Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Clive Owen: Elitní zabiják zvládne i zamilovaného Hemingwaye

Redakce

Redakce

18. 10. 2011

Proslavil se jako drsné soukromé očko v Sin City. Tenhle urostlý intelektuál stejně tak miluje drama, brzo se proto dočkáme ztvárnění milostných dobrodružství spisovatele Hemigwaye. A těšit se můžeme i na Sin City 2.

FOTO: Clive Oven v komiksovém snímku Sin City

Clive Owen se jako detektiv vrátí do Sin City i podruhé, Zdroj: distributor filmu

Šarmantní Clive Owen se narodil 3. října 1964 v britském průmyslovém městě Coventry jako čtvrtý z pěti bratrů matce Pamele Cotton a otci Jessi Owenovi. Ten se živil jako country zpěvák a rodinu opustil, když byly Cliveovi pouhé tři roky. Byl tedy vychován svou matkou a nevlastním otcem, který pracoval jako železniční průvodčí. V době dospívání se sice se svým otcem stýkal, ale jejich vztah zůstal poněkud chladný.

Clive navštěvoval Binley Park Comprehensive School a již ve třinácti letech se připojil k mládežnickému divadlu. V roce 1987 byl nucen vystudovat Královskou akademii dramatických umění, protože ho bez hereckého vzdělání nechtěli zaměstnat. Po dokončení studia získal angažmá v divadle Young Vic Theatre Company, kde hrál v několika Shakespearových hrách.

Ve hře Romeo a Julie si roku 1988 zahrál hlavní roli a seznámil se se svou budoucí partnerkou Sarah-Jane Fenton, která hrála jak jinak než Julii. V březnu roku 1995 se pár vzal, nyní střídavě žijí v Highgate v Londýně a Wrabness v severním Essexu. Narodily se jim dvě dcery– dva roky po svatbě Hannah a roku 1999 Eva.

FOTO: V Hranici zlomu zdatně sekundoval Angelině Jolie

V Hranici zlomu zdatně sekundoval Angelině Jolie

Toho roku, co se seznámili, zazářil v televizním seriálu Hazardér jako podvodník Crane a bulvár začal pořádat hon na tohoto sympatického a vysokého krasavce. Clivea to však zaskočilo a aby uchránil soukromí své rodiny, práci na seriálu raději ukončil a odstěhoval se. Bulváru se sice nezbavil, ale nějakým způsobem si zvykl na humbuk kolem své osoby. Jeho nejznámějším filmem byl snímek Na dotek (2004), zde za vedlejší roli kožního lékaře Larryho po boku Julie Roberts, Juda Lawa a Natalie Portman získal Zlatý globus a byl nominován na Oscara.

Nejradši jednoduše sleduje televizi

Clive Owen je velkým přítelem luxusního návrháře Armaniho, také mu většinu oblečení navrhuje sám Giorgio přímo na tělo. Nemusíme se pak divit, že jeho osoba okouzlí za každé situace. Představujeme mimo jiné, velkého fanouška Londýna. Žije tu od osmdesátých let a nikde jinde by nikdy žít nechtěl, nebo by nechtěl nikde jinde dlouho pobývat.

Jeho nejoblíbenější činností je rodinné sledování televize. Zároveň je ovšem jednou z nejzářivějších hvězd současného filmu. Přesně ví, co chce, a bez problému dokáže skloubit jedno s druhým. Klidně odmítne lukrativní roli, jen aby mohl být s rodinou. Rodinná pospolitost se totiž jako červená nit táhne celým jeho životem. Jak již bylo řečeno, vyrůstal v anglickém Coventry, ve kterém se už tehdy pohybovalo mnoho beznadějných existencí. I on, dítě rozvedené matky, se ocitl nějakou dobu na podpoře státu, ale vzápětí mu učarovalo divadlo.

Clive dokáže hrát na výbornou i záporáky jako komplexní bytosti, například role ve filmu Sin City a v novém akčňáku Elitní zabijáci. Říká se o něm, že nikdy nepochytil manýry hvězd, snaží se neustále si chránit své soukromí a zůstává nohama pevně na zemi. „Můžu vést normální život, to rozhodně. Součástí mého života je bezpochybně i to, že mě na ulici poznávají, ale s tím dokážu bez problému žít,“ tvrdí Clive.V průběhu celých devadesátých let se objevoval střídavě na televizní obrazovce, stříbrném plátně a divadelním pódiu.

Intelektuál, který si nerad hraje na drsňáka

Po boku Angeliny Jolie se objevil v romantickém válečném dramatu Hranice zlomu (2003).  O dva roky později si zahrál ve filmu režiséra Roberta Rodrigueze, Sin City – město hříchu. Roku 2006 dokončil práci na filmu Spojenec s Denzelem Washingtonem a Jodie Foster, v tomtéž roce natočil film Potomci lidí, kde si zahrál po boku Julianne Moore.

FOTO: S dcerou Lianou Liberato v thrilleru Trust

S dcerou Lianou Liberato v thrilleru Trust

Spolu s Cate Blanchett jsme jej mohli vidět v historickém životopisném dramatu Královna Alžběta: Zlatý věk (2007). A za pár let exceloval ve snímku Kluci jsou zpět, po náhlém úmrtí manželky, hledá cestu ke svým dvěma synům. Jako otec dívky, kterou pronásleduje internetový maniak, se představil v thrilleru Trust (2010).

Před několika dny se konala premiéra nového akčního filmu Elitní zabijáci, uvidíme zde také Jasona Stathama a gangsterskou kapacitu Roberta de Nira. Owen zde stvárnil Spikea, úhlavního nepřítele Dannyho v podání Stathama, který svou nebezpečnou práci dávno pověsil na hřebík. Nyní se ale vrací zpátky, a v cestě k úspěchu mu stojí právě Spike.

Přečtěte si také nekompromisní recenzi Elitních zabijáků

V druhé polovině tohoto roku se dočkáme také španělského dramatu Intruders, které vypráví paralelní příběh dvou rodin, jejichž život je narušen hrozivým zjevením.

S Nicole Kidman ho uvidíme přístí rok v romantickém dramatu Hemingway & Gellhorn. Snímek byl inspirován románkem a vztahem slavného spisovatele Ernesta Hemingwaye a jeho třetí ženy Marthy Gellhorn.

V roce 2013 se dočkáme pokračování úspěšného filmu natočeného podle kultovní komiksové předlohy Sin City 2. V režii Franka Millera uvidíme i Jessicu Albu, Antonia Banderase, Mickeyho Rourka a Rachel Weisz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Clive Owen: Elitní zabiják zvládne i zamilovaného Hemingwaye