliček se mimo jiné nachází biskupský palác z 15. století nebo klášter s kostelem sv. Františka, kde je uložena vzácná sbírka rukopisů a uměleckých předmětů. Nad městem i přilehlým přístavem pak bdí hned čtyři pevnosti. Šibenik je totiž staré přístavní město u ústí řeky Krky a je důležitým kulturním i turistickým centrem střední Dalmácie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Chorvatský Šibenik. Spleti uliček vládne svatý Jakub